SRT Yayın Akışı - 17.07.2019
Son Dakika

MEZUN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE7 Mayıs 2019 - 09:40, Salı


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

YENİ MEZUNLAR GENEL SAĞLIK SİGORTASINDAN YARARLANIYOR…

Haziran ayı yaklaştığına göre mezun olacak öğrencileri bilgilendirmekte fayda görüyorum. Mezuniyet  sonrası iş bulma stresi içinde olan genç arkadaşlarımızın bir de sağlık problemleri nedeniyle borçlanmasını önlemek için  10 şubat 2016 tarihinde genel sağlık sigortasında  (GSS)  değişikliğe gidilmişti. Bilindiği üzere bu değişiklik öncesinde lise ya da üniversiteden mezun olan gençler mezuniyet sonrasında ebeveynleri üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edemiyorlardı. Yaş sınırı ve eğitime devam etme koşulu ile gençlerin gelir testine girerek genel sağlık sigortası yatırması gerekiyordu.

Yeni mezunlar için önemli düzenleme yapıldı!

10 Şubat 2016 tarihinde genel sağlık sigortasında yapılan değişiklik ile lise veya üniversiteden mezun olan gençler için genel sağlık sigortası için muafiyet otomatik olarak devreye girdi. Böylece haziran 2019 tarihinde mezun olan gençlerimiz Sosyal Güvenlik Kurumu mezuniyet tarihi itibariyle iki yıl muafiyet tanımlanacak.  Bu sayede yeni mezun olan gençler işe girmemeleri durumunda 2 yıl boyunca sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacaklar.

Yeni mezunlar da yaş durumu!

Mezun olan arkadaşlarımız şu durumu da bilmeliler; iki yıllık muafiyet uygulamasında dikkat edilmesi gereken husus; muafiyetin uygulandığı süre boyunca gencin lise mezunu ise 20 veya üniversite mezunu ise 25 yaşını geçmesi durumunda muafiyet 2 yıl şeklinde değil, yaş sınırı geçilinceye kadar geçerli olacaktır.

Bu yazı toplam 543 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur