SRT Yayın Akışı - 25.05.2019
Son Dakika

PEYGAMBERİMİZİN AHLAKI10 Kasım 2018 - 08:50, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

 İmanın esası olarak söylediğimiz zikirlerin en büyüğü kelime-i Tevhiddir. Kelime-i Tevhid’de birinci iman şartı, Allah'ın CC Birliği'ne, varlığına inanmak.

 İkinci Şart ise Peygamberimiz Hz Muhammed SAV e inanmaktır. Şunu asla unutmayacağız Bizim tek önderimiz, liderimiz peygamberimizdir. Kim ki önder ve lider olarak Peygamberimizi seçerse Yolun Sonu Allah'a çıkar cennete çıkar Eğer Peygamberi değil de herhangi bir fani önderi olarak seçersen bu yolun sonu Allah'a ve cennete çıkmaz Rabbimiz Kur'an'da ne buyuruyor. " sizin için peygamberlerde güzel örnekler vardır. Eğer Allah'a ve peygambere imanınız varsa." (sure-i Mümtehine)

Demek ki güzel örnek, doğru ahlak ve karakter ancak örnek olarak Lider olarak peygamberlerde dir. En son peygamber olarak gelen sevgili peygamberimizin en güzel isimlerden biri nedir? Muhammedül Emin. Güvenilir, itimat edilir, yalan söylemez, Haktan ayrılmaz. Ebu Cehil ki en azgın İslam düşmanı olmasına rağmen Peygamberimizin sav Muhammedül Emin olduğunu kabul etmiştir.

Aziz dostlarım,

İman samimiyet ister. Sen eğer peygamberine inanıyorsan onun izinden gideceksin. Efendim Bilmem kimin izindeyiz demeyeceksin.

Zira O dediğin kişinin de kurtuluşu ancak insanları İRŞAD için gönderilen peygambere uymaktan, onu Önder ve lider olarak kabul etmekten geçer. Rabbimiz Kur'an'ında "Ya Muhammed SAV Sen ancak en yüce ahlak üzeresin." Buyuruyor Sure-i Nur. O halde biz onun ümmeti olarak ahlak konusunda onun gibi olacağız. Peki, peygamberimizin ahlakı deyince ne anlıyoruz. Aişe anamıza peygamberimizin ahlakı sorulduğunda şöyle demiştir. Siz hiç Kur'an okumuyor musunuz? okuyoruz diye cevap verdiler. Hz Aişe Anamız şu meşhur cevabı verdi: peygamberin ahlaki Kur'an'ın ta kendisidir. Muhammed SAV ahlakı demek, Kur'an Ahlakı demek, Kur'an Ahlakı demek de Allah'ın emirlerine uyup yasaklarından kaçınmak demektir. İşte İslam'ın özü budur. Şimdi ben sizlere Peygamberimizin sav güzel Ulvi Yüce ahlakından bazılarını anlatacağım dikkatli okuyalım.

1) kendisine yapılan eziyet ve cefaya sabır ederdi. Sabır Müminin en büyük silahıdır. Bir kimse sana sözlü eziyet yapıyorsa, sana hakaret ediyorsa şunu unutma: buyuruyor ki Peygamberimiz SAV " Böyle bir durumda sabredersen Allah'a CC bir melek gönderir senin yanına dikilir senin yerine o hakaret edip Sana eziyet eden edepsize o melek cevap verir. Allah cc kulunu yalnız bırakmaz. İşte Peygamberimiz böyle yapmayı ahlaken yükselmenin işaretidir diyor.

2) çirkin ve kötü söz söylemezdi bir et parçası olan dil Ne söylersen onu yapar Peygamber Efendimiz SAV bir gün mübarek dilini gösterdi." Bu et parçasına dikkat edin bu dil sizi cennete de götürür cehenneme de. Konuşmanıza Kur'an ve sünnet üzere dikkat edin.

3) daima affederdi. Affedici olmak peygamber ahlakıdır. Kendisini zehirlemek isteyen kadını, boynuna işkembe parçası dolayanları, Taif'te taşlayanları da affetti. Yarabbi Onlar bilmiyorlar helak etme, Hidayetlerini ver diye dua etti.

4) dargın durmazdı. 3 günden fazla dargın durmak haramdır demiştir.

5) cömertti. İsteyeni geri çevirmez, onu azarlamaz, üzerinde verecek bir şey olmasa dahi borç alır yine de isteyeni geri, eli boş çevirmezdi. ve " cennet CÖMERTLERİN yeridir. Veren el alan elden üstündür diyerek cömertliği teşvik ederdi.

6) büyüklere saygı küçüklere sevgi gösterirdi. ve derdi ki Büyüğünü saymayan küçüğünü sevmeyende Merhamet yoktur.

 7) küçük çocuklara iltifat ederdi. Hatta kuşu ölen bir çocuğa Başın sağ olsun diye başsağlığına, taziyeye gitmiştir.

 8) alçak gönüllüydü. Kendisini başkasından Üstün görmezdi. Bir Meclise geldiğinde nerede boş yer varsa hemen oracığa otururdu ve derdi ki "alçak gönüllü olanı Allah cc yüceltir kibirli olanı da aşağılara indirir zelil ve rezil eder.

 9) mahlûkata acırdı. Yaratılmışları Yaratandan Ötürü severdi. Susuz kalmış köpeği kuyudan ayakkabısı ile su alıp sulayan kişi cenneti kazandıran amel işledi derken, yaramazlık yaptı diye kedisini döven ve ölümüne sebep olan kadın için de cehennemlik amel işledi demiştir.

 10) hasır üstünde yatardı. Hazreti Ömer anlatıyor bir gün peygamberin evine gittim Baktım ki hasır üzerinde uyumuş ve hasırın izinin mübarek yüzüne çıkmış olduğunu görünce ağladım. Bana ağlama Ya Ömer dedi." kendinden yukarıya bakarsan Allah'a İsyan Edersin, aşağıya bakarsan hamd edersin" buyurdular.

11) Hasta ziyaretine çok dikkat ederdi Hatta bu konuda buyurdu ki rabbim bana dedi ki "ya Muhammed kim bir hasta kulumu ziyaret ederse Beni ziyaret etmiş gibi olur ziyaret etmeyen de beni ziyaretten mahrum etmiş gibi olur.

12) hanesinde ailesine hizmet ederdi kendi söküğünü kendi Diker keçisinin sütünü sağardı. Sen de onun ümmeti isen onun aileye gösterdiği bu ahlaki duruma dikkat et evinde eşine yapabildiğin kadarıyla yardımcı ol.

İşte aziz dostlarım, devede kulak misali Yüce Peygamberimizin yüksek ahlakından 1-2 misal verebildik. Uygulamak bizden olsun. Bizleri böyle bir merhamet Peygamberine Ümmet olarak yaratan Rabbimize sonsuz hamd ve senalar olsun. Allah cc cümlemizi, göremedik ama görme aşkı ile yandığımız Peygamberimize cennette Komşu eylesin.

Amin.

Selam ve sevgiyle

Bu yazı toplam 404 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur