SRT Yayın Akışı - 23.01.2019
Son Dakika

ZİHNİYET SEFERBERLİĞİNE NE DERSİNİZ?3 Şubat 2018 - 08:00, Cumartesi


Semiha Özgür SEZER

Daha halen yolun başında mı debeleniyoruz.Okuma ve yazma sorunundan bahsediyoruz, Yakamıza yapışan bu ayıptan bir türlü kurtulamadık.

Zaman zaman gündeme gelen, ‘‘Okuma- Yazma seferberliği’’nin ötesinde ,sorunun kaynakları üzerine de kafa yormalı.

Okuma yazma bilmeyen kesim; hangi bölgelerde daha fazla ?Okuma yazmaya yönelik ,hangi imkanlardan yoksunlar?Engelleyici yöresel,bölgesel,kültürel faktörler incelendi mi?

Okuma yazmaya yönelik bakış açısı,zihniyet ne durumda?Zihniyetin etkenleri neler?

Seferberlik yapılacaksa bence ,okuma yazma kurslarının köklü çözüm olmayacağını kabul ederek,bunun yanında sorunların araştırılmasına yönelik iyileştirmelere yönelmeli.Gelişmeyi engelleyici unsurlar tespit edilmeli.

TUİK’E GÖRE

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 77 milyonu geçen ülke nüfusunda okullaşma ve okur – yazarlık oranı yüzde 96,5’lere ulaşıyor.BU veriler 2015 e ait.Yıl oldu 20018 ve nüfusumuz seksen milyon küsur. Ayrıca okuma – yazma bilmeyen 2 milyon 663 bin kişi bulunuyor. Bu rakamın yüzde 83’ü yani 2 milyon 208 bin 336’sını kadınlar oluşturuyor. Okuma yazma bilmeyenlerin oranının en yüksek olduğu iller ise Doğu ve Güneydoğu illeri oldu.  Sakarya İlimizin oranı 3.3.

Aydınlık götürmeli Toplumun parçası olan ancak bireyselleşmemiş, farkındalığı gelişmemiş kitlelere,Güneydoğudaki çocuklara,kadınlara…Ama onlarında bu aydınlığa gözlerini açmaları önemli.O sebeple zihniyet değişimi projeleri okuma seferberliğinden önce gelir iddasındayım.

PLATON’UN MAĞARASI

Bence bu seferberliğe Platonun toplumu temsil eden mağarasından başlanmalı.Platon ideal devleti anlatırken yerinde tespitler yapmıştır.Der ki;Gerçeği ve bilgiyi aramayan iki varlık vardır ;bunlardan biri bilgisiz insan kitleleridir.Biri hakikatin tam içerisindedir, diğeri ise tam dışarısındadır.
“Bazı insanlar karanlık bir mağarada, doğdukları günden beri mağaranın kapısına arkaları dönük olarak ayaklarından ve boyunlarından zincire vurulmuş oturmaya mahkumdurlar. Zincir : toplum içerisinde bireyi sınırlayan kalıplar, dogmalar, kurallardır. Bunlar zihnin özgürleştirilmesinde engellerdir.
Başlarını da arkaya çeviremeyen bu insanlar, mağaranın kapısından içeri giren ışığın aydınlattığı karşı duvarda, kapının önünden geçen başka insanların, hayvanların ve taşıdıkları şeylerin gölgelerini izlemektedirler.

 

 

 

 

Gölgeler ise toplum tarafından belirlenen ve benimsenen sorgulanmamış doğrulardır. Bağnaz ve dogma zihinlerden uzaklaştırılmalıdır. Bu mahkumların sahip oldukları bilgi, onların gözleriyle ve kulaklarıyla kazandıkları duyusal bilgidir ve bu görsel bilgi duvardaki gölgelerin, yani görünüşlerin bilgisidir.İçlerinden biri kurtulur ve dışarı çıkıp gölgelerin asıl kaynağını görür.Kendide gördüklerine inanamaz İnsan için yanılgılardan kurtulmak, eski alışkanlıkları terk etmek çok güç olduğundan, o muhtemelen yeni duruma alışamayacak ve daha önce görmüş olduğu şeyler, ona daha gerçek görünmeye devam edebilecektir ve tekrar içeri girip gördüklerini anlatmaya başlar ama içerdekileri, duvarda gördüklerinin yansıma olduğuna ve gerçeğin mağaranın dışında cereyan etmekte olduğuna inandırması imkansızdır.”

Sadece arkalarındaki ışık kaynağının; bir nevi hakikatin ışığının yayıldığı ışıkla karşılarındaki duvarda oluşan kendi gölgelerini görmekte, bununla yetinmekte ve bu gölgelere bakarak eğlenmekte ve hayatlarını böyle geçirmekte olan insanlık için, bir nevi sürü psikolojisinde olduğu belirtilmektedir.

Zincirlerini kıranlar, kendi yolunu bulanlar, düşünenler bu gölgelerle yetinmezler.Kendini bu zincirlerden kurtararak her ne kadar zor ve acı verici olsa da yüzünü cesaretle gerçeğin ışığına dönerek hayatın gerçek anlamını ve doğruyu görebilen kitlere ulaşmanın umudu ile .
 

Bu yazı toplam 549 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar