SRT Yayın Akışı - 24.05.2019
Son Dakika

FANUSTAKİ ÇOCUKLAR24 Ocak 2018 - 09:48, Çarşamba


Semiha Özgür SEZER

‘‘Çocuğumda dikkat sorunu var mı acaba? Başarısı çok iyi aslında, kırık notlar yok, ama yarım saatte bitirebileceği şeyi , bir saatte bitiriyor.Daha iyisini yapabilecekken neden böyle olsun?Çocuğum on iki yaşında, artık zamanı nasıl kullanması gerektiğini bilmesi gerekmez mi?’’

Alın çocuklarınızı fanusa koyun.Robotmuş kabul edin.Alarmını kurun.Ne istiyorsanız hangi saatte, ne yapsın bekliyorsanız yapabilsin.Dakiklikte rekor kırsın,harfi harfine mükemmelliğin tavanına  vursun.Sonra  en birinci o olsun.Tüm başarıların mimarı,tüm ilmin sahibi,ulemalıkta allame-i cihanda eşsiz olsun.

‘‘Çocuğum anaokulunda b ile d yi ters yazıyor.Disleksi olabilir mi?’’

Disleksi değil,dikkat bozukluğu değil de bu çocuklar mutsuz olabilir mi?Kusuru çocuğun huzurunda arayın .

Yahu nedir bu açlık.Kendi açlıklarımızı,maymun iştahlılığımızı çocuğa ödetiyoruz.

İstediğiniz kadar okuyun,kişilik olmadı mı,çocukluğunu çocuk gibi yaşayamadı mı,hepsi boş.Bakın etrafa, atanamayan diplomalı onca insan,okumuş çalışıyor bide üstüne çok okuyanın çok çalışanın ezildiğine, bakın etrafınıza kaç üniversite bitirmiş boşta geziyor:Okumak güzelde, abartmıyor muyuz?

‘Oxford vardı da biz mi okumadık’ dan,Oxford lu anne babaların çocukları çağına geçtik.Yada bizler çocukları yetiştirelim derken, anne-babalar yanlış mı anlıyor.Yetiştirelim,nereye yetiştirelim.Koştur koşturalım hadi !

Yetişkinken başaramadığımız o üstün odaklanmayı,sorumluluk,başarı gibi vasıfları, çocuktan kusursuz şekilde bekleyen,yetişkin kafasıyla çocuğu fanusa kapayan annelerin çocuğu olmak ,ne büyük talihsizlik.

KUSURSUZLUK

Kusursuzluk,mükemmeliyetçi yaklaşım, hayatımızı oldukça çalan, törpülenmesi gereken bir özellik.Giderek artan ,çağın önemli sorunu.Hastalık boyutuna da ulaştığını düşünüyorum.Gerek sosyal gerek ekonomik,gerek kültürel değişimin , kişiye yüklediği beklentilerle ve en acısı bireyin kabul görmesinin dış etkenlere daha da çok bağlanmasıyla, kusursuzluk duygusunun tetiklendiğini düşünüyorum.

Çocuklarımızın toplum içinde var olmasını beklerken,bunun kaygısının büyüklüğünü mükemmeliyetçilik olarak yansıtıyoruz.Yani hepimiz çağın akıntısına kapıldık gidiyoruz.bir yarış, başarı her alanda yegane hedefken, stres, depresyon ve anksiyete yaşayan insanların sayısı giderek artıyor. Durum böyle olunca ,toplumsal sorunlar kaçınılmaz oluyor.

Bu yazı toplam 380 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur