SRT Yayın Akışı - 20.05.2019
Son Dakika

AVANS ŞEKLİNDE TAZMİNAT ÖDEMESİ YAPILIR MI?10 Mayıs 2019 - 09:45, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Çalışanların en büyük güvencesi  kıdem tazminatı hakkıdır. Kıdem tazminatı, işverence işçisine belli koşulların sağlanması halinde işyerinde çalıştığı süre boyunca kazandığı kıdeminin karşılığı olarak ödenen tazminattır. Kıdem Tazminatı hesaplamasında dikkat edilecek husus; işçinin son aldığı ücrete yol, yemek, sosyal yardım (eğitim, konut vs.) gibi haklar da ilave edilerek bulunan brüt ücret üzerinden hesaplanarak ödenir.

İşçinin kıdem tazminatı hak etmesi için, aynı işverene bağlı çalışma süresinin en az 1 yıl olması koşulunu sağlamak şartıyla;

  • İşçinin kendi isteği ile işten ayrılmamış olması, sözleşmenin işveren tarafından sona erdirilmesi ya da kendiliğinden sona ermesi,
  • İşçi kendi isteği ile ayrılıyorsa, ayrılma nedeninin İş Kanunu’nun 24. maddesinde belirtilen işçinin haklı bir nedene dayanarak derhal iş bırakma şartına bağlı olması,
  • İşçinin işveren tarafından işten çıkarılma nedeninin İş Kanunu madde 25/b’ de belirtilen ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışları nedeniyle olmaması,
  • İşçinin askerlik görevi nedeni ile işten ayrılması,
  • Kadın işçi çalışırken evlenmiş ise, evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde iş sözleşmesini evlilik nedeniyle sona erdirmesi,
  • İşçinin emeklilik şartlarını yerine getirmiş olup ilgili kuruma müracaat etmiş olması,
  • İşçinin sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartını doldurup, sadece yaşını doldurmasını beklerken kendi isteğiyle işten ayrılmak istemesi; yani. 15 yıllık sigortalılık süresini ve 3600 prim gün sayısını tamamlamasıyla iş sözleşmesini feshi,
  • İşçinin ölümü nedeni ile sözleşmenin kendiliğinden feshi (hak sahipleri veya yasal varisleri),

nedeniyle işçi kıdem tazminatına hak kazanacaktır.

Peki sözleşmesi sona ermemiş ,çalışmaya devam eden çalışana aylık kıdem tazminatı ödemesi yapılabilir mi?

İşverenler adına üzülerek söylemem gerekir ki bu şekilde bir ödeme yapılamaz; 4857 Sayılı İş Kanununa Göre Kıdem Tazminatı hesaplaması çalışanın en son ki brüt ücreti üzerinden  hesaplanır. Dolayısıyla çalışanlara aylık tazminat adına altında yapılan ödemeler ;tazminat ödemesi olarak kabul görmez. Kıdem tazminatının hizmet sözleşmesi sona erdiği tarihte ödenmesi gerekmektedir.1475 sayılı iş kanununda , 2869 sayılı kanunla yapılan değişiklikle kıdem tazminatının ödemesinin gecikmesi halinde mevduata uygulanan en yüksek faiz uygulanır

Bu yazı toplam 411 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal Medya



Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur