SRT Yayın Akışı - 23.01.2019
Son Dakika

ÖNCE İNSAN SEVGİSİ 11 Şubat 2018 - 11:39, Pazar


Semiha Özgür SEZER

Bir ortamda sorulmuştu.Çocuklara  ülkemizin yaşadığı savaşlar nasıl anlatılmalı?Onlarda kahraman askerlerimizi tanısın,onlarda milli duyguları yüksek bireyler olsun .Farklı boyutu ile bakmak istiyorum aslında bu konuya.

‘‘Çocukluğuma indim . Siyah beyaz TV lerin olduğu dönemlerde, belki de ülkenin gerek siyasal gerek ekonomik anlamda, en karışık olduğu dönemlere yakın zamanlar, Seksenli yılları  hatırlıyorum;Ruh halimi düşündüm.Ülkemiz adına bir çok gelişmeden habersizdik.Haberleri izlemekten sıkılan,doya doya sokaklarda gezinen çocuklardık.Yoklukta varlık varmışçasına mutluyduk.’’

Milli duygularımız yüksekti.Hemde savaşlardan ,ülkenin siyasal sıkıntılarından habersiz olduğumuz halde.Öyleyse milli duyguları kabartan şeyin çocukların sadece yapılan savaşları görmesinden geçerek kazanıldığına odaklanmamak lazım.

‘’Hatırlıyorum, folklor gösterisi izliyorduk. En sonunda bayrak çıkarıp selam vermişlerdi. Bayrak için ağlamıştım hüngür hüngür.’’

Vatan sevgisi olan bir çocuksam ben, çocukluğumu güzel geçirdiğim bir mahallem olmasından…

Komşularımın anne kadar yakın oluşundan…

Bayramlarda tatili fırsat bilip Antalyalarda değil, akrabalarımın yanında geçirdiğimden…

Okulumu,öğretmenlerimi sevdiğimden …

Sorun şimdi tatilden dönen çocuklara;çoğu okulu özlemediklerini söyleyecektir.Oysa bizlerin tatilden sonra kalbimiz çarpardı okul için.

Biz coğrafyaya ilgi duyan,ülkenin yöresel özelliklerine merakla bakan çocuklardık.

Ülkenin kültürel kimliğini taşıyan,yöresel farklılıkları zenginliklerimiz olarak görüp bununla övünen  çocuklardık.

Biz hem iyi insanlardık,hem iyi insanlarlaydık.Vatan sevgisi için,önce insanlar birbirini sevmeli.Önce o ülkenin insanını sevmeli.

En basit örnek,evinde mutlu olmayan adamın evden uzaklaşması gibi, vatanında mutlu olmayan çocukların, vatan sevgisi olması ne mümkün.

Çocukluk anılarını ballandırarak,anlatabildikleri bir vatan varsa,inanın çocuk milli duyguları yüksek oluyor.Sahipleniyor,aidiyet hissediyor.Ama orda mutsuzsa ilk fırsatta ülkesini terk edip başka yerlerde yaşama yoluna gidiyor.

Bu yazı toplam 561 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar