SRT Yayın Akışı - 21.01.2019
Son Dakika

ÇÖLYAK 9 Ocak 2018 - 10:23, Salı


Semiha Özgür SEZER

Türkiye’de şu anda sayıları 700-800 bin arasında Çölyak hastası bulunduğu bilgilerine bakarsak ,duyarlığımıza ihtiyaç duyan bir toplumsal sorun olduğunu görebiliriz.Bir çok insan bu rahatsızlığın ne olduğunu dahi bilmiyor.Bir çok ilde Glutensiz gıdalara ihtiyaç noktasında gerekli farkındalık oluşmamış.

 Sakarya Glutensiz Yaşam Derneğinin değeride bu noktada ortaya çıkıyor.Toplumsal duyarlılık ile Çölyak hastalarına destek için çalışıp,önemli bir sorumluluk üstleniyorlar.Mecliste önemli kararların alınmasında oldukça etkin oluyorlar.

Bizde bu şehrin insanı olarak onlara desteğimizi esirgemeyelim.

Bu hastalığa dikkat verememişler için tanım yapacak olursak;

‘‘Çölyak bir ince barsak alerjisidir. Bu alerji; buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahılların içinde bulunan gluten ismi verilen proteine karşı ince bağırsağın ömür boyu sürecek bir hassasiyet göstermesi olarak tanımlanır. Tanı konulduktan sonraki aşamada uyulması gereken tek tedavi yöntemi ise; uzman hekim tarafından önerilen gluten içermeyen besinlerle beslenmektir. Gluten buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunduğu için bu gıdalardan ömür boyu uzak durmak gereklidir. Çölyaklı kişiler normal ekmek, pasta, börek, bisküvi ve benzeri çok sayıda gıdayı yememek durumundadır.’’

Minik bir danışanım ile birlikte ilgimi çeken,psikolojik ve fizyolojik boyutu ile yaşanan zorlu sürece şahit olduğum bir hastalık benim için.

Diyor ki minik Esma; arkadaşlarım okul pikniğinde yemek yerken ben annemin hazırladıklarından yemek yiyorum,arkadaşlarımdan ayrı olmak zorunda kalıyorum.

Diyor ki Annesi;her yere onunla gitmek kontrol etmek durumundayım.Çünkü insanlar bilinçli değil.En ufak bir gıda sıkıntısında çocuğum zarar görebilir.Ya da canı çekebilir.Bir kere deniyeyim diyebilir.Artık evimizde bizde öyle besleniyoruz çocuğumuz ile.

Esma ya doğru beslenmenin önemini anlatmak çokta zor olmadı.Etrafımızda kilo alıp zayıflamaya çalışan ve aslında un gibi bazı gıdaların aslında hepimizin uzak olmamız gerektiğinden bahsedince rahatlıyor.

Küçüklükten beri yaşamak zorunda olacakları bu hastalığa bakış açısını değiştirmek ,onunla yaşamayı dahada kolaylaştıracak.Ama bizde zorluğa sekte vurmayalım.Anlayalım,fark edelim,onlar için  destek olalım .

Saygılar

Bu yazı toplam 285 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar