SRT Yayın Akışı - 19.04.2019
Son Dakika

EKONOMİNİN KÖTÜ GİDİŞATINA SEÇİM KURTARICI MI OLACAK29 Nisan 2018 - 07:43, Pazar


Zemine YILMAZ İŞÇİ

24 Haziran’ın adı baskın seçim mi olur? Erkenin erkeni seçim mi olur? Oldubitti seçim mi olur? Yarım saatlik bir toplantıda mutabakata vararak “biz yaptık oldu” şeklinde apar topar aldıkları kararı sandığa taşımaları mı olur?  Bilemiyorum.

Kulislerde erken seçim bekleniyordu fakat baskın seçim beklenmiyordu. Herkesin beklentisi sonbaharda bu seçimin olma ihtimaliydi, bunu da ekonomiye bağlı olarak söylüyorlardı.

Bahçeli'nin erken seçim için 26 Ağustos önerisi yaşama geçseydi, seçimlere hazırlık için 4 ay gibi bir süre olacak ve muhalefet hem ittifak görüşmeleri, hem de cumhurbaşkanı adayını belirleme konusunda rahat hareket edebilecekti.

Bahçeli'nin seçimlerin öne çekme gerekçelerinden birini de "yerel seçimlerde yaşanacak rekabetin, cumhur ittifakına zarar verebileceği endişesi" oluşturuyordu.

Seçimlerin 24 Haziran'a çekilmesindeki en önemli etkenin, muhalefetin ittifak ve seçim işbirlikleri konusunda manevra alanını daraltma hesabı olduğu  gibi  İyİ  Parti’nin önünü kesmekte olabilir.

Kamuoyunu ve muhalefet partileri bu duruma hazırlıksız yakalandı. Görünen o ki bu karar, bir senaryo değildir. Bu karar, AKP’nin 16 yıllık iktidarındaki ekonominin iflasıdır.

Bilinen o ki; ekonomi duvara çarpmış,  dolar 4 lirayı Euro 5 lirayı geçmiş,

 işsizlik, enflasyon, döviz, akaryakıt zamları, dış borçlar, cari açık rekora koşuyor. Yurt dışından nohut, saman, et, fasulye, mercimek alacak duruma düştük. Tarım bitti. Hayvancılık sürünüyor. Bi bakıma acilen seçime gitmek, iktidar sahipleri için kurtarıcı olabilir.

 

Kendilerine lokomotif olarak benimsedikleri inşaat sektöründe  çöküşler  devam ediyor. Müteahhitler işlerini bırakıp başka işe yöneldiler.

 Bugün   AKP’de aday adayı başvurularında  artış yaşanıyor.

AKP kurulduğundan beri aday adayı olup ta halen aday olamayan bu insanları anlayamıyorum. Bu ısrarları niye? Partiye   yardım  yapmak için mi aday oluyorlar, yoksa gelecekte iş alma amacında oldukları için mi?

 Aday adayı  başvurularında vatan millet diyerek vaatler vererek işe başlıyorlar . Sonrası malum.

Kimse hayale kapılıp öyle pembe  tablolar çizmesin.

Aslında “vaziyet çok vahim”

Seçimde kim kazanırsa kazansın 25 Haziran’dan itibaren. Türkiye’de yaşayan herkesin iyi  bir durumda olacağını düşünmüyorum.

Bu seçimleri kim kazanırsa kazansın, ufukta çok ciddi ekonomik “tedbir”ler görünüyor.

Pancar üreticisi çiftçinin, duyarlı yurttaşların tepkisine rağmen şeker fabrikalarının satışının gerçek nedeni parasızlıktır.

 Ekonominin  bu kötü durumunda bu gün seçmen istikrar deyip yine  AKP’ ye mi oy verecek? Yoksa  bir umut için başka  partilere mi yönelecek?

Seçim kazanmak şüphesiz “umut vermekle olur.

Ama bu umut asla daha fazla bolluk, daha fazla refah, daha fazla para dağıtmak anlamında verilmemelidir.

Verilecek umut, daha iyi bir gelecek, daha huzurlu bir ülke, daha adil bir düzenden daha ileri

vaatlere de  götürecektir.

Bu yazı toplam 786 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur