SRT Yayın Akışı - 23.05.2019
Son Dakika

ÇOCUĞUM OKULA BAŞLADI20 Eylül 2018 - 02:15, Perşembe


Semiha Özgür SEZER

Her değişim , her ilk, stres ve  kaygı ile başlar .Tıpkı minik yavrularımızın ,ilk kez bir okul sistemi içerisine dahil oldukları gün gibi. Burası neresi? Sıralar, öğretmenler, kitaplar ne işe yarar?

Üstelik kurallara uyup sıralarda oturup hiç kalkmamak, ta ki zil çalana kadar, neden ?

Anne için ise;

Çocuğum acaba öğretmenini sevecek mi? Ya sınıfta çok ezilirse? İhtiyacı geldiğinde söylemez, utanır mı? Acıkınca ne yapar? Arkadaşları ile kaynaşabilecek mi? Daha bir sürü kaygılar.

Endişelenmeyin ,  sakin olun. Aile kaygısı çocuğa bulaşıcıdır. Söylemleriniz, beden diliniz, kararlı net tutumunuzun çocuğun okula alışmasında rolü büyük. Söylemlerinizde lütfen okulu, öğretmeni, sınıfı eleştirmekten kaçının. Çocukta oluşan algı, okul fobisine itebilir.

Hayat boyu bir sonraki yere geçecek köprüler hep olacak. Bırakın çocuğunuz kendi  geçmeyi başarsın. Elinden tutup götürdüğünüz her köprü, onun gelişimine bir sektedir. Bu sebep ile okula uyum sürecinde, aile tutumları oldukça önemli. Bağımsız hareket etme zamanı …  Artık elinden bırakıp hayata adım attığını kabul edin.

Çocuk mu size bağımlı? Siz mi çocuğa bağımlısınız?

Aslında burada başlıyor okula uyum sorunu. Annenin beden dili, kullandığı dil, tutumlar çocuğun okula uyum sürecini ya zorlaştırıyor ya kolaylaştırıyor. Sürekli sürekli çocuğu ile vedalaşan, tembihatlar da bulunan annenin , birde ‘ah yavrum’ diyen, duygu yüklü  bakışı ile çocuğunun yanından ayrılmaya çalışması, çocuk için ‘’ailem beni bırakıyor mu? Güvende miyim’’ sorusunu akıla getirmekte.

Bu süreçte en önemli kıstas güven ilişkisidir. Bu ilişkiyi öğretmeni, okulu ve velisi ile kurduğu zaman problemi aşmışsınız demektir.

Öğretmeninden gördüğü yakınlık, korunması, ilgi alaka görmesi ,sınıf içi keyifli geçirilen anlar, kendi yaşıtlarının ağlamadan durması ve kendi gözyaşını göstermemek için çaba göstermesi çocuğun okula karşı olumlu duygu beslemesini sağlar.

Bunun yanında bineceği okul servisinde sıkıntı olmaması, iyi yönlendirilmesi, okulda kalır mıyım, unutulur muyum korkusunu yaşayan çocukta   güvende olduğu hissini uyandırır.

En önemli kriterlerden biride anne-baba ile kurduğu güven bağıdır. Annelerin  sıklıkla yaptıkları hatalardan biri çocuğa verdikleri sözü tutmaması. Örneğin ,Seni şu zamanda alacağım deyip, okul çıkış saatine geç kalmaları; Kapının önünde bekliyorum deyip, çocuğun sınıfa girmesi ile kapıdan ayrılması , çocuğun  zihninde güvensizlik duygusu oluşturacak.

Bazı çocuğuna bağımlı  anneler, günlerce okulda bekleyebiliyor. Hatta daha fazlasını isteyebileceğini düşünen çocuk ,annesinin sınıf içerisinde bulunmasını istiyor.

Gerek öğretmenlerimizin, gerekte çocuğun okula alışma sürecini daha zorlaştırmamak adına, lütfen sistematik olarak uzaklaşın. Önce kapı iken ,  bahçe, bahçe den sonra evde bulunun ki çocuğunuzun alışmasını engellemeyin.

Yabancı kişiler ile yabancı ortamda olduklarını ,  alışmak için zamana ve tanımak için desteğinize ihtiyaçları  olduğunu unutmayın.

Uyum sürecinde sabır ve istikrarlı davranış en önemli rehberiniz olacaktır. Çocuğun ; ‘’bugün okula gitmeyeyim , karnım ağrıyor ‘’gibi mazeretler sunması   ebeveynde geri adım atmasına; ‘’ bugün okula gitme’’ diyerek taviz vermesine neden olabiliyor. Bu taviz beraberinde birçok istekleri de getirecektir. Çocuk mazeretlerinin sizin üzerinizdeki etkisini gördüğü için bunu kullanmaya devam edecektir.

SERVİSE DİKKAT

Okulların şirketler üzerinden yürüttüğü öğrenci servisi maalesef ki bazen okulların bizim mesele deyip sorunu görmezden gelmelerine yol açıyor.

Okullar eğer bir servis ile anlaştıysalar söz hakkına sahip olmalı ve gerekli denetimi de yapmalılar.

Velilerimizin  Servis yönetmeliğini  öğrenip  ve haklarını bilmeleri , çocuğumuzun güvenliği için  göz ardı edilmemesi gerekli bir noktadır.

Saygılar

Bu yazı toplam 430 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur