SRT Yayın Akışı - 26.03.2019
Son Dakika

OSMANLIDA VE ŞİMDİKİ MİLLETVEKİLİ ADAY KRİTERLERİ 10 Mayıs 2018 - 10:54, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Osmanlı devletinde mebus (milletvekili) olma kriterleri. (Mehmet Zeynel Abidin (Defterdarı azam Fahrettin paşadan.

Mehmet Zeynel Abidin efendi. meclisi mebusan Konya milletvekili.

KAYNAK: Konya Yusuf ağa kütüphanesi  kataloğunda 9521/2 sayı ile kayıtlı’’İslamiyet ve meşrutiyet isimli eser.

 

- Milletvekili adayı aday olacağı şehirde uzun süre oturmuş, yaşamış olmalı halkın mizacını iyi bilmeli.Bir şehirde oturmamış veya çıkıp gideli uzun zaman olmuş adamların bir kere iyi olup olmadığı bilinmez.

- Şehre yarayacak her türlü kanunu ve o şehir halkının saadetini icap edecek şeyleri düşünüp beğenmeye ve böyle arayan toplamaya muktedir olmalıdır.

- Devletin şan ve şerefini düşünmeyecek kadar cahil olmamakla birlikte sefihte olmamalıdır.

- Hükümetin kanunsuz ve haksız işlerini yüzüne beraber söylemek hususunda kimseden korkup çekinmez ve ölmekten bile kaçmaz. Dünya için kimseye  müdane etmez olmalıdır.

- Parayı görünce her şeye boyun eğecek kadar bağrı yufkalardan ve parayı çok sevenlerden olmamalıdır. Yoksa milletin menfaati zayi olmak ihtimali ziyadeleşir ve memleketi açık açık uçuruma sürükler.

- Memuriyetini muhafaza etmek ve başka bir menfaati korumak için şuna buna yüzsuyu dökmüş(ağlamış kendisine haksızlık edenlere göz kırpmış, kendisi haksızlık etmiş olmamalıdır.

- Rüşvet almış para onun bunun hakkını saymış mahvetmişlerden de olmamalıdır.

- Halk içerisinde zulmü, işkencesi olanlardan olmamalıdır.

- İki sözlü iki yüzlü (riyakâr)adamlarda milletvekili olamaz.

-Şunun bunun ayıbını arayan, daima iki kişi arasındaki gizli sırları anlamaya çalışan, hiç yoktan tertip üretenler de aday gösterilmemelidirler.

- Milletvekilliği bittikten sonra kendini idare edecek bir işi veya zenginliği olmayanlarda aday gösterilmemelidir.

 

                 Bu kriterlerin yanında bunların hiçbiri dikkate alınmadan halkın değil genel başkanların atadığı milletvekillerimize bir  bakarmısınız? Neyzen Tevfik’in dediği gibi.;

 

Kime sordumsa seni doğru cevap vermediler; 
Kimi alçak, kimi hırsız, kimi deyyus! dediler...
Künyeni almak için, partiye ettim telefon:
Bizdeki kayda göre, şimdi o mebus dediler
! ..( istisnalar kaideyi bozmaz)

 

                  Şimdi bir şeyler yapılmış gibi gösterilerek temayül yoklamaları vs. evet te bu temayül yoklamalarına hiç riayet edilmediği tesbit edilmiştir. Halka açıklamaz yetkililer. Öyle bir temayül yoklaması ki; açık oy kapalı tasnif. Sen ne yazarsan yaz netice ne olursa olsun ben istediğimi koyacağım olan kararları kesindir.

 

                 Seçmen milletvekilini seçmeli partiyi değil. Yap karma listeyi sevilenler, istenenler, layık olanlar seçilsin. Olurmu? o zaman vekil mecliste genel başkanın dediğini yapmaz. Şimdi parti grup kararı olmayan kanun teklifi verilemez.

Yapmadımı da partiden ihraç edilir o vekil. Bunları çok yaşadık. Benim yaşımda olanlar mutlaka hatırlar. Celal Kargılı adlı CKMP milletvekilinin meclise sunduğu yirmibeşi aşkın kanun teklifi red edilmiş, ama sonradan bu teklifler kendi partilerince teklif edilince kanunlaşmıştır. Doğru kimden gelirse gelsin kabul edilerek onaylanmalıdır. Lütfen biz iktidar olarak teklif ederiz başkası teklif edemez dayatmasından uzaklaşınız. Doğrusuda budur zaten.

 

                 Bütün siyasi partilerde milletvekili aday adaylarını inceleyin ve sonunda bakınız kimler aday olacak. Osmanlıdaki hassasiyete bakınız ve şimdikilerin vurdumduymazlığına bakınız. Allah’ım cc Liyakate layık olanların vekil olmaları hususunda parti genel başkanlarına feraset nasip eyle. Amin. Saygılarımla .

 

Bu yazı toplam 522 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar