SRT Yayın Akışı - 13.12.2018
Son Dakika

‘FARK’INDALIKLAR5 Aralık 2017 - 15:39, Salı


Semiha Özgür SEZER

Dilimizden düşüremediğimiz ecdadımızın başında gelir Mevlana.Özümüzde mesnevinin izlerini taşıyoruz.Bir şekilde Mevlevilik bulaşmış ruhumuza…

Hayatının tümü ibretlik .Bakın ; Mevlana Hazretleri bir gün yeni bebeği olmuş bir evi ziyaret eder, bebeği kucağına aldığında hazin bir şekilde ağlamaya başlar. Ahâli Mevlana Hazretlerinin bu davranışına bir anlam veremez, saygısını bozmaz edep gereği sesini de çıkarmaz. Bir başka gün Mevlana Hazretleri bu defa ahali den birinin cenazesi başında tatlı bir tebessümle bulunmaktadır, orada bulunan insanlar sorar: "Efendim bir zaman önce yeni doğan bir bebeği kucağınıza aldığınızda hazin ağlayışınızı gördük bir anlam veremedik, şimdi ise cenaze başında tatlı bir tebessümle bulunmaktasınız, bunun ihtivayi manası nedir?" diye sorarlar.

Mevlana Hazretleri şöyle der: Yeni doğan bir bebek Rabbinin hevasından bir ruh üfleyip dünyaya gönderdiği ve erginleşip yetiştikçe nasıl çetin ve zor sınavlardan geçecek, bu hayatın dikenli yollarında nasıl zorlanacak diye hazin hazin ağlamaktan kendimi alamadım. Bugün ise bu cenaze düğün gecesini yaşar, ölüm onun için RAB'BİNE ulaşacağı şen bir düğün gecesi gibidir. İman edene ne mutlu ki o düğün gecesinin vuslatı RABBİ ile en yakın olduğu andır.

Yaşamını “Hamdım, piştim, yandım” sözleri ile özetleyen Mevlâna ize, gizlide ve açıkta Allah’tan korkmayı, az yemeyi, az uyumayı, az konuşmayı, isyan ve günahları terk etmeyi, oruç tutmayı, namaza devam etmeyi, sürekli olarak nefsi terk etmeyi, bütün yaratıklardan gelen cefaya tahammüllü olmayı, aptal ve cahillerle oturmamayı, güzel davranışlı ve olgun kişilerle birlikte bulunmayı vasiyet ediyorum. İnsanların en hayırlısı, insanlara yararı olandır. Sözün en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır. Diyor bize vasiyetinde.

ENGELLİLER HAFTASI

Böyle bir haftanın olması beni çokta mutlu etmiyor.Özdeşleşemediğimizi,kanıksayamadığımızı gözümüze sokuyor sanki.Günlerdir sosyal medyada akan engelli haberleri,görüntüleri ruhumuza bir gün dokunup,dramatize edip, yine yerini rutin yaşam alıyorsa,halen daha zihnimizde tamamlanmayı bekleyen bir şey var demektir.

Bir azanın yok oluşu ile engel vücutta olamaz.Onlara engellerle dolu bir hayatı sunan maalesef biz insanlarız.Yollarda yapılan çalışmalar,onlar yürürken rahat bulsunlar dediğimiz o engelli yollarının ucu trafiğe yahut bir direğe çıkıyorsa,her zamanki gibi bir şeyi yapmak için yapıyoruz demektir.İki gün şenlik yapıp,eğlenmekle keşke çözüm bulunmuş olsaydı dertlerine.

Daha geçen gün engelli bireylerin ailelerine sohbetimiz esnasında sordum;En çok hangi konuda çalışma yapabiliriz psikolojik destek verebiliriz?

‘Biz bizim dışımızdakiler empati kazansın istiyoruz.Asıl ihtiyacı olanlar onlar.Engelli çocuklarımız dışlanıyor ve kabul edilmiyorlar.Bize kendimizi kötü hissettiriyor toplum’’diyorlar.Farklılıklar eksiklik değildir.

Herkesin kendine özgü zorlukları var aslında.

Sağlamsındır görünüşte,ama yastığa başını koyduğunda ruhun daralıyor ve psikolojik buhrandasındır.

Sağlamsındır görünüşte,ama tek bir dostun yoktur,sevenin yoktur,hır gür çıkaran kişiliğinle yalnızsındır.

Sağlamsındır görünüşte,yolsuz,hırsız,dolandırıcısındır.

Sağlamsındır görünüşte,bütün azaların tamdır ama her biri ayrı kötülük yolundadır.

Sağlamsındır görünüşte,dışın hoş için boştur.Faydasız,kişiliksiz ve zalimsindir.

Saygılarımla

Bu yazı toplam 316 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar