SRT Yayın Akışı - 23.01.2019
Son Dakika

ETTEN KEMİKTENSİN21 Ekim 2017 - 17:45, Cumartesi


Semiha Özgür SEZER

 

Bugün bir yıl daha yaşlandım.Biraz duygu, biraz sitem,biraz neşe olabilir satır aralarımda.Et kemik kokabilir bu yazı.

Yaşamın ilk dörtte biri kullanılması bilinmeden, sonuncu dörtte biri de, kullanmak gücümüz tükendikten sonra geçiyor,derler.

Benim gibi hayatın ne verdiği,ne kazandırdığı ile ilgilenir misiniz sizde, bilmiyorum?

Hayat emek,dürüstlük,Allah korkusu,çalışmak ,aile,toplum  üzerine kurulu şahsen.

Bu alanlarda tırmalayarak geçirdiğim ömrümün gençliğine şükür ederken,insanın hayatını dolu geçirmesinin ve  her gelen yaşında geçmişini güzel işlerle yolcu etmenin  hazzını anlatmak isterim size.

Zerreyim ..Her insan gibi .Değil midir bir insan, âleme bir enmuzec ve küçük bir fihristedir. Çünki kavunun hâlıkı, çekirdeğinin hâlıkından başkası olması mümteni’dir.Bir insanın yaratılışı, içerisinde bulunan eşyanın yaratılmasından ibaret olduğu gibi, âlemin de yaratılışı müştemilâtının yaratılışından ibarettir.  İnsan kâinatın meyvesidir, meyveyi yaratan ancak ağacı yaratan olabilir.

İnsan kâinattan süzülmüştür, kavun çekirdeğinin kavundan süzülmesi gibi. Çekirdeği yaratan ancak kavunu yaratan olabilir.

Sözün özü, kendimizi müstakil bir varlık olarak görmeyelim.Arkamızda muhteşem bir âlemin bize baktığını, unutmamalı.Unutuyoruz oysa,dilimize sürülen balın hevasına kapılıyoruz.

Fatih’e kalmayan bir kainata, efendi olmaya çalışıyoruz.İnsanken insana hakimiyet kurmaya,çok yaşa padişahım diye alkışlanmak istiyoruz.Oysa ,insan insana efendi olamaz.

Ah be, alemin zerre insanları.Sen ,ben,o,biz,siz,onlar olmasa alem oluşur muydu?Sen varsın diye değl, her zerrenin hürmetine yaratıldı kainat unuttun mu?

İnsanın değeri nedir?

İnsan gözdür görüştür gerisi ettir.İnsanın gözü neyi görüyorsa değeri o kadardır.

İnsan değerini kendi oluşturur bu alemde.Aradığı şeydir demiştir Mevlana.

Ne arıyorsun mesela dünyada?

Düşün..

Aramak düşüncenin hareket noktası, bulmak varıştır. Düşünen insan, varılan her hedeften sonrasının da olduğunu/olabileceğini var sayandır.

Biliyorsunuz,İnsanlar rakamlara benzer durumlarına göre değer kazanırlar.Ye kürküm ye dünyasında gerçek değeri veren Allah.Bak dönüp dolaşıp inanç membağımıza sığınıyoruz.

Hani insanken inana eziyet ediyoruz ya;savaşıyoruz ya;insanın yaratılışı rastgele ,pervasızca mı oldu da bu cüret bulunuyor acaba?Cüretkar olanlar, insan olmanın kutsiyetinden bihaber, dünyanın merkezinde kendini görenler, peki  insanın yaratılış hikayesinden haberdar değiller mi?

“Biz, gökleri, yeri ve ikisi arasındakileri! oyun olsun diye (gayesiz bir şekilde)
yaratmadık.” Duhan Suresi,38. ayeti her şeyi açıklıyor.

Velhasıl insan olmak kıymettir,şükür nedenidir.

Doğum günümüz kutlu olsun kainatın yaratılış sebepleri insanlar…

Saygılar

Bu yazı toplam 361 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar