SRT Yayın Akışı - 25.09.2018
Son Dakika

İHMAL EDİLMİŞ ERKEKLER17 Ekim 2017 - 09:35, Salı


Semiha Özgür Sezer

Yolculuk esnasında radyoda dinlediğim haberde, neyin nesi?Kulaklarıma inanamadım.

Vatandaşın biri mısır alıyor ve tadını beğenmediği için satıcıyı öldürüyor.

Çok geçmedi yeni bir haber daha ;saçının modelini beğenmedi berberi öldürdü.

Öldürmek ne zamandır böyle normalleşti!Bir cana kendi egosu için kıymak ne zamandır bu kadar oyuncağa döndü.

İnsanın insana saygısı kalmadığı dünyada ,alınan nefesin de hiçbir hükmü kalmadı mı?

Yahut kendi aldığı nefesin Allah ve kul katındaki kıymetini bilmediğinden,başka nefesleri kesmek basitleşti mi?

Ciddi,kronik  şekilde ‘ problem çözme beceri  sorunu’ var toplumumuzda.Öfkenin tek yol görüldüğü çözüm sürecinde, öfkenin sonu öldürme ,yaralama  ile bitecek kadar şiddetle sonuçlanıyor.

Türkiye’de şiddet neden gündemden düşmüyor?

‘‘Prof. Tülin İçli’nin kadına şiddete dair araştırması Türkiye’deki ilk çalışma. UNESCO ve Adalet Bakanlığı’nın desteğiyle yapıldı ve 1995’te yayınlandı.Sonuç; Türkiye ve diğer ülkelerde her tür suçu erkekler kadınlardan fazla işliyor.’’

Erkekler toplumun ihmal edilen kesimi diye düşünüyorum.Kadın cinayetlerine,tacizlere,istismara odaklanırken faili erkekler; ihmal edilmiş,kendi kendine büyüyebilen,ayakları yere basabilen,güçlü,cesaretli..gibi aslan kaplan özelliklerini yükleye yükleye ejderhaya çevirdik.

Erkekler neden şiddet eğilimli ?Sorulması ve araştırılması gereken bir konu.

Şiddete Eğilimli Erkek modeli;

Asla haksız olduğunu kabul etmez. Haksız olduğu durumlarda da hep başkasını suçlar. Bu suçlama da genellikle en yakını eş,çocuktan başlayarak temas kurduğu herkes olabilir.Bir mısırcı,bir berber,bir garson…Bu suçlamaların ardı arkası kesilmez ve bir süre sonra cezalandırma isteği doğar. Çünkü bir suç varsa, cezası da elinden olmalı. Haklılığını size ‘döve döve ya da öldürerek’ kanıtlayacaktır.Emir kipinin vücud bulmuş halini tavır ve söylemlerinde görürüz. Emrettiği şey,yahut istediği  yerine gelmezse şiddete başvurur. ‘Hayır’ dediğiniz an size bunun hesabını ödetecektir.

Ezikliğin dibinde yahut kibrin tavanında olan kişilik yansımaları.

Peki erkeklerimiz ne oluyor da böyle.Küçüktüler önemsemedik,büyüdüler önleyemedik oldular diyebiliriz.Yetiştirmemize,söylemlerimize,yüklediklerimize bir bakmalı.Derin konuşulacak mevzu.Toplumsal gidişatın değişimine tabi oldular.Cinayetler medya ile normalleştirilip,hatta Kanıt gibi programlar ile iyi cinayet nasıl işlenirin profesyonelleştirildiği bir süreç söz konusu.

Bilinç altına ne işlenirse, olay esnasında ilk akla gelecek davranış o oluyor.’Başkası ne yapmıştı bu durumda’ düşüncesi fişeklenip beyne,davranış olarak modelleniyor.

Hep derim.. Afişlerde dahi,şiddete hayır gibi subliminal yönlendirme aslında ters psikoloji etkisi yapıyor.Şiddete hayır cümlesi yerine Barış,sevgi,saygı,insana hoşgörü..gibi kelimelerin daha çok kullanılması ve bilinç altına kaydolması lazım.

İddia ediyorum ,bilinç altımızla oynanıyor,görseller,haberler ile.Normalleştirilip önce tuh vah ay dediğimiz şeye,normalmiş gibi bakıp geçebiliyoruz artık.Öfke gibi bir durumda da sazı eline alan beyin neyle yıkanmışsa öyle yönlendiriyor.

Saygılar

Bu yazı toplam 437 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar