SRT Yayın Akışı - 23.07.2019
Son Dakika

KİME OY VERMELİYİZ?28 Mart 2019 - 09:40, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

İşte bir seçim daha geldi çattı. Bu seçimde de beldemizi yönetecekleri seçeceğiz inşallah. Bu bağlamda seçim günü, oyumuzu kullanmaya giderken, kime, niçin oy verilmesi gerektiğini düşünmemiz gerekir. Bu hususta parti taassubu, yakınlık ve akrabalık anlayışı ile değil, oy verilecek şahsın emanete ehil olup, olmadığı anlayışı ile hareket gerekir. Bu konuda adil davranmalıyız.

                 Allah; “Bize emanetleri ehline vermemizi ve adaletle hükmetmemizi emreder” Emanete ehil olmayana oy verilemez. Verilirse, altından kalkılması zor olan manevi bir sorumluluk doğar. Mesuliyetten kurtulmak için, taraf tutmadan, adilane hareket edilmelidir. Yukarıda zikredilen hususlara göre, emanet ehline verilmelidir. O zaman, seçilen de yumuşak davranır. Yandaş, karındaş anlayışı içinde emanet ehil olana değil de, ehilolmayana verilirse, zorluklarla karşılaşmak mukadder olur, ayrıca bu hal, zulmün oluşmasına sebebiyet verir.

                  Oyumuzu ehil olana verip, kurtulmak gerekir. Bu bağlamda helali helal, haramı haram bilen her konuda olduğu gibi, oy verilecek insanın da, cana yakın olması, herkesle iyi geçinmesi lazımdır ve yumuşak başlı davranması gerekir. Bu vasıflara sahip olan kişilere yardımcı olursa, insan kötülüklerden ve aldatılmalardan kendisini korumuş olur.

                Bu hususta da Sakarya’mızda kendilerini bildiğim ve tanıdığım kadarı ile cumhur ittifakı (AK PARTİ+MHP)adayları için oy kullanılması yönünde tercih yapılmalıdır. Zira mahalli seçimlerde beldesine faydalı olabilecek olanları tercih etmeliyiz. Millet ittfikakı (CHP+İYİ parti+ HDP )adaylarını zem etmek gibi bir düşüncem de yoktur. Onlarda bu memleketin evlatlarıdırlar onlarda mutlaka değerlidirler ama Cumhur ittifakının (AK PARTİ+MHP)adaylarını desteklemek ve onların kazanmasına yardımcı olmak beldeye hizmet yolunda vazgeçilmez prensiptir. Zira iktidarın nimetlerinden faydalanabilmek için seçileceklerin iktidar yanlısı olmaları hizmet için ilk anahtardır. Yani iyi bir beldenin gereği için cumhur ittifakı şifresi kullanılmalıdır zira bu anahtar bütün kapıları açar ve açacaktır.

                 Bu sebeple diyorum ki, emaneti ehline vermeyenlerin durumu, çölde yalnız kalan insanların durumuna benzer. Sonucu da korkunç olur. Emaneti ehline vermemek de çirkindir. Sonuç olarak, sandıkta, emaneti ehline veriniz ki, Allah ve Peygamber sizden razı olsun. Nefsinize uyarak, yanlışa sapmayınız, sonra pişman olursunuz. Kula kul olmak önemli değil, âlemlerin sultanına kendinizi sevdirmeye bakın.

              Lâf ebeliği yapanlara, faydasız demogoji ile hâkimiyet kurmaya çalışanlara değil, doğruları dillendirenlere, yalan ve dolana tenezzül etmeyenlere oy verilmelidir. Toplumu ajite eden, ürküten, tehdit eden, olmayan hadiseleri varmış gibi dillendirenlere değil, mücadelesinde menfaat beklemeyenlere oy verilmelidir.

              Toplumu parçalara ayrıştırma gayretinde olanlara, milleti ötekileştirenlere, bağırıp, çağıranlara, toplumun sinirlerini gerenlere değil, münasip üslupla konuşan, olayları abartmayan, kucaklaştırıcı açıklamalar yapanlara oy verilmelidir.

              Bu bağlamda yeni kurulan ama seçimlere giremeyen Fatih Erbakan bey’in kurduğu Yeniden Refah partisi (YRP)(Erbakan vakfı) müntesiplerinin de saadet Partisine rey vermeyeceklerine göre bunların da reyleri Cumhur ittifakına nasip olur ve böyle olmalı diye düşünüyorum. Bu seçimlerin ülkemiz, beldemiz, ve insanımız için hayırlara vesile olmasını Allah(c.c.) ten niyaz ediyorum. Amin.

            Pazar günü ve her zaman REYİMİZİ MUTLAKA, AMA MUTLAKA KULLANALIM. Cuma gecemiz ve yarınki Cuma bayramımız kut ve mut olsun inşallah. Amin. Saygılarımla efendim.

Bu yazı toplam 688 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur