SRT Yayın Akışı - 26.09.2018
Son Dakika

TEOG YERİNE KAYMAK BÖLÜM21 Eylül 2017 - 10:04, Perşembe


Semiha Özgür SEZER

Kaymağı bol olsun yeni sistemimizin temennisi ile başlayalım yazımıza. TEOG kalksa bir türlü kalkmasa bir türlü. Ailelerin endişesi gitti mi? Hayır. Henüz sınav hazırlığı yapacak çocukların aileleri sırtlarından bir yük kalktığını hissederken, TEOG ‘a bu sene girecek çocuklar ise ,peki şimdi ne olacak kaygısı ile beklemede.

Çok geçmeden yeni sistem üzerine kaymak sürülüp, çocuklarımızın önüne geldi.

Geçen gün  TEOG kalkacak  dedim 10 yaşındaki bir çocuğa. Kalkar ama yerine başka şeyler koyarlar dedi. Bak bak hele, çocuklar bile sistemin al gülüm ver gülüm, gelir gider olduğunu öğrenmişler.

Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bir günde kaldırıldı. Ve bir günde sistem oluşturuldu. Eğitim sistemimizden milletçe şikâyetçiyiz.  Yapboz tahtasına çevrilen çocuklarımızın psikolojileri de velilerimizin endişeleri de had safhada.

Fizibilite edilmeyen, istişaresi olmayan sistemlerin bir günde dayatılması nasıl sonuç veriyor gördük.

Kaymaklı bölüm diye adlandırılan  bu sistemde   %5 lik başarılı öğrencilerin sınavına devam edileceği açıklandı.Eyvah şimdi veliler %5 lik dilime girsin diye çocuklarının kemerlerini daha da sıkmasınlar!

Dileriz herkes silkelernir! Çocuğum her şeyden daha kıymetli deyip ,başarı odaklı olurken telafisi zor hatalara meyletmez ,umarız.

Şimdi tutup sistem iyi olacak, desem yalan olur.Kötü olacak desem, oda yalan olur.Yorumlamak bile çok hassasiyet istiyor. Yalnız hoş olan bir tarafı var;bu sistem sosyal yetenekleri ön plana çıkaracağını söylüyor.

Kapital teori bir toplumda sporcu olması,ressam,sanatcı  vb. olması ve kaçta kaçı olması gerektiği ni belirler.Avrupa’da %65 lere çıkarken bizde %10 ,%5 lere kadar düşmekte.

Sosyal becerilerin yok sayıldığı bir sistemde bu sonuçlar şaşırtmıyor.. Sadece TEOG değil.KPSS’de.

Ben imzamı atarım ki altına,ülkemizde yapılan başta KPSS sınavı, kişiyi daha da cahilleştiren bir sistem.Düşünün Beden eğitimi mezunu hayatında kullanmayacağı bilgileri öğrenirken, mesleki bilgilerini yitiriyor sınava hazırlık sürecinde.

Ülkemizde 16 milyon öğrencinin  ancak 1 milyonunu geliştirebiliyoruz. Geri kapasite çöpe.

Öğretmenlik,öğretim,müfredatın toptan sorgulanması gerekiyor .

Müfredat ne ki?Çocuğun kendi ile ilgili farkındalığını kazanmasına engel bir sistem.Öğretmen kendi değerinin,öğrenci kendisini nasıl geliştireceğinin ne  kadar farkında ve çabasında.

Huniyi başlarına dayayıp içine basmakalıp yöntemler ile bilgiyi akıttığımız ve şartlandırdığımız bir eğitimden bahsediyorum.

Anlamanın,yargılamanın,araştırmanın,sorgulamanın,kişisel yeteneklerin köreltiği sistem.

Dileriz bir çözüm bulunur…

Bu yazı toplam 429 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar