SRT Yayın Akışı - 18.04.2019
Son Dakika

HAK SAHİBİ AFFEDERSE AF ÇIKSIN9 Ekim 2018 - 09:58, Salı


Semiha Özgür SEZER

Cezaevlerinde mahkumlar için uygun koşullar olmadığından dolayı , ‘Af’ çıkarılsın fikrini sıkıntılı bir bakış açıcı olarak görüyorum.

Bir suç işlemişsin ve suçluyu içeride tutma ortamından dem vururken,dışarı salındığındaki yaşam koşullarının toplum açısından nasıl olacağını sorgulamıyorsun .

Af elbette bir çok ailenin kalbine ferahlık, yüzüne tebessüm, evlada, babaya, anaya, vuslata vesile olacak.

O kadar özel bir nüansa sahip konu ki, ince eleyip sık dokunması gerekli.

İnanıyorum ki içerde islah olmuş kalbini temizlemiş,yenilenmiş ve dersini almış olarak hayata atılmayı bekleyen bir çok mahkumda var.Birde bu boyutu var işte,pişmanlık duymuş,dersini almış mahkumlar ‘af’ ile desteklenebilir mi?Desteklenebilir.

Keza kendisinin bile nasıl sürüklendiğini bilmeden suç konumuna düşmüş, içeride yatan mahkumlar da var.Af ile bir an önce hayatının idamesi için  desteklenmesi gerekli.

ÖZGÜRLÜK

Kavgadan dolayı Altı ay mahkum olan arkadaşım anlatmıştı;Dışarıya çıktığımda ,hiçbir şey düşünmedim, içim, beynim, kalbim ,o kadar boştu ki. Sadece çıktığımda önümdeki ağacın yapraklarına baktım. Rüzgârdan kımıldıyordu. O duygu çok farklıydı. En özel duygu.

Kişinin özgürlüğü kendisine verilen akıl nimeti kadar önemli bir nimet. Montesquieu çok haklı .Özgürlük, yasaların izin verdiği her şeyi yapmak hakkıdır,diyor. Başkalarının hürriyetlerini tanımayanlar, hürriyete layık değiller. Bu noktadan hareket edilirse de, kişileri ciddi zarar uğratmış kişilerin affı da kişiler arasındaki sulh ile ilgili. Denildiği gibi devlet kendisine yapılanı affeder, vatan hainliği dışındakileri elbette .Tamamen devletin insiyatifinde. ‘‘Bana kul hakkı ile gelmeyin’’ ayetini hatırlarsak ,dinimizde bile izlenen yolun bu olduğu aşikar.

Velhasıl Af çıkmasın demiyorum, Çıksın .Her kul hata yapar,affedilmeyi hak eder. Ama üzerinde çok çalışılması gerekli, ,iyi bir heyetten geçmesi gerekli. Çünkü Af konusu tek başına bir vicdan konusu değil. Sosyolojik ve hukuki boyutundan tutun ahlaki, insani, yönleri de var.

Kaldı ki ,Rahşan Ecevit’in baklava çalan çocuklara üzülüp çıkarttığı ‘af’fın sosyal anlamda nasıl dönüşümleri olduğunu gördük.

Dilerim ki Rabbim vuslatların en doğrusunu nasip etsin,Anaların gözyaşı dinsin,kavuşmalar olsun .

Pişmanlıkların af ile desteklenmesi umuduyla ..Hak sahiplerinin canının yanmadığı,adaletin doğru tecelli ettiği hayırlı kararlar verilmesi temennisiyle.

Saygılarımla

Bu yazı toplam 285 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur