SRT Yayın Akışı - 21.04.2019
Son Dakika

Bizim vekiller ne yapıyor? (2)12 Şubat 2019 - 04:48, Salı


Metin IŞIKER

Yerel seçimlere doğru, Sakarya Milletvekillerinin çalışmalarını kaleme aldığım son yazım sonrası olumlu-olumsuz birçok görüş bildiren oldu. Bugün belediye Başkan adaylarına oy isteyen vekillerin, aslında şehre karşı ilgisizliğini herkesin diline doladığını fark ettim. Milletvekillerinin faaliyetlerine baktığımızda Sakarya’nın ihmal edildiğini hepimiz çok iyi görüyoruz. 24 Haziran seçimleri öncesinde sayısız vaatleri sıralayanları ise görebilene aşk olsun.

Özellikle Ankara’da görev alan milletvekillerimizin şehre vakit ayıramadığı gibi bir gerçek var. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül mesela. Bu isimleri, ‘Ne yaptı’ diye eleştirmeye kalksanız Ankara gündeminden dem vurulur. Peki, Sakarya ihmal edilecekse biz onların Ankara’da aldıkları makamlara neden seviniyoruz?

AK Parti’nin eski genel başkan yardımcılarına ne demeli? Ayhan Sefer Üstün ve Şaban Dişli, ya da Bakan Yardımcılığı yapan Hasan Ali Çelik.  Sakarya lobisi yok, şehrin sorunlarına karşı acil çözüm yok, iş bitirmek yok. Bize Sakarya’nın menfaatlerini koruyacak, sağlık ve eğitim gibi acil konularda elini taşın altına koyacak vekiller lazım. Kötü bir şey istemiyoruz.

Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı Ayşenur İslam’ı unutmayan bir şehir var. Her konuda mücadele etti.  Ve en önemlisi rahmetli Cevat Ayhan. Sakarya’nın efsanesi ismi. Bugün hayırla ve dualarla anılıyor. Unutmuşum, bu iki isim hatırlatıldı. Acaba neden?

Bir önceki yazımda hangi vekil ne yapıyor diye bir analizim olmuştu. Yerel seçimler var, vekiller neden diyen olabilir. Benimkisi sadece bir hatırlatma. O vekiller sokağa inecek oy isteyecek.  Bu arada bugünde o vekillerin gelecekleri konusunda bazı tahminlerim var.

AK Parti Milletvekili Ali İhsan Yavuz: Partisinin seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Yavuz, uzun yıllardır partisinin genel seçim politikalarında söz sahibi. Büyük emekleri var. Sakarya için değil ama, parti içi çalışmalarıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çok yakın bir isim. Bir dönem daha vekil listesinde yer alır. Sonrasını bilmem ama gelecekte Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusunda AK Parti için en iyi isimlerden biri.

AK Parti Milletvekili Recep Uncuoğlu: Beni en çok şaşırtan isimlerden biri. Şehre karşı bu kadar ilgisiz olması, eski il başkanı olması nedeniyle garipseniyor.Partisinin MKYK’sında yer aldı bir dönem. Bundan sonrası için onun adına bir tahmin yapabilmem çok zor. Çünkü bizim Sakarya’nın Uncuoğlu’nun referans alarak yorumlayabileceği verisi yok. Uncuoğlu ne yapıyor, ne ediyor kimse bilmiyor.Bende bu konuda tahmin bile yapamıyorum.

AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek: Eski Bakan Yardımcılığı tecrübesiyle,  bugün Ankara’da iyi bir dönem geçirebilir. Milletvekili olarak bürokraside zorluk yaşamayan bir isim. Atabek adı Sakarya siyasetinden kolay kolay silinmez. Uzun yıllar AK Parti’nin her kademesinde görev alır.   En az 2 dönem daha vekil adayı olur gibi görünüyor. Parti içi böyle. Sakarya’ya ne kazandırır? Bu sorunun cevabını galiba zamanla göreceğiz.

AK Parti Milletvekili Kenan Sofuoğlu: Ünlü bir kişi olmasının verdiği zorluğu yaşıyor. Ne yapsa olay, ne yapsa haber oluyor. Kenan Sofuoğlu bu yüzden çok zorlanıyor. Motosikletçiler için hazırladığı bir projesi hayata geçti. Sakaryaspor için uğraşıyor. Sofuoğlu bana göre gelecekte Gençlik ve Spor Bakanı olabilir. Abartmıyorum, Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine yenilediğinde listede yer alacak ilk isim Sofuoğlu olacak gibi geliyor.

CHP Milletvekili Engin Özkoç:  Partisinin Grup Başkanvekilliği görevini yürütüyor. Özkoç’un kendi partisinin tabanında sevilmeyen, istenmeyen bir adam olması dikkatimi çekiyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun en yakın çalışma ekibi olan Özkoç, Genel Başkanlık makamında bir değişim olmadığı sürece görevlerine devam edecek gibi görünüyor. Özkoç’un birkaç dönem daha vekil adaylığı listesinde 1’nci sırada olması beni şaşırtmaz. Ancak kendisi istediğinde bırakabilir. Bu da biraz zor görünüyor.

MHP Milletvekili Levent Bülbül: Partisinin Grup Başkanvekili olan Bülbül, sert ve ulusal söylemlerle gündemde yer alıyor. Sakarya siyasetinin ülkeye kazandırdığı ender isimlerden biri olan Bülbül, genç yaşına rağmen MHP’de önemli bir konuma geldi. Hitabeti ve olaylara karşı bakış açısıyla karşısındaki kitleleri etkileyebilen Bülbül, bu yönüyle MHP Milletvekilleri arasında bile özel bir yere sahip. Bülbül bu özellikleriyle MHP’de Genel Başkanlık yapabilecek vasıfları fazlasıyla taşıyor. Sakarya’da MHP’liler bunu sık sık konuşurken, ülke siyasetinde de Bülbül adı Devlet Bahçeli sonrası için geçiyor. Bana göre olur, çokta güzel olur. Sakarya da bunu bekliyor.

İyi Parti Milletvekili Ümit Dikbayır: İyi Parti’nin artık Sakarya’da bir vekili var. Bu uzun yıllar devam eder gibi geliyor bana. Bu yüzden ilk 1 ve 2’nci sıra için hep çekişme olacak.  İyi Parti’de Dikbayır, Genel Başkan Meral Akşener’e çok yakın hatta akraba. Genel Başkan Yardımcılığı ya da Grup Başkanvekilliği görevi alabilir. Ancak birkaç genel seçimde daha İyi Parti listesinin birinci sırasında Dikbayır hep olacak.

Bu yazı toplam 346 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur