SRT Yayın Akışı - 23.07.2019
Son Dakika

ŞİMDİ DOSTLUK ZAMANI4 Nisan 2019 - 03:23, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

         ’KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ NELER NELER İSTEDİLER. SEN HİÇ GİTMEYECEK GİBİSİN DEĞİLMİ? SENDEN ÖNCEKİLERDE SENİN GİBİ İDİLER. BAKİ KALAN BU KUBBEDE HOŞ BİR SEDADIR.’’ UNUTMAYALIM.   

                  Mahalli seçimler yapıldı, kazananlar sevindi, kaybedenler de tabii ki üzüldü. Olan da hayır vardır. Zira esbabına tevessülden sonra, takdir Allah’ındır. Onun için “hayrihi ve şerrihi minallahi Teâlâ” demeliyiz. Ayrıca makamlar fanidir, yani gelip geçicidir. Dünya da “oyun ve oynaştan ibarettir.” Bundan dolayı, fani olana da fazla itibar edilmemelidir.

                  Bu seçim münasebetiyle milletimiz ziyadesiyle yoruldu. Aynı milletin fertleri olduğumuz halde, yanlış ve ajite edici konuşmalar sebebiyle, milletimiz birbirini biraz hırpaladı. Bu durum son derece üzücüdür. Zira kardeşliğimiz her şeyden önce gelir. Biz bir tarağın dişleri gibi hak olan safta birleşerek, mücadele etmeyi daima ön planda tutmalıyız. Zira Allah; “İhtilafa düşmeyin, sonra devlet elinizden gider” (Enfal/46) Ayrıca “Müminler kardeştir” (Hucurat/10) buyurmaktadır. Elbette bu hususa dikkat eden, kırmadan, dökmeden hareket eden insanlarımız da olmuştur.

                   Seçimler gelip geçicidir, baki olan hak yolda mücadele vermek, böylece hem millet fertlerini, hem de Allah’ı memnun etmek olmalıdır. Seçimde kaybedenler de bizim kardeşlerimizdir, kazananlar da. Ayrıca birbirimizin derdi ile hemdert, sevinci ile de mesrur olanlarız. Önemli olan milletten alınan emanetin hayırlara vesile olacak hizmetlerde kullanılması, onların sosyal, siyasal ve ekonomik refahı için çalışmaktır, hayır dua almaktır.

                    Ayrıca kin ve nefretle ayrışmalara, ötekileştirmelere devamdan vazgeçmektir. Yani hakkı olana hakkını vermeye çalışmaktır, taraf tutmamaktır. Her işte adil davranmaktır. Milleti kamplara ayırmamak, bütün olarak kucaklaşmayı sağlamaya çalışmaktır.               Seçilenler taraflı davranacak olursa, yandaş, karındaş, partizan anlayışı ile hareket edecek olursa, milletten aldıkları emanete hıyanet etmiş olurlar. Bu hal ülkemize ve milletimize büyük zarar verir.

                     Seçim sonrası, kazananlar şımarırsa, laf dinlemez olursa, benim partim demeye devam ederse, tabanda var olan husumeti artırır. Sulh ve sükûn ortamını gererse, doğacak manevi mesuliyet çok ağır olur. Hem dünyada kullar, hem de Allah, bundan doğacak mesuliyetin hesabını, mutlaka er geç soracaktır. Zira her fiilin hesabı, defteri kebirde kaydolmaktadır.

                     Elbette buna inanmayan idareciler de olabilir. Haksızlığa yönelenler olabilir. Bir başka ifadeyle Ali kıran baş kesen çıkabilir. Bunun ceremesi ise çok ağır olur. Çünkü bu nevi insanlar itibarını kaybeder, harama tevessül eder, irileşir ama amelleri sebebiyle kahru perişan olur. Bundan böyle dikkate alınacak husus, siyasi gerginliğe sebebiyet verici konuşmalardan, sataşmalardan, böbürlenmelerden uzak durmak, tam aksi gönül muhabbetimizi artırmak ve her iddiayı bir tarafa iterek kucaklaşmaktır.

                  Siyasi kanaatler sebebiyle taşkınlıklara meydan vermemek, müsamahakâr bir anlayış sergilemek, en güzel davranıştır. Zira seçilenler seçilmiş, kaybedenler de kaybetmiştir. Bunu ajite edecek sözlerden uzak durulmalıdır. Çünkü böyle günlerde, provokatörler toplumu tahrik ederek, sonuç almaya çalışırlar. Bunlara asla fırsat vermemek gerekir.

                  Çünkü herkes vatanını, milletini, bayrağını sever. Bu sebeple daha iyinin gelmesi için gayret gösterir. Hiç kimse kırıcı olmak istemez. Bilinir ki ihtilaflar büyüyünce, siyasi, sosyal ve ekonomik ortam gerilir. Zarar hepimize gelir. Saygılarımla

**CUMA GECEMİZ VE YARINKİ CUMA BAYRAMIMIZ MÜBREK OLSUN. AMİN**

Bu yazı toplam 689 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur