SRT Yayın Akışı - 27.06.2019
Son Dakika

BİLİNMEYEN 5 ŞEY.10 Ağustos 2018 - 15:50, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz Kardeşlerim

Bütün ilimlerin sahibi Hz. Allah cc tır. Bilinen bilinmeyen, gizli açık, zahiri batini yani dış ve iç görüntüye ait, kalbimizden bile geçirdiklerimiz her şeyin ilmi Rabbimize aittir. Allah’ımız bu ilimden bize ne kadar bildirmişse bizler de onları biliyoruz. Ve bu bildiklerimizden mesulüz. “İnsana bilmediğini öğretti” Alak suresi 5. Demek ki bilmiyorduk, Rabbimiz bildirdi ve öğretti. Fakat birde Rabbimiz katında bilinen, lakin bize bildirilmeyen ilimler vardır. Biz bu ilimlere Gayb bilinmeyen ilimler diyoruz. Kim ki bunları ben bilirim ve falanca zat efendi mübarek kişi bilir derse Allah’a cc şirk koşmuş olur. Şimdi biz kitabımız Hz. Kur’an’dan bu bilinmeyen ilmi rabbimizin yanında, katında olan 5 tane olayı sizlere anlatmaya çalışalım.

Anlatılır ki kralın biri rüyasında Azrail’i görür. Ona ben ne zaman öleceğim diye sorar? Azrail de 5 parmağını gösterir. Kral uyanır. Başlar titremeye. Bu beş parmak ne demek? 5 sene mi, 5 ay mı, 5 gün mü, 5 saat mi, 5 dakika mı 5 saniye mi. İleri gelen ehli ilim sahiplerini toplar. Cevap ister. Gönül ehli Kur’an ilmine mensup bir zat Kur’an’dan aldığı ilimle cevap verir. Der ki kralım sizin rüyanızın cevabı sure-i RUM ayet 31 de mevcuttur der ve başlar anlatmaya: 5 şey vardır ki bunları ancak Allah (C.C) bilir.

1-) Kıyamet ne zaman kopacak: ani dünyanın sonu ne zaman gelecek. Ahiret hayatı ne zaman başlayacak? Kıyametin, son saatin ne zaman olacağını Cebrail peygamberimize sordu? Peygamberimizde (S.A.V) ben bu soruyu soran senden daha bilgili değilim. Yani bunun ilmi gizlidir ve Allah (C.C) bilir. Rabbimiz sure-i ARAF 187 de Peygamberimize S.A.V hitaben diyor ki: sana kıyametini son saatin ne zaman olacağını soruyorlar deki o, size ansızın, aniden gelecek. Bunun alameti, olmaz. Ahi demek en kısa zaman içinde olacak demektir ondan önce zaman yoktur. O halde kıyametin küçük büyük diye alameti olmaz. Aniden olacak şeye hazırlık olur.

2-) Yağmur ne zaman yağacak, yağmuru Allah yağdırır. Meteoroloji ilmi sadece tahmin eder. Yağmur Allah emriyle yağar, meteoroloji bildiği için değil. Var olacak şeyi bilmek Gaybi bilmek değildir. Gökten yağan, yerde bereket mi olacak yoksa sele dönüşüp felaket mi olacak? Bu ilim Allaha aittir.

3-) Ana rahmindeki olanı o bilir. Şimdi tıp ilmi çocuğun cinsiyetini biliyor fakat bu çocuk doğunca iyi mi, kötü mü, mümin mi, asi mi olacağını bilmek ancak Allah’ın ilmindedir ve gizlidir.

4-) Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilmez. Ticaret, ziraat, zanaat gibi dünya işlerinde ne gibi olaylarla karşılaşacağız, kazanmak var, kaybetmek var, bütün bu ilimler gizlidir.

5-) Ve hiç kimse nerede, ne zaman, ne biçimde öleceğinin bilmez. Bu ilim Allah’ın yanındadır.

 

Aziz kardeşlerim,

Kralın rüyada gördüğü Azrail’in 5 parmağı işte bu 5 bilinmeyen Allahlın bildiği huşuları ikaz ediyor. Bize düşen şudur;

Kıyamet ne zaman koparsa kopsun sen onu unutma ve hazır ol. Yağmur, kar ne zaman yağarsa yağsın sen amelini düzgün yap yağan bereket olsun. Ana rahmindeki çocuk kız olsun erkek olsun. Önemli olan o çocuk dinine vatanına insanlığa hayırlı bir evlat olsun. Yarın ne kazanırsan kazan ama illa helal olsun. Ne zaman, nerede ölürsen öl, illa ölümün imanlı, namazlı ve Kur’an’lı olsun.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 726 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur