SRT Yayın Akışı - 18.04.2019
Son Dakika

MÜSLÜMAN TÜRKLÜĞÜMÜZLE ÖVÜNELİM27 Eylül 2018 - 09:37, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Kendi kendime hep şu suali soruyorum; Biz kimiz?Nereden geldik, nereye gidiyoruz. Millet olarak, Türk olarak kendi öz varlığımız üzerinde durmak istiyorum. Öteden beri insanların bir türlü vazgeçemedikleri bir şey var; Bu kök telakkisi, mazi fikri ve tarih şuurudur. Bir millet, kendisini ne kadar eski bilirse o kadar şerefli sayıyor. Biz Türkler bu bakımdan bahtiyar kişileriz.Varlığımızın tarih ve coğrafya içerisindeki yeri hiçbir milletle mukayese edilemeyecek kadar büyüktür. Tam 36 devlet kurmuş bir ırkın çocuklarıyız.

                 Bu devletlerden bizi en çok ilgilendiren şüphesiz Anadolu Selçuklu Devleti ve Osmanlı imparatorluğudur. Medeniyetimiz ve manevi varlığımız bu iki devletin kıymetleri, eserleri Türk deyince üzerinde yükseliyor. Onun için biz Türk deyince aynı eserleri üzerinde yükseliyor, Türk deyince de aynı şuurla İSLÂM diyoruz.

            Türkçülüğümüzle Taşkent’leri, Buhara’ları,Semerkant’ları,İslâm-Türk merkezlerinde yükselen büyük medeniyetleri hatırlıyoruz.1071 tarihinde  Malazgirt meydan muharebesi ile Anadolu’ya ayak basan  Alparslan, Diyar-ı Rum’un kapılarını Türk İslâm akıncılarına  açmış oldu. Bu akınlar Anadolu’ya yeni bir ruh, yeni bir iman ve bu imanın telkin ettiği, müesseseleştirdiği yepyeni bir nizam getirmiştir.  Konya’da merkezileşen Anadolu Selçukluları köhnemiş bozulmuş eski medeniyetlerin enkazı üzerine yepyeni bir medeniyet kurmuşlardır.

               Battal Gazi gibi idealist hamleci halk kahramanlarının hareketleri Mevlana ve Yunus Emre gibi büyük düşünürlerin geniş düşünceleri kültür ve eserleri sayesinde Anadolu birçok beyliklere ayrılmış bulunuyordu. Bu beylikler içinde Osmanlı beyliğinin yıldızı kısa zamanda parladı. Bizans’ı tehdit eden bir kuvvet haline gelmişlerdi.

                Osman Gaziler, Orhan Gaziler ve sultan Muratlar artık tam manası ile Türk İslam karakterlerini taşıyan Osmanlı başbuğları olmuşlardı. Bunlar Bizanslılardan yeşil Bursa’yı aldılar ve orada yemyeşil bir medeniyet kurdular. Bu akıncı Türkler Bu Allah’ın(c.c.) ve Resulünün(s.a.v.)  emirlerini bütün dünyaya hakim kılmak isteyen imanlı cesur Müslümanlar, Bursa ve havalisi ile yetinmeyip gözleri çok ileride İstanbul ufuklarında idi. Rumeli’nde ve Balkan’larda geniş ülkeler fethettiler. Fatih Sultan Mehmet 1453 te peygamberimizin(s.a.v.) methettiği kumandan olarak İstanbul’u fethetti  ve Fatih unvanını aldı.  Orta çağı kapatıp yeni çağı açmıştır. İşte bu millet Türk milleti köklü bir tarihe sahip olmakla ne kadar gurur duysa hakkıdır. Beşbin yıllık bilinen tarihte hep var olmuş bundan sonrada Allah’ın(c.c.) izni ile var olacaktır    

                  Bu bağlamda ‘’EY MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİ; TİTRE VE KENDİNE DÖN SENDEN DAHA ASİL BİR MİLLET YOKTUR. ELHAMDÜLİLLAH  MÜSLÜMANIZ VE TÜRKÜZ. CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUT VE MUT OLSUN...Saygılarımla…

Bu yazı toplam 609 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur