SRT Yayın Akışı - 18.04.2019
Son Dakika

DEPRESİF21 Ekim 2018 - 10:40, Pazar


Semiha Özgür SEZER

 

Depresyonun altında yatan duygulardan biride kişinin kendini sevmemesidir. Bazı insanlar herkesi kendilerinden üstün görürler. Değersizlik hissi yaşarlar.

Kibir elbette kötüdür. Ama kibir başka kendini sevmek başka şeydir.Bencillik değildir bu. Başkalarının duygularını hiçe saymak, önemsememek bencilliktir.

Depresif hastalarda daha çok ‘’mutlu olmayı dahi haketmiyorum’’ mefhumunda tutumlar gözlemleriz. Kusurlarımız olabilir, ama üstünlüklerimizde vardır. Dolayısı ile hepimiz değerliyiz. Epiktetus’un cümlesidir; ‘Kendi bakış açısından başka hiçbir şey, insanın huzurunu kaçıramaz. Hiç bir insan, olay sizi depresyona sokamaz, sizi ancak siz depresyona sakarsınız’’. Sizin dışınızda olup bitenden ziyade olup biteni nasıl gördüğünüz önemlidir.Zihnimizde oluşan kötü düşünceler bizi depresyona sürükler. Bitki ve hayvanlar pasif bir şekilde yazgılarına boyun eğerler. Fakat insan böylemi dir ? Dünyaya cevap veren bir varlıktır.

SABREDİN

İyileşmek zaman alır .Bedenin bozulan dengesinin düzelmesi,zihnin yanlış alışkanlıklardan kurtulması çarçabuk gerçekleşmez.’’Ne zaman iyileşeceğim?’’sorusunu sorusunu kendinize sorup durmayın.Zaman tanıyın kendinize.

Siyaset felsefesinin isimlerinden Montesquieu şöyle der:’’İnsan sadece mutlu olmayı istiyorsa buna ulaşmak kolaydır.Ama başkalarından mutlu olmayı istiyorsa bunu başarmak zordur.Çünkü başkalarının gerçekte olduklarından daha mutlu olduklarına inanırız.’’

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak gibi adaletsizliklere kalkışmayın.

AKTİF EYLEM

Çocuklardan öğrendiğimiz en şaşırtıcı şeylerden biri, onlardaki sebepsiz yaşama sevincidir. Bu yaşama sebeplerinden biride hareket halinde olmalarıdır. Aktif eylem yaparak yaşamınızı motive edin. Hiç bir şey yapmadan oturan insan giderek mutsuzlaşır.Resim yapın,yazı yazın,gezin,yemek pişirin,spor yapın,enstrüman çalın..

Depresif kişileri gördüğünüzde tanırsınız;sırt kambur,baş öne eğik,omuzlar çökük..Sanki dünyanın bütün yükü üstünde.Duruşunuzu değiştirmek bile ruh durumunuzu değiştirebilir.Dik durun,başınızı yukarı kaldırın,derin nefes alın…

Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

 

Bu yazı toplam 464 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur