SRT Yayın Akışı - 15.12.2018
Son Dakika

KUREYŞ SURESİ24 Kasım 2017 - 10:02, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Dinimizin direği olan ve bize günde 5 defa farz kılınan namaz ibadetinden manevi haz alabilmek için namazda okuduğumuz namaz surelerinin manalarını bilmemiz çok iyi olur. Eğerki ne okuduğumuzun ne manaya geldiğini anlarsak o zaman ibadetlerimiz bize gerçek müslümanlık şuuru verir.

Biz bugünkü yazımızda Kureyş suresinin ne manaya geldiğini anlatacağız inşaallah . namaz sureleri diye dilimize söylettiğimiz sureler 10 tanedir. Elemterekeden başlar Nas suresiyle biter. Her müslümanın bu 10 sürenin manasını bilmesi şarttır. Düşünelim ki birisi bize bir bal kavanozu verdi. Biz kavanozun kapağını açmadan dışından dilimizle yalasak bal tadı alabilirmiyiz. Asla alamayız. Ne yapmak lazım. Kavanozun kapağını açıp balı bir tabağa döküp yemek lazım. İşte o zaman bal yemiş oluruz. Aynen bunun gibi namazımızdan manevi tad almak içinde surelerin manasını bilmemiz lazım. İşte biz bugün bu surelerin ikincisi olan (Liilafinin) manasını ve bize verdiği dersi öğreneceğiz. Bu sureden öncceki sure olan (Elemterekede) Rabbimiz islam düşmanı Ebrehe kafirini ve ordusunu Ebabil kuşları ile nasıl perişan ettiğini anlatıyor. Ve bunu niçin yaptığını Rabbimiz Kureyş suresinde şöyle anlatıyor: “Allah cc. Ebrehenin kendisini ve ordusunu helak ettiki Kureyş halkının yaz ve kış yaptıkları ticaretleri baki kalsın ve onlara bir zarar gelmesin diye.”

Aziz dostlarım

Çölün sıcağı ne kadar fazla ise kışıda bir okadar soğuk ve çetin bir hayattır. Kış yani soğuk deyince içimiz titrer. Sığınacak sıcak bir yuva ararız. Eğer üstümüzde giyecek yoksa ocağımızda sobabımızda yakacak odun ve kömürümüz yoksa işte o zaman düşünün nasıl geçer bu kış işte Rabbim Kureyş süresinde diyor ki: Ben Azimüşan sizi kafirlerden kurtardımyaz kış rahat edesiniz diye. Sizde aynı merhametlegiyeceği, yakacağı olmayan kullarıma kış soğounun acısını çektirmeyin. Onlara giyecek olun, yakacak bulun. Benim giyeceğim var yakacağım varya gerisine karışmam demeyin. Bakınız size ibret dolu bir hadisi şeriften bahsedeceğim: Peygamber efendimiz sav. Buyruyor ki: “ Ya Muhammed sav. Ben açıkta kaldım kullarım benim üstümü örtmediler, soğukta kaldım üşüdüm kullarım beni ısıtmadılar. Bende dedim ki; Haşa Rabbim! Sen açıkta kalmazsın, üşümezsin. Rabbim dedi ki; Eğer benim kullarımdan açıkta kalanlar örtülmezse üşüyenler ısıtılmazsa beni örtmemiş beni ısıtmamış gibi olur vebale girerler.

Aziz dostlarım

Kış geldi imkanı olanlar, açıkta soğukta kalanları arasınlar. Onları örtsünler, yakacaklarını temin etsinler. Dualarını alsınlar. Biz günde 5 vakit namaz kılan müslümanlar her zaman LİİLAFİ süresini okurken kış soğunu ve bu soğukta açıkta kalanı soğuklar üşüyeni hatırlayalım. Hatırlayalım ki Rabbimizde bize rahmetiyle muamele etsin.

Aziz dostlarım

Surede geçen Kureyş kelimesi Arabistanda yaşayan önceleri puta tapan yetimleri doyurmayan, açıkta kalan, soğukta üşüyenleri kollamayan bir kabilenin adıdır. Bu kabilenin inananı müslüman olduğu gibi, inanmayanı kafiride vardı. İnananları Ebrehe kafirinin elinden onları kurtaran yaz kış ticaret yollarını açan Rablerine yöneldiler. İnanmayanlar ise kafirlikte kaldılar. Kureyşin inananları gibi olalım. Rabbimize yönelelim. Bu surede geçen (ŞİTA) yani kış demektir. Bu kelimeyi okuyunca yakacağı, giyeceği olmayanları arayıp bulalım ve yardımcı olalım.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 529 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar