SRT Yayın Akışı - 25.05.2019
Son Dakika

Ben Başkan Seçilseydim12 Kasım 2018 - 09:08, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Politikalarında dediğim dedikçi olmayan, oy veren tüm vatandaşların yaşamlarıyla ilgili kararlarda fikirlerini söyleyebilecekleri, çözüm üretimine katılacakları bir anlayışı uygulamaya açık ya da yakın olmak.

Bu tür bir politikayı vaat etmek kolay ama uygulamak pek kolay değil, ama yine de ilimizde  birçok kişinin bu tür politikalardan yana olduğunu ve giderek bu insanların sayılarının arttığını düşünüyorum.

Verdiği oyun takipçisi olan seçmenlerin arttığı bir Türkiye bir Sakarya  bekliyorum. 29 Mart sonrasında tamamen buna uyan bir tabloyu beklemek fazla hayalci olacak ama yine de bazı değişimlerin olacağı bir fotoğraf hayal ediyorum.

 

Yaşadığım kente başkan seçilseydim, kadınların kent ve ülke yönetiminde yer almalarını talep etmenin cinsiyetçi ve ayrımcı bir talep olmadığını, toplumda birlikte yaşayan insanların yaşamın organizasyonu ve sorunlarının çözümünde fikir ve söz sahibi olmalarının herkesin ve geleceğin yararına olacağını açıklayan bir konuşma yaparak işe başlardım.

Ardından kadınların sadece sayısal katılımını değil düşünsel katılımını arttırmak için neler yapılabileceğini araştırmak ve bu katılımı sağlamak için bir uygulamaya gitmek isterdim.

Çünkü yönetime katılan kadınların kendilerine ait sorunları dile getirmenin ötesinde çözümleri ve kendilerine ait bakış açılarını da ortaya koymalarının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Çünkü kadına ait bakış açısının çok önemli iki temel farkı var: Kadınlarla ilgili yapılan araştırmalar göstermiş ki kadınlar doğurdukları için yaşamdan yaşatmaktan yana davranıyorlar; öldürmek ve yok etmek kadın cinsine ait bir davranış değil.

 

Dünyamızı yaşanmaz hale getiren iki korkunç özellik; savaşçılık ve bencillik kadınlarda temel olarak yok. Bu yüzden dünyanın daha yaşanır hale gelebilmesi için çok önemli olan düşünce temeliyle kadınlar yönetimlerde yer alarak düşüncelerini yaygınlaştırmak zorundalar.

Yerel yönetimlerde katılımcı bir yönetim, yani yaşayan herkesin kendi bölgesindeki sorunları dile getirme ve bunlara çözüm üretme konusunda harekete geçirmek için her mahallede kadın erkek herkesin katıldığı (kadınların özellikle teşvik edildiği belki de zorunlu olarak sayısal bir eşitlik şartı getirildiği) mahalle birimleri ve belediyede bir toplanma birimi oluştururdum.

Sonra imar planlarını gözden geçirmek ve yenilenmesi gereken ve depreme dayanıksız binaların tespitini sağlamak olurdu.

Daha sonra bu bölgenin alt yapı hizmetlerini gözden geçirirdim. Yağmur sel gibi doğal afetlerde yerleşim yerlerinin zarar görmesini engellemek için bu sistemleri geliştirirdim.

Yaşadığımız bölgede yeşil alanların çoğaltılması için halkı bu faaliyetlere teşvik edecek çalışmalar yapardım. Örneğin fidan diken ve ormanlara katkı sağlayan kişilerden emlak

vergisi almazdım.

Yaşadığımız yerleşim alanında çocuk parkları ve sosyal tesislerin olması için yeni alanlar açar halkın bundan faydalanmasını sağlardım. Çocuklar yerleşim alanlarında tıkılıp kalıyorlar çünkü. Yeterince oyun parkları ve yeşil alanları ne yazık ki yaşadığım yerde yok.

Bu yazı toplam 537 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur