SRT Yayın Akışı - 23.01.2019
Son Dakika

NAMAZ9 Şubat 2018 - 09:53, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Kardeşlerim

Günde 5 vakit olarak kılınması üzerimize Farz kılınan namaz ibadeti,bütün semavi dinlerde vardır.

Rabbimiz tarafından peygamber olarak gönderdiği toplulukların hepsinde namaz ibadeti mevcuttu.Fakat kaç vakittir,kaç rekattır,tam bir bilgi mevcut değil.Yalnız namaz ibadetinin bütün peygamber ve ümmetlerinde var olması kesindir.Dinimiz İSLAM da ise namaz ibadetinin vakitleri ayeti kerimeler ile bildirilmiştir.’’Muhakkak ki namaz sizin üzerinize vakit,vakit farz kılınmıştır.Sure-i Nisa 103.buyuran. Rabbimizin emri ile namaz ibadeti inananlara farz kılınmış oldu.

‘’ Namazlara,orta namaza devam edin’’. Sure-i Bakara 238.Buradaki orta namaz çok ilim adamı tarafından İKİNDİ namazı olarak bildiriliyor. ’’ Hem gündüzün  iki ucunda (sabah,öğle,ikindi) ve gecenin ilk saatlerinde (akşam,yatsı) namaz kıl.’’Sure-i Hud 114.

Her iki ayeti  kelimelere göre  5 vakit namazın bize farz kılındığını haber veriliyor.Namazların kılınma şekli,Rekatlarının  sayısı,vacibi,sünneti okunacak sure ve duaları ise peygamber efendimizin ‘’Benden gördüğünüz gibi namaz kılınız.’’ Hadisi şerefine göre meydana çıkmış oldu.Bugün bizim kıldığımız şekliyle namaz  aynen peygamber efendimizin  kıldığı namazın aynısıdır.

Namaz içindeki çeşitli el bağlama  ve buna benzer  bazı hareketler mezhep görüşüdür.Sen mezhebine göre namazını kıl,başkasının  mezhebine göre namaz kılanın hareketlerine karışma.

Kardeşlerim

Mensubu olmakla şeref duyduğumuz dinimizi bakınız peygamberimiz S.A.V.nasıl tarif ediyor.’’İslam dini 5 esas üzerine  bina edilmiştir.1-) Kelime-i Şehadet,2-)Namaz,3-)Zekat,4-)Hac,5-)Oruç

Her müslümanın önce bu 5 esas ilk görevi olacak.Müslümanım diyorsan isbatı bu 5 esas tır.Peygamber efendimiz.S.A.V. Bu 5 esastan ilk sıraya Kelime-i Şehadetten sonra  NAMAZI almıştır.

Bununla ilgili hadisleri aşagıya sıralıyorum.

1-) Namaz dinin direğidir.Namazını kılan dininin direğini dikmiş olur,Kılmayan ise dininin direğini yıkmış olur.

2-) İmanın alameti,belirtisi NAMAZ dır.

3-) Namaz cennetin anahtarıdır.

4-) Namaz  benim gözümün nurudur.

5-) Namazını kılmayan,Ahirette Müslüman muamelesi görmeyecek.

6-) Rabbimizin bize soracağı ilk sual İmandan sonra namazdır.

Bu hadisi şeriflerden anladığımız şudur ki ;Müslüman namazsız olamaz.Namaz kılan günde 5 defa Rabbine misafir olur.Kılmayan ise Rabbine asi olur,Şeytana dost olur

                                                                                                 Selam ve Sevgi  ile Kalınız.

Bu yazı toplam 496 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar