SRT Yayın Akışı - 18.04.2019
Son Dakika

EFSANE BAŞKAN22 Ekim 2018 - 10:10, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Yerel seçimlere aylar kalmasına rağmen adaylar arasında kıyasıya bir rekabet başladı.

Adaylar arasında hizmet anlamında  değil de  siyasi çekişmeler öne çıkıyor.

Bir hayal ne kadar canlı olursa, hedefe de o kadar çabuk gidiliyor

Bence başkanlar öncelikle ulaşılabilir olacak. Telefonunu danışmanı değil kendisi açacak. Ulaşım, kanalizasyon, halk sağlığı, parklar, bahçeler, kültürel alanlar için planlar çerçevesinde öncelikli yatırımlar yapmalı.

Bir belediye başkanı en az 25 yıl vadeli planlar yapmalı ve 2-3 yılda bir konsensüs sağlamak için çalışmalı. 25 yıllık bir stratejik plana sahip olan bir kentte, belediye başkanı değişse bile, şehrin gelişme planları bozulmadan istikrarla ilerleyebilir.

Mutlu bir kent yaratmak istiyorsanız raylı sistem geliştirmelisiniz. Böylece, insanlar arabalarından insinler. Bisikletlerin sayısı artsın. Yollarda boşa geçen zaman azalsın.

Önceden insanlar adaylarını seçerken stratejilere değil, sonuçlara bakarlardı. Simdi ise,  belediye başkanlığı için partinin genel başkanına bakılıyor.

Bazı belediye başkanları vardır efsanevi olmuş. Bunlardan biride de Ünal Ozan’dır.   Ünal  Ozan  Sakarya’da  iki dönem belediye başkanı seçildi. O zaman  seçmen Ünal Ozan’ın hangi partiden olduğuna bakmayıp oy vermiştir. Şimdi ise partili partisiz herkes tarafından rahmetle anılıyor.

 

Ünal Ozan, Adapazarı Belediyesi’nin şimdi hizmet verdiği binayı yaptırdı. Binanı yapılması için bazı yıkımlar yapılması gerekiyordu. Ozan, şehrin güzelliği adına oy kaybını göze alarak o yıkımları yaptırmıştı.

Politikada her zaman düz bir çizgi çizmiş ve herkesi idare edecek bir politika uygulamıştı.

Belediyecilikte ve yerel yönetim anlayışında ilimizde hayata geçirdiği projelerle, sosyal demokrat belediyeciliğin ülkemizdeki öncülerinden olup, ilimizin tarihinden ve insanların gönlünden silinmemiştir.

Şimdi ise Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, yaptığı hizmetlerle adından sıkça söz ettiriyor.

Sürekli halkın içinde halkla iç içe olan bir belediyecilik yapıyor.  Yaptığı hizmetler toplumun tümü tarafından takdir ediliyor.

Zeki Başkanıma da haksızlık etmek istemem. Kültürel ve altyapı anlamında Sakarya çok şey kazandırdı.

Özellikle Maltepe Park muhteşem olmuş. Çocukluğum da gelmiştim Sakarya’ya amcamın evi oraya çok yakındı. O bölge çok ağaçlıktı.  Muhteşem bir manzarası vardı. Ünal Ozan oraya hiç dokunmamıştı. Çocuk parkları vardı. Düğün salonu vardı .

Aziz Duran Belediye başkanı olunca o güzellik bir anda yok oldu. Ağaçlar kesildi arıtma tesisi ve başkanlık konutu yapıldı

Önceki gün Maltepe Park’ı ziyaret ettim.  Muhteşem olmuş. Çocukluğumu yeniden yaşadım. Halkın elinden alınan bu yerin tekrar halka verildiği için Zeki Başkanıma teşekkür ediyorum.

Bu yazı toplam 521 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur