SRT Yayın Akışı - 25.03.2019
Son Dakika

AKILLI OL, BOYUN BÜKME!! 21 Haziran 2018 - 10:03, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Siyasetin ferdileşmesi durumunda, sempatizanlardaki heyecan azalır. Kucaklaşma alanı daralır. Siyasette ivme kazanmak için tevazu şarttır. Bilgi, birikim ister. Sadece güzel giyinmek, konuşmak, boy pos sahibi olmak kâfi değildir. Siyasette toplumun nabzını tutmak, başarıya ulaşmak için şarttır. Meclisi Yolda bulunanlarla değil eğitimli, milletvekilliğine ehil olanlarla toplumun temayüllerini dikkate alarak vekillerin seçilmesi elzem ve gereklidir.

 

            Her meselede olduğu gibi, siyasette de menfi icraatlarıyla bilinen denenmişleri yeniden denemek, ibret almamaktır. Tarihin tekerrürüne sebebiyet vermektir. Onun için siyaset şahsileştirilmemelidir, zira siyaset herkese hitap eder. Siyasette kinin, kaprisin ve ihtirasın yeri yoktur. Ferdî hazımsızlıkların, kızgınlıkların yeri de siyaset değildir. Aksi halde siyasette tutunmak, mümkün değildir.

 

           Yoksa ‘ben-ben’ denerek hareket edilirse, tabanda yer bulmak son derece zordur. Siyasette gelişme ferdî akıl yerine, ortak aklın kullanılması ile mümkün olur. Siyasetçi hiçbir zaman aklını, fikrini vesayet altına aldırmaz. Akla uygun düşmeyene boyun eğmez. Fikrini hür bir şekilde açıklamaktan asla geri durmaz. Olması gereken budur.

 

            Aksi halde, bu esaslara uyulmazsa, siyasette ferdileşme başlar ki, o zaman da tek akılla sonuca varmak zorlaşır. Ama ülkemizde maalesef, siyasette ortak akıldan ziyade, ferdi akılla hareket edildiği için, siyasette tiranlaşma başlıyor ve her şey tiranın fikri etrafında yoğunlaşıyor. Onun fikri dışında fikir üretenlerin önü derhal kesiliyor. İşte o zaman da beklenen siyasi gelişmeler akim kalıyor.

 

            Herkes bilir ki, siyasette başarı temkin ister, ağızdan çıkana dikkat ister. Konuşulanların siyasi tabandaki tesiri dikkate alınmazsa, o zaman da siyasetin önü tıkanır. Bunların olmaması için de, siyasetçinin ötekileştirici değil, birleştirici konuşmalar yapması gerekir. Siyasetçi aklına her geleni konuşma hakkına sahip değildir. Diğer taraftan, malum olduğu üzere, siyasette başarı için kucaklayıcı bir gönle ihtiyaç vardır. Ayrıca siyasette istişareye önem verilmelidir. Çünkü istişaresiz yapılan siyasette, hata oranı ziyade olur.

 

            Bunlara meydan vermemek için, siyasetçinin nutuk atarken veya konuşurken dikkatli olması lazım. Zira laf olsun diye nutuk atılmaz. Başarılı olmak için çok konuşmaktan ziyade, tumturaklı açıklamalarda bulunmak, sonuç almak için daha hayırlıdır. Siyasetçi konuştukları ile tabana, dinleyene yön tayin ettirici olmalıdır. Onun için de siyasetçi devamlı değil, sırası, zamanı gelince konuşmalı, böylece konuşmaları ile gündem oluşturmalıdır.

 

            Yukarıda sıralanan gerçeklere rağmen, ülkemizde siyaset başta olanların vesayeti altında yapılmaktadır. Başın onaylamayacağı bir meselenin, doğru da olsa, gündem konusu yapılması çok zordur. Zira doğruyu söyleyenin, yalakaların hücumuna uğraması mukadderdir. Bu ahvalde gözden düşürücü her türlü tezgâhlamalar yapılır. O zaman da başlar tiranlaşır, dokunulmaz hale getirilir. İşte o zaman da partilerde ahenk bozulur, çatışmalar başlar, kopmalar olur.. Bunların olmaması için;

 

         1-Siyasette başarı müşterek aklın kullanılmasıyla mümkün olur. İstişareye önem vermeyenlerin başarıya ulaştığı görülmüş şey değildir.

         2-Siyasette birliktelik, ancak meselelerin müzakere edilmesi sonucunda ortaya çıkar.

         3-Siyasette ferdileşmek asla doğru değildir, ama disipline de riayet elzemdir.

         4-Siyaset, tecrübe sayesinde ve hoşgörü anlayışıyla başarıya ulaşır.

         5-Siyasette her akla gelen değil, akla, mantığa uygun olan, toplumun menfaatine olan dillendirilmeli ve ayrıştırıcı konuşmalardan uzak durulmalıdır.

         6-Siyasette kucaklayıcı olmak, toplumsal katmanlara dikkat etmek esastır.  

         7-Onun için siyasetçi net konuşmalı, konuşurken de aklını kullanmalıdır.

 

           Bu vesile ile geçirmiş olduğumuz Ramazan bayramımızın ve 24.06.2018 Pazar günü yapılacak seçimlerin ülkemize vatandaşlarımıza huzur getirmesi temennilerimle hepinizi Allah’ a (c.c) emanet ediyorum. Taktir ve tensiplerinize saygılarımla arzederim.

 

            Ülkemize sahip çıkalım başka Türkiye yooooooookkk. ‘’Sahipsiz vatanın batması haktır. Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır. (MEHMED AKİF ERSOY)’’ 

Bu yazı toplam 486 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar