SRT Yayın Akışı - 27.06.2019
Son Dakika

CENNETE GİTMENİN 6 ANAHTARI11 Ocak 2019 - 03:23, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Bu dünyadaki amellerimize göre, ahirette gideceğimiz 2 yer vardır: Cennet ve Cehennem. Ahirete imanı olan bunu böylece bilir ve inanır. İster inansın, ister inanmasın bu bir hakikattir. Bize düşen başlıca görevimiz, Cenneti kazanmak, Cehennemden uzak olmaktır. Bunun için de amel lazım. Çalışacağız ki karşılığını bulalım. Bu günkü yazımda sizlere Cennete gitmenin 6 tane anahtarını anlatacağım.

  1. Allah’ı bilen ve O’na itaat eden kişi Cennetin anahtarını eline almıştır. Varlığına ve birliğine inandığımız Rabbimizin emirlerini yapıp, yasaklarından kaçınmak, bize Cennet’in anahtarını verdirecektir.
  2. Şeytanı bilip ona isyan eden kişiye de Cennetin anahtarı verilecektir. En büyük düşmanımız şeytandır. Böylece bileceğiz ve ona uymayacağız. Rabbimiz “ Ey Ademoğlu, şeytana uyma! O senin için çok açık bir düşmandır.” Buyuruyor. Kur’an’a ve sünnete göre hareket eden, şeytandan uzak olarak Cennetin anahtarını bulur.
  3. Hakkı hakikati bilip ona uyan kimse de Cennetin anahtarını bulur.

Rabbimizin bir ismi-i Celili de Hak’tır. Kur’an’ı Kerimde “İkindi vaktine yemin olsun ki, insanlar hüsrandadır, sapıtmıştır. Ancak şu kişiler hariçtir: İman edenler, amelini sadece Allah rızası için yapanlar, Hakkı ve sabrı tavsiye edenler, hüsranda değildir.” (Sure-i Asr)

Kardeşlerim,

Hak deyince akan sular durur. Nerede, hangi şartlar altında olursak olalım, Hak’tan ayrılmayalım, Hakk’ın yanında olalım. Cennetin anahtarını buluruz.

  1. Bâtılı, sahtekârlığı, hükmü ve dini yönü olmayanı bilip ondan kaçınana da Cennet anahtarı verilir. Rabbimiz “Hak geldi, batıl yok oldu, zira batıl yok olmaya mahkûmdur. Hak varken, batıla gitmek, iman ve akıldan mahrum olmanın delilidir. Mesela 15 gün önce yılbaşı diye rezalet, yılan başı gibi zehirli bir gece geçti. O geceyi kutlayanların, eğlenenlerin, hindi eti yiyenlerin tümü Hakk’ı bırakıp bâtıla uymuştur. Tevbe etsinler ki inşallah af olunurlar. İşte böylece bâtıla uymaz da Hakk’a uyarsak, Cennetin anahtarını inşallah kazanırız.
  2. Dünyayı bilip onu terk edenler de Cennetin anahtarını kazanırlar. Buradaki terk, tamamen dünyadan el etek çekmek anlamında değildir. Çünkü Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) “Dünya ahiretin tarlasıdır” buyuruyor. Dünya tarlasına hayırlı tohum ekmek lazım. Hepten dünyaya çalışmak, ahireti terk etmenin adına “dünyaya meyletmek” denir. Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya, yarın ölecekmiş gibi ahirete çalış. “Dünyada kalacağın geçici zaman kadar dünyaya, ahirette kalacağın sonsuz zaman için de ahirete çalış.” Buyuran bir peygamberin ümmetleriyiz bizler.
  3. Ahireti bilip ona hazırlanmak, bize Cennet anahtarını kazandırır.

Muhterem dostlarım,

Bizim iman esaslarımızdan biri de görmediğimiz halde, görürcesine, bilircesine, Ahirete imandır. Son durak anlamına gelen ahirette ölüm yok, yaşlanmak, hastalanmak, ibadet etmek yok. Geriye dönmek yok. Orası son ve sonsuz mekan. o bakımdan yarın hemen ölecekmiş gibi sonsuz mekana gitmeden hazırlığımızı yaparsak, Cennetin anahtarı elimizde demektir.

Yazımızı Hz Alinin (r.a) bir sözüyle bitirelim:

“Kimde bu saydığımız hasletler bulunursa Cenneti istemesine, Cehennemden korkmasına gerek yoktur.” Yani zaten böyle kişilere Cehennem ateşi uzak, Cennet kapıları ardına kadar açıktır. Ümitsizlik haramdır, ameli yapacağız, ümidi kesmeyeceğiz.

 

Cumanız mübarek olsun, selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 409 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur