SRT Yayın Akışı - 20.03.2019
Son Dakika

AFFLUENZA18 Mart 2018 - 10:20, Pazar


Semiha Özgür SEZER

Hayatı kolaylaştırmak için tasarlanmış bazı teknolojik gelişmelerin ,sonradan ters tepip yararlı etkilerin yanında zararlı etkileri de getirdiği ve stresi artırdığını biliyoruz. Cep telefonları hayat kurtarıcı olabilir ama aynı zamanda hayata yapılan sinir bozucu bir müdahale gibi de görünebilir ve bazen de bağımlılık yapabilir. Bir anket sonucuna göre öğrencilerin %40’ı telefonsuz yaşayamadıklarını söylüyor.

Bir araştırmada öğrencilerden üç günlüğüne cep telefon kullanmamaları isteniyor. Sonuca göre öğrencilerin daha az stresli ve düşük kan basıncı ve kalp atışı hızı yaşadıkları görülüyor. Ve bakın araştırmalar diyor ki ,insanların %65’inin bilgisayarlarıyla geçirdikleri zaman, başka şeyle geçirdikleri zamandan daha fazla. Bu bazen stresli bir durum olsa da tüketicilerin yaklaşık %85’i evdeki bilgisayarlarına üç yıl öncekinden daha bağımlı olduklarını söylüyor.

Günümüzün salgın hastalığı Affluenza modern teknoloji ile başa çıkamamanın verdiği strese neden olmakta.

Yeni ürünler, yazılımlar, güncellemeler çıktıkça takıntılı ve karşı konulamaz bile ‘’kimseden geri kalmıyayım’’mantığı ile hareket etmektir. Çoğu insan imkânları olmasa da, bu ürünleri almak zorunda hissediyor.Sizde örnekleri görüyorsunuz,Maddi durumu ortada olup elinde X marka telefon ile gezinenleri.

Oliver James ‘in bir makalesinde gözüme çarpan anektodu paylaşmak isterim.Derki James; ‘’Bu kadar çok insanın zengin olsalar bile,hala neden çok fazla şeye sahip olup yine de bunun yetersiz olduğunu hissettiğini,neden illa da sahip olamadıkları şeyleri istediklerini ya da neden olmadıkları biri gibi davranmaya çalıştıklarını merak ettim.9 aylık bir dünya seyahatinden ve gerçekleştirilen röportajlardan sonra Affluenzanın oldukça yaygın olduğunu ve gittikçe dünyaya yayıldığını tespit ettim.Bu durum birbirinden çok farklı kültürlerdeki, ve maddi durumlardaki insanlarda görülüyordu ve farklı ülkelerde milyonlarca kişi arasında aksiyete,depresyon,stres artışına neden oluyordu.’’

James,asıl önemli olan şeyin ne olduğunu anlamanın ve hali hazırda sahip olunan şeylere gereken değeri verebilmeyi öğrenmenin en iyi çözüm olduğunu söylüyor.

Bu çözüm streste oldukça etkili ve değişen dünyada huzurumuz için ön koşul.

Hiç düşündünüz mü,aslında bir şeylere ulaşmak isterken,yahut yeni şeylere ulaşırken elimizde mevcut ulaşılmışlıklardan kaybediyoruz.

Bu yazı toplam 592 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar