SRT Yayın Akışı - 23.01.2019
Son Dakika

ÜMMÜL HABAİS KÖTÜLÜKLERİN ANASI İÇKİ2 Şubat 2018 - 11:46, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Rabbimizin haram olarak bildirdiği bütün yasaklarda anlayanlar için çok hikmetler vardır. Yasağı koyan rabbimizdir. Uygulamak ise iman sahibi olan inananlarındır. Müslüman demek, rabbinin emir ve yasaklarına harfiyen uymak demektir. Emirlerin yapılmasına yasaklardan kaçınılmasına farz denir. Farlar Allah’ın kullarına ikramıdır. İmtihanı kazanmakta, kaybetmekte bize bırakılmıştır. Haramlardan en başta gelenlerden birisi alkol (içkidir). İçki büyük günahlardandır. İçkide hem sağlığa hem imana büyük zararlar vardır. Dünya sağlık örgütü içkinin en büyük zararının beyine olduğunu ilan etmiştir. Alkol aklı alır beyni uyuşturur. Akıl hastalarının pek çoğu alkolden olur. Sarhoş insan ne dediğini bilmez. Arkadaşına anasına babasına galiz sözler söyler. İçki içenin, sarhoşun nikâhı tehlikeye girer. Ne dediğini bilmediği için karısını sarhoşken boşar. Ayılınca da ben ne dediğimi bilmediğim için bunu kabul etmiyorum dese de nikâh gitmiştir. Tekrar nikâh kıymadan ailesi ile bir araya gelmesi haramdır. Böyle birleşmeden meydana gelen nesilden ne fayda gelir.

İçki ile ilgili rabbimiz kuranda şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler. İçki, kumar şeytanın amelindendir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.”

Şeytanın ameli, işi olan bir haramı Müslüman asla içemez. İçerse ne olur? Bakınız peygamber efendimiz ne buyuruyor: “Hiç kimse kalbinde imanı olduğu halde içki içemez dedi ve ayağa kalktı gömleğini çıkarmaya başladı ve bu gömleğimi çıkardığım gibi içki içmeye başlayanında imanı böylece ondan çıkar. Ne dediğini bilinceye kadar iman kalbe girmez. Bir kimse sarhoşken ölürse imandan mahrum olur.”

Bunu peygamberimiz sav. Söylüyorsa bize inanmak düşer. Peygamberimiz buyuruyor ki çoğu sarhoşluk veren şeyin azıda haramdır.

O halde ben az içiyorum, ayda yılda bir içiyorum diyen kimse haramı hafife aldığı için imanen tehlikeye düşer. Bize düşen rabbimizin yapın dediklerini yapmak yasak ettiklerinden kaçınmaktır. İman işte budur.

İçki, alkol aklı baştan alır demiştim buna bir misal vereyim dikkatle okuyunuz.

Sarhoş yolda giderken düşmüş ve düştüğü yerde kusmuş. Bir köpek gelmiş kusmuklu ağzını yalama ya başlamış. Sarhoş ona demiş ki efendim ben yüzümü yeni yıkadım mendilini kirletme demiş. Gördünüz mü aklı baştan alan alkol insana köpeğe efendim dedirtir. Köpeğin dilini de mendile benzettirir.

Sarhoşken: Allah’ı anamazsın, namaz kılamazsın, Allah’ın gazabını üzerine çekersin. Şeytanı uşağı olursun. Bazıları da şifa için kullanmakta bir zarar yoktur diyorlar. Bakın peygamberimiz ne diyor: “Haramda şifa yoktur. Olsaydı Rabbim onu haram kılmazdı. Yüce Rabbim üzümü helal kılmıştır. Fakat şeytan fikirli kişiler onu şaraba çevirerek harama çevirmişlerdir. Maalesef yüzde doksan dokuzu Müslüman ülkemizin Trakya’sında bütün üzümler şaraplık için yetiştirilir ve satılır.  Cümlesi haramdır. Peygamber efendimiz bu konuda diyor ki: içkide şu aşağıdaki kişilere lanet vardır. İçene, içirene, hammaddesini yetiştirene, satana, sattırana, içki içmek için dükkânını kiraya verene, taşıyana, taşıtana, reklamını yapana, yaptırana, içki sofrasına oturup içmese bile oradan yiyip içenlere rabbimin laneti vardır.

Yine bir hadisi şerifte” ahirete imanı olan içki içilen yerde oturmasın yemek yemesin.” Buyuruyor.

Bir misal peygamber efendimizin sav. baş hafızı Abdullah b. Mesut diyor ki: bir kişi sarhoşken ölürse onu yıkayın mezara götürün. Mezara koyun yüzünü kıbleye çevirin, üzerini toprakla örtün. Örttükten sonra mezarı açın eğer ki kıbleye çevirdiğiniz yüzü başka yöne çevirmemişlerse gelin vallahi beni kesin.

Ya rabbim ne kötü bir durum aman kardeşlerim kendinize çocuklarımızı dostlarımızı alkolden uzak tutalım. Değişmez bir kaide ile yazımızı bitirelim. Alkol kullanan anne ve babanın çocukları da sonunda alkolik olur. Bunu söyleyen tıp adamlarıdır. İsterseniz inançlı bir beyin uzmanı doktor bulup sorunuz.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 551 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar