SRT Yayın Akışı - 17.07.2019
Son Dakika

Kadınlar cevabını bilmediği bir soruyu katiyen karşı tarafa iletmezler.10 Mayıs 2019 - 09:40, Cuma


Gamze KARADAĞ Yazar / İlişki Uzmanı

Bir kadın size eğer neredeydin, bu kim, tanıyor musun, gittin mi, yaptın mı, konuştun mu gibi sorular soruyorsa o soruların cevabını net bir şekilde biliyordur. Çünkü kadınlar cevabını bilmediği bir soruyu katiyen karşı tarafa iletmezler. 

Erkekler kafasında beliren soruları direk karşı tarafa iletip cevabını öğrenme eğilimindedirler. Fakat kadınlar kafasında soru işareti oluştuğu anda o sorunun önce cevabını öğrenip emin olduktan sonra birde karşı taraftan vereceği cevabı duymak ister. Sizin vereceğiniz cevabın bile öngörüsünü kafasında çoktan yapmış, hali hazırda bekliyordur üstelik…

Öyle ki; bir kadın sıkıntılı olduğu zamanlarda da ne yapması gerektiğini çok iyi bilir. Size danışmasının amacı paylaşmak ve rahatlamak istemesidir. Erkeklere önerim şayet bir kadın sizinle sorununu, derdini paylaşıyorsa sessiz kalın ve sadece dinleyin. Size danışan partnerinize fikir vermeniz, bir işe yaramayacağı gibi üstüne üstlük önerilerinize tepki vermesine neden olacaktır.

“İşten geldim, evi temizledim, yoruldum…” diyen bir kadına, iyi niyetinizle, “Yapmasaydın, yarın yapardın…” demeniz atışmak için fitili ateşlemek demektir. Kadın gerekli görüp yaptığı bir işin aksinin önerilmesi durumunda, yaptığı o işin beğenilmediğini algılar ve hırçınlaşır. Sonuç olarak da size sarmaya başlar. Erkek iyi niyetle öneri sunduğu için kadının bu tavrını anlayamaz ve algı eksikliğinden dolayı kavga olası hale gelir.

Kadın erkeğinin kendisini anlamasını bekler; yaptığı veya yapacağı bir eyleme alternatif çözüm üretilmesini değil.

Kadının size danıştığı bir konuda yorum yaparsanız; şunu yap dersiniz, yok öyle yapamam doğru olmaz der, git dersiniz, gidemem der, konuşma dersiniz, konuşmadan olmaz der… Yani siz ne derseniz deyin muhakkak bir şey der. Bunun nedeni, kadının, ne yapması gerektiğini biliyor oluşudur. Size danışmasının ise tek amacı paylaşma isteğidir. Oysaki bir erkek birine danıştığında danıştığı konu hakkında pek fikri yoktur ve önerileri dikkate alır.

Buradaki çatışmanın sebebi şudur aslında. Bir erkek size bir şeyi danışıyorsa gerçekten yön bulamıyordur ve çözüme ihtiyacı vardır. Bu yüzden kendinden pay biçer.

Bu çatışma için yapılacak pek bir şeyde yok açıkçası. Yapılacak tek şey iki karşı cinsin birbirini olduğu gibi kabullenmesi ve neyi neden yaptığı hakkında bilinçlenerek algılarını açmasıdır.

Sevgilerimle…                    Mail: gamze88karadag@gmail.com

Bu yazı toplam 367 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur