SRT Yayın Akışı - 23.01.2019
Son Dakika

CÜZDAN DOSTU OLMAYA NE DERSİNİZ?24 Ekim 2017 - 09:32, Salı


Semiha Özgür SEZER

Her yanımız alışveriş.Ne alsak,nerde ne var?Türlü türlü kahvaltı tabakları,türlü türlü kıyafetler,türlü türlü yatak döşek,türlü türlü aksesuarlar…

Şaşalı şaşalı yaşar hale geldik.Sosyal medyada çılgınca dekoratif eşya satışları,türlü türlü çanta,kıyafet…

Cezbedici algılar ,insanın elini cüzdana götürüyor.Hele kredi kartınızda varsa, oh değme alışveriş keyfine.Sonra ay sonu geliyor,maaş ya yetmiyor,ya ucu ucuna, yahut hepsi karta yatıyor.

Peki bu sistemin sonu nereye varıyor?Bütçeye zarar bir gereksizliğin sarmalında debelenen bir sarf etme problemi ile karşı karşıyayız.

Öyleyse, oturup bir tartışmak,sorgulamak,cüzdana bir düzen vermek gerekli.

Her alanda önemli duyarlılık çalışmaları bulunan, Büyükşehir belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı,  Aile Çocuk Hizmetleri bu konuya da el attı.Sosyal Gelişim Merkezi’nde kayıt alınmaya başlandı.Katılım göstermek bence bilinçli tüketim yolunda önemli adım.Bu işin erbaplarından iş öğrenmek ve aile hayatını yakınen ilgilendiren bu soruna göz yummamak gerekli.

CÜZDAN DOSTU ATÖLYE İLE

Ev ekonomisi bilinci aşılamak, sosyo-ekonomik bilinçlendirme çalışmalarına katkı sağlamak, uzman kişiler aracılığıyla aileleri ekonomik anlamda güçlendirmek amaçlanıyor.

İçerisinde yer alacak konular her evin temel  ihtiyacı;

Bütçe yönetimi ile, kişilerin veya ailelerin gelecekle ilgili planlama yapmasına olanak sağladığı gibi geçmişte yaptıkları harcamalar hakkında da bilgi sağlanacak.

Mutfak Yönetiminde,Özellikle ‘ekmek israfı’ konusu mutfak yönetimi dersinin ana konusu olacak, bazı besinlerin çöpe gitmemesi için değerlendirme yolları öğrenilecek.

Tüketici Hakları konusu ise, hepimizin boyun büküp müşteri haklıdır dan çok, satıcı haklıdıra dönen bir yanlıştan döndürecek, haklarımızı bizlere öğretecek.İnternet üzerinden alışverişdeki haklarımızdan bahsedilecek programda günümüz alışveriş modellerinden  bahsedilecek.

Konut Seçimi ve Düzenlenmesinde, Kira sözleşmeleri, konut alım ve satımındaki süreçler, konutlardaki yer tahsisi (eşyaların konumu, uygunluğu ve düzeni) gibi konular yer alıyor.

Girişimcilik ve İş Kurma,ekonomik olarak ayakta durabilecek üretkenlik gücünü hissederken insan iş kurabilmede maddi sıkıntılar motivasyonu düşürüyor.Halbuki girişimcilik ruhuna sahip kişiler yalnız değil.KOSGEB desteği ile devletin sunduğu haklar ve iş kurma sürecinden haberdar oldukları takdirde bu gücü kendilerinde hissedeceklerdir.

Tüm bu eğitimlerin sonunda, İsraf ı önleme yolları konuşulup,tüketenden çok, üreten bireyler olma bilinci ile daha farklı bir yaklaşım elde edilecek.

Ne dersiniz?

Eşyanın insandan daha fazla değer gördüğü ,maddiyatın maneviyatın önüne geçtiği gnmüzde sizce destek vermek,aktif katılım sağlamak gerekmez mi?

Saygılar

Bu yazı toplam 532 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar