SRT Yayın Akışı - 18.04.2019
Son Dakika

YAVAŞLA16 Ekim 2018 - 09:39, Salı


Semiha Özgür SEZER

Eşini kaybeden arkadaşımı  taziye sonrası hal hatır için aradığımda söylediği laf aklımdan çıkmıyor; Semiha biz neleri kaçırmışız nelerden olmuşuz ?

Yavaşla diye bir kitabı vardı sevgili Kemal Sayar hocanın okudunuz mu bilmiyorum ?Ne anlamlı  bir kelime YAVAŞLA .

O kadar hızlı yaşıyorsun ki ,ayağına bir şey takılıyor ve yavaşlıyorsun .Ansızın ,olmadık anda.

Belki dersiniz onca köşe yazarı siyasetten ,papazdan,Suudlu gazeteciden ,Ortadoğudan bahsederken neden daha çok yaşantı bazlı ,insan bazlı yazıyorsun diye.

Elbette benimde görüşlerim var,ancak içimiz dışımız öylesine politika öylesine koltuk maçı,öylesine ….siz tamamlayın işte .Dolmuşuz .

Bazen politikacıların kolundan tutup ‘yavaşla’ ,otur bir şiir oku …

Bazen işçilerin kolundan tutup , ‘yavaşla’, al tuvali bir resim çiz …

Bazen hep koşturulan çocukların elinden okul defterlerini alıp ,ellerine top verip , ‘yavaşla’ hadi top oyna …

Koşturan ailelerin kolundan tutup ,’yavaşla’ hiçbir şey senin evladından ve senden kıymetli değil,.diyesim geliyor.

Ve şu an yazımı okuyan kim varsa sesleniyorum ,‘yavaşla’..

İBRET

Pantolon hikayesi ile popüler olan  Eğitimci Alişan Kapaklıkaya’nın  kızını kaybettikten sonra ağlayarak söylediği şu sözler ibretlik, silkeledi beni; ‘Yarışın içerisine sokuyoruz çocukları,çocuk seksen ile geliyor ,niye doksan almadın ,doksan alıyor, neden yüz almadın diyoruz.

Dünyaya nasıl geldiğimiz bizim elimizde olmuyor ,ama nasıl yaşayacağımız elimizde.Keşke kızım şu an yanımda olsaydı onunla bir bardak çay içmek için tüm diplomalarını yırtmaya hazırdım.Evlatlarımızın mutluluğu,sağlığı alacakları takdir belgelerinden çok daha önemli.Ama ben ne kadar çok diploma alırsam alayım, şu an benim evladım geri gelemeyecek.Getiremeyeceğim.Sağken sevgi gösterin,öldükten sonra ne anlamı oluyor ki.’’

Hayat koca bir okyanusken ,biz koca okyanusta minik bir şeye oltamızı takıyoruz.Orada kalıp debeleniyor ,hayatı çekilmez yapıyoruz.Oysa sahip olduklarımız o kadar büyük ki.

Güzel olanları yaşamak yerine hırslar,telaşlar sarmış koşturuyoruz.Sonra bir kaza oluyor, silkeleniyorsun.Pamuk ipliğne bağlı emanet bir canın olduğunu hatırlıyorsun.

Bir bela geliyor yavaşlıyorsun.

Bir ölüm yaşıyorsun yavaşlıyorsun .

Yoğun tempoya kendini kaptıran jetbedenlere sesleniyorum,biraz okyanusa açılmalı.

Bu yazı toplam 532 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur