SRT Yayın Akışı - 18.04.2019
Son Dakika

UNUTMAK İHANET OLUR6 Eylül 2018 - 04:59, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

12 eylül’ ü Türk insanımız her zaman nefretle  yaşayacağı  bir gün olarak anacaktır. Eylül ayı içinde bir sürü olumsuzluklar olmuştur ama 12 eylül hepsinden baskın ve diğerlerini hiç meydana çıkarmayacak bir dehşet şemsiyesidir. Gazeteci Oğuz Güven'in 78 kuşağını anlattığı "Zordur Zorda Gülmek" adlı kitabında 12 eylül ihtilâlindeki işkence yöntemleri anlatılıyor. Ben onları kısa notlar halinde yazacağım. Zira tamamının açılımlarını yazmaya köşem müsait değil. Okurken bile tahammülü imkansız olan olan bu işkencelerin gerisini hep birlikte düşünerek  uygulayan ve uygulatanlara nefretimle açılımlarını yazabildiklerimden bazıları şöyledir.

        GERME: Tutuklunun bir bacağı merdiven kenarlığına bağlanır, diğer bacağı da açık bırakılan koğuşun gözetleme deliğine bağlanıp kapı kapatılır, tutuklunun bacakları koğuş kapısının eni kadar gerilir ve öyle kalırdı.KANTAR: Tutuklular havalandırmada çırılçıplak soyundurulup tek sıra halinde dizilirler, sıranın ön tarafında duran tutuklu sırt üstü yatırılırdı. İkinci tutuklu, yatan tutuklunun testis ve erkeklik organlarından tutarak yukarı kaldırır, tutuklunun kaç kilo geldiğini söylemesi istenirdi. Tüm tutuklular birbirini tartana kadar bu işlem devam ederdi.COP SOKMA: Gardiyanlar copu zeytinyağına batırır ve tutuklunun makatına zorla sokardı. Sonra bu copu kendisine ya da bir başka tutukluya yalatırlardı. ÇEK-ÇEK: Tutuklu çırılçıplak soyundurulur ve erkeklik organına bir ip takılırdı. Gardiyan ipin diğer ucunu alıp hızla koşar, LAĞIM SUYUNA SOKMA: Tecrit bölümünün alt katındaki bazı tuvaletlerin delikleri tıkanır. Hücrelerin pisliği ve lağım suları burada biriktirilir, diz boyu kadar oluşturulan pisliğin içine tutuklu atılır ve pislik yedirilirdi. BANYO: Tutuklular çırılçıplak tek sıra halinde banyoya götürülürdü.LOKOMOTİF: Tutuklular havalandırmaya çıkarılır, İki kişi çırılçıplak soyundurulur, bunlardan birisi domalıp iki eliyle diz kapaklarını tutar, diğeri de arkadan bunu kucaklardı. Gardiyanın "uygun adım marş" demesiyle her iki tutuklu havalandırmada dolaşırlar, diğer tutuklular zorunlu olarak bunları izlerdiPİSLİK YEDİRME: Her havalandırmanın ortasında bir lağım çukuru vardı. Lağım suları ve insan pislikleri burada toplanırdı. Tutuklulara bu çukurdan avuç avuç pislik alıp yemeleri istenirdi. Ve diğerleri ; İŞEME:AYAKTAN ASMA/TEPEAVUKAT ZİYARET MAHKEME DAYAĞI, HASTANEKULEVEREM, AYAKTA BEKLETME, KERVAN, KÖPEK SALDIRTMA, RANZA ALTI, SİGARA İÇİRME, SEHPA, FALAKA, KONUŞMA YASAĞI, GECE NÖBETİ SAYIM DÜZENİ gibi akıl almaz bu işkencelerin açılımlarını bahsettiğim kitaptan ve mahkeme tutanaklarından okuyabilirsinizBunlar sadece öne çıkan marifetleri!. Bunlar Peygamber ocağı diye adlandırdığımız ocağa bağlı ceza evlerinde yapıldı. İnsanlık dışı bu uygulamalarla, bu kara lekeyi bu ocağa sürenleri tarih asla affetmeyecektir. Onun içinde eylül ayını nefretli duruma getiren ihtilal komuta konseyinin beşi bir yerdeleri ve diğerlerini bizler ve gelecek nesiller nefretle yad edeceklerdir.’’ Adalet olsun diye bir sağcı bir solcu astık’’diyen baş zulümcü Kenan Evren ve diğerleri yargılandılar ama ne yazık ki değişik alternatiflerle müebbet hapis yatma cezalarını çekmediler. OnlAr cezalarını ahrette çekecekler inşallah. Ateşiniz bol olsun inşallah. Amiiin.

       Bu işkencelere muhatap olan 12 eylülün kan gülleri Necdet Adalı, Serdar Soyergin, Mustafa Özenç, İ.Ethem coşkun, Seyit Konuk, Necati Vardar, Ali Aktaş, Ramazan Yukarıgöz, Ömer Yazgan, Mehmet Kambur, Erdoğan Yazgan, İlyas Has, Hıdır Aslan, Kadir Tandoğan, Ahmet Saner, Veysel güney, Halis Özdemir Mustafa Pehlivanoğlu,, Hüseyin Kurumahmutoğlu ve asılmak için yaşı büyütülen 17 yaşındakiErdal Eren, ve Sakarya’ akıncılarından Sabri Kama, Ercan Güneş, Yusuf Öztürk, Cafer Kayar Kendir, Hikmet Sevim, Cengiz Sakarya, Ömer Yaşar, Süleyman Akcan vs. Ülkücülerinden Fevzi Zihnioğlu, Nazım Kırdemir vsSizleri ve isimlerini hatırlayamadığım daha bir çoklarınızı ve bu işkencelerin müsebbiplerini unutmanın ihanet olduğunu avazım çıktığı kadar haykırıyorum. Ölenleri rahmetle bu ölümlerde mesuliyeti olanları nefretle anmalıyız. Saygılarımla.

Bu yazı toplam 581 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur