SRT Yayın Akışı - 23.07.2019
Son Dakika

SABIR-22 Mayıs 2019 - 10:21, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Toplumun büyük bir kesiminde sabır, insanın karşılaştığı zorluk ve sıkıntılara göğüs germesi, bunlara katlanması ve tahammül etmesi olarak algılanır. Bu anlayışa göre sabır, bir yere kadar dayanma gücü’dür ve zaman zaman taşması,tükenmesi’ de son derece doğal karşılanır. Hatta bu yanlış anlayışa göre, sonunda belirgin bir çıkar elde edilemeyecek bir konuda sabır göstermek de gereksizdir. Hiçbir yarar sağlamayacak bir konu için sabır göstermenin, boş yere sıkıntıya katlanmak olduğuna inanılır.Bu çok yanlıştır.

                    Kuran’da öğretilen gerçek sabır, bu tahammül anlayışından oldukça farklıdır. Tahammül acı, sabır ise zevk verir. Müminler, sabrı Allah’ın bir emri olarak yaşarlar ve bu nedenle de hiçbir zaman sabırlarında tükenme ya da taşma gibi bir durum söz konusu olmaz. Hayatlarının sonuna kadar bu ibadeti şevkle yerine getirirler. Sabır mümin için Allah’ı hatırlamaktır, mutluluktur. Bunun yanında iman edenlerin sabretmelerinin karşılığında somut bir çıkar beklentileri yoktur. Rabbimizin hoşnutluğunu kazanacaklarını bilmek, onların alabilecekleri en güzel karşılıktır.

                  Kuran’da ‘’sürekli olan ‘salih davranışlar’ ise, Rabbinin katında sevap bakımından daha hayırlıdır, umut etmek bakımından da daha hayırlıdır.” (Kehf Suresi, 46) ayetiyle Yüce Allah, kararlılıkla sürdürülen salih davranışların önemine dikkat çekmektedir. Kuran’da müminlerin sabırlı ve tevekküllü olduklarını da Allah şöyle haber vermektedir:“Onlar sabredenler ve Rablerine tevekkül edenlerdir.” (Nahl Suresi, 42)

                   Rabbimiz’in üstünlüğünü ve Yüceliğini takdir edebilmiş olmaları, müminlerin güzel bir sabır gösterebilmelerini kolaylaştırmaktadır. Ve Allah’ın karşısına çıkardığı her olayda mutlaka bir hayır olduğunu bilerek tevekkül eder, güzel bir sabırla sabreder. İbadetin Allah ile buluşma zamanları olduğunun bilincinde olan mümin, sabretmesi ya da tevekkül etmesi gerektiren anlarda, Allah ile olan randevusunu kaçırmaktan şiddetle sakınır.

                  Dünya hayatının gerçek yüzünü kavramış olmaları da müminlerin sabırlarında sürekli olmalarını sağlayan nedenlerdendir. Karşılaştıkları her zorluğu, Yüce Allah’ın kendilerini denemek için yarattığını bilirler. Allah bu dünyada Kendisine ibadet etmekte sabır gösterenleri, eşsiz cennet yurdunda ağırlayacağını vaat etmektedir: Konuya havi bir şiirimle sizlere bu hafta da veda ediyorum. Saygılarımla

 FERAHLIK SABRIN SONU…

Sabır derdin ilacı, sabırsızlık sancıdır.

Sen empati yaparsan, sabır hep baş tacındır.

İnsanı çile eğer, sana sabır yakışır.

Ferahlık sabrın sonu, bir sabreden alışır.

 

Sana nasihatımdır, sabır olsun hayatın.

Her zaman tevekkül et, olmasın malın mülkün.

Sabret ki er murada, gerek yok hiç feryada!

Ferahlık sabrın sonu, kendini O’na ada.

 

Sabretmenin sonu da, selamettir demişler.

Bu lafı söyleyenler, çok güzel zikretmişler.

Derdini yay zamana, teselli sabır sana.

Ferahlık sabrın sonu, güzellik senden yana.

 

Sabredenler kazanır, sen ki daima sabret.

Tüm zorluğu aralar sabrın sonu selamet.

Benden sizlere olsun, çok samimi dualar,

Ferahlık sabrın sonu güzelliği yakalar. (hm)

 

***CUMA GECEMİZ VE YARINKİ CUMA BAYRAMIMIZ KUT VE MUT  OLSUN***

Bu yazı toplam 755 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur