SRT Yayın Akışı - 21.10.2018
Son Dakika

BİR ŞEHRİN SANATI8 Aralık 2017 - 15:38, Cuma


Semiha Özgür SEZER

Sizi bilmem ama Sakarya’da Kültürel faaliyetleri dört gözle takip edip, bir sonraki ay acaba hangi organizasyonlara ulaşabileceğimin heyecanını yaşıyorum.

Bir şehrin modernliği,ufkunun geniş,gelişmeye açık olduğunun göstergesi o şehrin kültürel faaliyetleridir.

Bir şehrin insanı ne derece kültürel etkinliklerden yararlanıyorsa,sosyal yaşamından özel yaşamına kadar içsel yapılanması,hayata bakışı,gerek psikolojik,gerek sosyal değişimi ve gelişimi, o derece sağlıklı olacaktır.

Tarihin hangi dönemine bakarsanız bakın, mimari, edebiyat, minyatür, musiki, tezhip, çinicilik, hattatlık, cam, seyirlik oyunlar ve tiyatro gibi sanat dallarından dokuma, halı, cilt, maden ve ahşap işleri gibi zanaat dalları, onca savaş ve kaosun içerisinde, varlığını devam ettirmiş.

Osmanlının Taç Mahal’e kadar uzanan kültür ve sanatını nakkaşbaşları Şahkulu’nun Sazyolu’nun ,Kara Memi’nin natüralist motiflerinin,Levni’nin tasarımlarını ,perspektifin yemek yerken kullanılan tabak çanaklara kadar,şehrin her alanına işlenildiği atalardan gelmeyiz.

Oysa şimdilerde bir çok marka altında ,tüm bu sanatların unutulduğu, yalnızca yöresel ürünler noktasında vitrine süs olsun diye satılıp, hayatın dışında tutuluyor.

Sanatın hayatın her alanında , yaşanılan evlerin her karışında ,giyimde kuşamda,e lde tutulan kitapta kalemde, eğlenme şeklinde olduğu bir akımdan çok uzaklaştık.

Düşünsenize Sakarya’nın kapalı ve uzun çarşısına tamamen Kara Memi'nin lale, gül, sümbül, bahar açmış meyve ağaçları, Selvi gibi natüralist çiçek desenleri işlendiğini. Yahut Çinili Köşk gibi çininin dış kaplama olarak kullanıldığını.

Lalelerin lale zamanında ekildiği,senede bir kere gördüğümüz o lale desenlerinin her durağa işlendiğini düşünsenize.

Kısacası kültür koksa bir şehir.

Suçun, adam öldürmenin, şiddetin ortam bulamayacağı kadar, gençlerin boşluklarını, Fuzuli, Sinan Nesimi ,Pir Sultan, Karacaoğlan ve Köroğlu, Gevheri doldursa.

Haydi sorun gençlere, bir Murat Boz kadar Mevlana, Süleyman Çelebi, Hacı Bektaşi Veli, Yunus Emre, Kaygusuz Abdal ve Ak Şemseddin’i tanıyorlar mı?Sanatsız çocuk sadece ders ders,bilgisayar sunulan çocuk,aslında yaşamın buhranına itilen çocuktur.Ufku dar ve bakış açısı sığ.

Kûfî işlensin şehrimin insanına,Sülüs işlensin bakışlarına.. .Nesih deki naiflik aksın dilinden.. Reyhani işlensin cümlelerine …Rik’a aksın yüzünden gencimin,çocuğumun…

Hayatınız ne kadar yoğun olursa olsun,çocuğunuzu, ailenizi ,kendinizi alın ve yapılan etkinliklerden yararlanın.Güzel yaşamak için Sanatsız kalmayın .

Bu yazı toplam 269 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar