SRT Yayın Akışı - 21.01.2019
Son Dakika

GERÇEK DOSTLARIM 18 Ocak 2018 - 11:32, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Sakarya’da Emniyet müdürlüğü yapan sayın Kemal Yazıcıoğu’ nun tayini İzmir emniyet müdürlüğüne çıkıca gitmeden evvel beni makamına çağırdı ve ‘’ Bak kardeşim Sakarya’da çok saygın bir yerin var. Bunu kullanmak isteyenler olabilir. Zira sen insanlara çok güveniyorsun işte beni korkudan da budur. İnsanlara çok fazla güvenme. Sana yapacağım tek nasihat budur. Taktir sana ait benimki sadece bir uyarı’’ dedi ve İzmir’e il emniyet müdürü olarak gitti. Daha sonra İstanbul il emniyet müdürlüğü ve akabinde de 12 yıl Ordu valiliğinde bulundu. Kendisine hayırlı uzun ömürler ve namütenahi saygılarımı arz ederim.

 

              Bu bağlamda;  Karşılaştığım bazı olayların tesirinde kalarak ve bu nasihatı unutarak yine insanlara güvenim devam etti. Tabii ki suistimal edilmelerim devam etti dost zannettiğim vefasızlarca. Bunun etkisinde kalarak bu haftaki yazımı bu konu üzerine hazırlamış bulunuyorum.

 

               Gerçek dostluk çok zor elde edilir. Gerçek bir dost bulan kişiler bu dünyadaki şanslı insanlardır. Eğer sizin de gerçek anlamda bir dostunuz varsa ona sımsıkı sarılın ve hiç bırakmayın. Çünkü ‘’dost karların içinde açan bir çiçek gibidir’’. Onu bulduktan sonra kendisine gereken değeri vererek asla kaybetmemek gerekir. İnsanlar doğası gereği yalnız yaşamayı beceremez. Daima diğer kişilere, dostlarına veya yakınlarına gereksinim duyar. Dostlarımız ve yakınlarımız olmasaydı yaşadığımız mutlulukların veya acıların bir manası olmazdır.

               İnsanın hayatında birçok arkadaşı, çevresinde pek çok yakını bulunur. Ancak bu insanların hepsi dost değildir. Dost dediğin karşılıksız sever. Dost yanımızda olmasa da varlığını bildiğimiz, yanımızda hissettiğimiz kişidir. Kişi kötü anlarında ne yapacağını bilemez. Ancak gerçek bir dostunuz varsa böyle bir durumda o sizi alıp aydınlıklara çıkarır, sıkıntılarınızı paylaşarak içinizi rahatlatır. Dostluk kolay elde edilen bir şey değildir. Uzun zamanda karşılıklı ve çıkarsız bir arkadaşlığa ihtiyaç duyar dostluk. İki kişi fedakarlık çerçevesinde zor günlerden geçtiğinde ve birbirlerine destek olduklarında bu arkadaşlık ilişkisi zamanla dostluğa dönüşür.

 

              Dost, zor zamanımızda elimizden tutup bizi kaldırabilecek kişidir. Her insanın hayatında mutlaka gerçek bir dosta ihtiyacı vardır. Hem güzel günlerde mutluluğumuzu paylaşan hem de zor günlerimizde sıkıntımızı hafifletmemize yardımcı olan kişiler gerçek dostlarımızdır. Gündelik yaşamda bir çok arkadaşımız vardır. Evde, okulda, derneklerde, iş yaşamında ve daha pek çok yerde arkadaş ediniriz. Bu insanlarla aramızdaki bağlar çok güçlü olmaz ancak yine de bazı paylaşımlarda bulunuruz. Fakat gerçek manada dost edinmek epey zor bir iştir. İnsanın yüz tane arkadaşı olabilir ancak bir tane gerçek dostu olur. 

              Dostlar bütün sırlarımızı paylaştığımız insanlardır. Acı günlerimizde ilk onları ararız. Bu sebeple dostlarımızın değerini bilip onları kırmamak için özen göstermeliyiz. Gerçek dost bu devirde çok zor edinilir. Dost bulmak son derece zorlaştı. Zira yarenlik dahi menfaatlere göre şekillendi. Yani menfaatler ölçüsünde  münasebetler tanzim edilmeye başlandı. Oysa gerçek dostlukta asıl olan samimiyet ve fedakârlıktır. Fedakâr olmayanlardan zaten dost olunmaz. Dost deyince kederde sevinçte  birliktelik olur. Zira dostlar birlikte mesrur olur birlikte mukadder olur. Varsa böyle dost beri gelsin.  Bu kanuya ait bir şiirimle yazımı tamamlıyorum. Saygılarımla

 

GERÇEK DOSTLARIM…

 

Her zaman yalnız kaldım kalabalık dünyada.

Tüm insanlar unuttu zira kalmadı vefa.

Varlığımla var olan benden hiç ayrılmayan,

İşte gerçek dostlarım daim yanımda olan,

Gölgem ile seccadem birde heykel-i atam…(H.M.)

Bu yazı toplam 1223 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar