SRT Yayın Akışı - 21.10.2018
Son Dakika

OYUN BAĞIMLILIĞI23 Kasım 2017 - 10:00, Perşembe


Semiha Özgür SEZER

Aile sorunlarının içerisinde sosyal medya,bilgisayar ,telefon,televizyonun  rolü giderek artıyor.Çocuklarımız kendilerini bundan alabilecek daha cazip bir şey bulamıyor.

Artık kendilerine idol belirledikleri youtuber in izinden, ‘okulu bırakmak istiyorum,youtuber olmak istiyorum’  tercihine yöneldiler.Hatta kitapçıya girdiklerinde Hüzünlü ponçik,Hacker kitaplarına yönelip;instagramdaki sosyal ağlar üzerinden fenomen olanların peşine sürüklenip gidiyorlar.

Hatta youtuber olmak için stüdyo ortamı kurmak hayali ile telefon yetersiz,profesyonel kamera,ışık,ses lazım  diyerek  ciddi ciddi masraf hesaplamaları yapan,bunun için ailesine baskıda yapan çocuklardan bahseder olduk.

Ailelere düşen en büyük görev, çocukları bağımlılığın tadını alabilecek boşluğa düşürmemeleri.İşim var o arada biraz bilgisayarda oyalansın;eline tablet verince susuyor deyip susturucu olarak görmeleri,çocuğu başından atmanın rahatlığının destekçisi görmeleri çocuk için teşvik edici tutumlar.

AKSİYON OYUNLARINA DİKKAT

İradeyi adeta ele geçiren oyunların beyine hükmeden gücüne inanamazsınız.Oyun bağımlısı olmuş bir çocuğunuz varsa bilin ki ,hayatını ziyan etmeye başladınız ve beyninde oluşan hasar ile onun ileriki süreçte, bir çok problem ile karşı karşıya kalmasına sebepsiniz.

Montereal Üniversitesinde oyun bağımlısı kişilerin beyin taraması yapıldığı bir araştırma oldukça etkileyici.

Sürekli aksiyon oyunu oynayanların Şizofreni,Parkinson,Bunama,Travma sonrası stres bozukluğu,Alzheimer gibi sayabileceğimiz çeşitli beyin hastalıklarına yakalanma olasılıklarının yüksek olduğu açıklanıyor.

NEDEN ETKİLİYOR?

Her zaman temel nedenini anlamak bilincimizi dahada arttıracaktır.Tıbbi terimlere boğmak değil amacım,ancak beynimizde bulunan Hipokampüs kısmıyla  aileler artık tanışmalı diyorum.

Hipokampüs,beynin geçmiş tecrübeler,anılar,hatırlama  ve beynin mekânsal oryantasyonu ile ilgili bölgesidir.Ve bu bölgede gri madde ne kadar bulunursa o kadar sağlıklı beyin yapısına sahip olunuyor.

İşte tam bu noktada, aksiyon oyun bağımlılığı olan kişilerin,beynindeki gri maddenin  daha az bulunduğu belirlenmiş.

Oyun esnasında  beynin  daha çok  %85 oranlarında navigasyon  kısmı çalıştığından  çalıştırılmayan Hipokampüsü,  fazlaca hücre ve atropin kaybediyor ,gri madde azalıyor. Hipokampüsün zarar görmesi depolanan bilgilerde herhangi sorun oluşturmaz, ancak yeni bilgilerin girilmesini zorlaştırabilir. Dikkat bozukluğu sorununa yol açtığını da dipnot belirtelim burda.

Oyun çeşitlerinin etkileri incelendiğinde, konumsal stratejilere yönelik aksiyon oyunları,gri maddeyi artırır.Böylece oyunun negatif etkilerinden kurtulabilmek için alternatif biz çözüm.

E n azından oyunları seçerek etkiyi kontrol edebiliriz.

Saygılarımla

Bu yazı toplam 367 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar