SRT Yayın Akışı - 16.12.2018
Son Dakika

SAKARYA’DAN ANNE ELİ15 Şubat 2018 - 08:00, Perşembe


Semiha Özgür SEZER

Tonlarca fındık toplanılıp, üzerine moral ve motivasyonlarını yüksek tutmalarını anne şefkati ile ilmek ilmek dokuyarak yazdı. Yüreği ile önderlik yaptı Sakarya’nın kadınlarına.

Duyarlılığı ile öncü Zehra Hatipoğlu ve tüm il, ilçedeki kadınlardan, mahallelere kadar herkes anne, abla, kardeş…olarak Afrin’i kucaklıyor.

Gönderilen yardımlar,askerlerimizin yüreğine güç cesaret versin. Bizim elimizden gelen ancak dua ve yardım .

Onlar içinde yapılan yardımlar, mektuplar,dualar ile  tüm Türkiye’nin arkalarında olduğunu bilmeleri güven ve huzurlarını arttıracaktır.

KAHRAMAN KADINLARIMIZI

Bilir misiniz Şerife Bacıyı, Kurtuluş Savaşı'nda yaşlı kadın ve erkekler ile birlikte İnebolu'da bulunan cephaneleri Ankara'ya götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken,kış şartları nedeniyle, cephane ıslanmasın diye battaniyesini cephaneye sarmış, bebeğine de sarılıp onun donmaması için uğraş vermiştir...Ve Şerife Bacı donarak öldü...

Bilir misiniz Nezahat Onbaşıyı, Annesi Hadiye Hanım daha 24 yaşındayken Vereme kurban gittiğinden ve o yıllarda İstanbul işgal altında bulunduğundan, babası küçük olduğu için yanında götürmek zorunda kalmış.

Böylece kader küçük Nezahat'ı, daha 9 yaşındayken cepheyle tanıştırmış, 12 yaşına kadar tam üç sene müddetle cephelerde bilfiil babasının yanında savaşmış. Babasıyla birlikte, Geyve Savaşı, Konya İsyanı, Birinci ve İkinci İnönü Savaşları ile Sakarya ve Gediz Muharebelerinde yer almış ve gösterdiği kahramanlıklarla 70. alayın simgesi olmuş. anılmış.

Bilir misiniz Halime Çavuşu, Kastamonu’da doğan, anne-babasının “kızım gitme” yalvarışlarını dinlemeden mücadeleye katılan Halime Çavuş, uzun yıllar Halim Çavuş zannedildi. Kurtuluş Savaşı’na giderken erkek kılığına girdi, erkek gibi traş oldu, saçını kazıttı ve kimseye kadın olduğunu söylemeden Türk askerinin arasına karıştı. Mühimmat taşımada birçok görev yaptı. Düşmanın açtığı ateş sonucu bir ayağı sakat kaldı. Bir keresinde İnebolu’dan cepheye cephane taşırken Mustafa Kemal Paşa’ya rastladı. Ancak rastladığı kişinin O olduğunu bilmiyor. Mustafa Kemal Paşa “Sen üşüyor musun böyle?” diye sorunca. “Bey, 100 bin kişi kurtulacak. Ben öleceğim de ne olacak?” diyor.

Bilirmisiniz Gördesli Makbuleyi ,daha 1 yıllık evliyken Milli Mücadeleye katıldı. Kocayayla baskınında geri çekilen silah arkadaşlarına cesaret vermek için, hızla öne atılınca başından vurularak şehit olmuş.

Bilir misiniz Adanalı Rahmiye Hanımı, 1920 yılında Türkler ile Fransızlar arasında yapılan Kurtuluş Savaşına katılmış. 1920’de Fransızlara karşı harekete geçildiği sırada Türk askerlerinde yorgunluk ve korku sebepleriyle bir duraksama olunca, “Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da, siz erkek olarak yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz?” demiş ve askerlerin toparlanmasını sağlamıştır. Aynı muharebede ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileriye atıldığında şehit olmuş.

Ve Nene Hatun Rus mücadelesinden bugüne ağzımızdan düşmeyen kahramanlıkları..

Daha niceleri.Allah rahmet eylesin.

Sakarya’nın sahip olduğu değerli insan Zehra Hatipoğlu ve  AK Kadınların her biri,Nene Hatun,Şerife Bacı,Halime Çavuş,Nezahat Onbaşı… karınca gibi ne zaman vatanın başı sıkışsa ön safa koşan kahramanlar.

Hepsinden Allah razı olsun .

Bu yazı toplam 735 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar