SRT Yayın Akışı - 24.05.2019
Son Dakika

İNTİHAR ARTTI27 Kasım 2018 - 10:07, Salı


Semiha Özgür SEZER

Sakaryada hergün bir intihar olayı haberini okuyoruz.Aşikar derecede bir artış söz konusu.Kendini asan,vuran,kendini katleden .

Bu buhranın,kafa bozukluğunun nedeni ne?Artık ergenlikte sıklıkla düşünülenden çok her yaştan intihar edenleri görmekteyiz.Atmış yaşında ,35 yaşında ,13 yaşında ..hiç farketmiyor.

Daha geçtiğimiz ay 13 yaşında olan genç kız, annesine inat, kendini beşinci kattan atlama cahil cesaretini göstermişti.Ve bir sorun yaşadığında bak yine atlarım diye tehditkar olmaya devam ediyordu.Nasıl ir ruh halinde insanlarımız.Herşeyin içinin boşaltıldığı günümüzde artık ölmek ve öldürmek ,tavuk keser gibi basite indirgendi

Canımız kıymetliydi oysa..

Sevgi,inanç,can’a saygı,bedene kıymet yerine; nefret,buhran,kaçış,hayatı hafife alma düşünceleri zehirli ot gibi kök saldı.Travmalar ve travma sonrası stres bozukluğunun iyi yönetilememesinden kaynaklı bir sonuç haline geldi intihar.

STRES

Kişiden kişiye farklılık gösteren bir durum aslında.Bilim adamları stresi açıklarken hız trenini örnek verirler..

‘Yolculara baktığımızda,bazılarının en arka koltuklarda oldukları yerde gözlerini ve dişlerini sıkıp önlerindeki koruma demirine sıkı sıkı yapıştıklarını görürüz.Tekrar toprağa basmak ve oradan koşarak uzaklaşmak adına bu işkence çemberindeki sürüşün bitmesi için sabırsızlanırlar.

Fakat ön sırada oturanlara bakarsak,gözlerini kocaman açmıi ve macera meraklısı insanların her diklikle ,hetecanla bağırdıklarını ve bir sonraki tur için sabırsızlandıklarını görürüz.Ve aralarında özgürlüklerini sınırlandıran hiçbir şeyi umursamayan birkaç tip daha görebiliriz.Öyleyse hız treni streslidir diyebilir miyiz?

Örneğimde anlatmak istediğim şu ;aynı stres etkeni her birimizi farklı şekillerde etkileyebilir. Arkada ve önde bulunan tren yolcularını birbirinden ayıran en önemli özellik, içinde bulundukları durumu kontrol edebilme şekilleridir. Fakat bu grupların hiçbiri algıları üzerinde az yada çok kontrole sahip değildir.Ve beklentileri de oldukça farklıdır.

Çoğu zaman yanlış algılamalar yüzünden kendi stresimizi kendimiz oluştururuz.

Kendimize arka koltukta değil de ön koltuklar da oturmayı öğretebiliriz. Olaylar karşısında az kontrol sahibi olmak her zaman huzursuzluk yaratır ve stres de bununla ilgilidir.

İstediğiniz kadar psikiyatrislere,psikologlara gidin bunu sizin rızanız olmadan kimse başaramaz.Unutmayın ’Çaresizseniz’ çare ‘sizsiniz’.

Saygılar

Bu yazı toplam 688 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur