SRT Yayın Akışı - 19.11.2017
Son Dakika

4 önemli tarih 4 önemli olay 5 Kasım 2017 - 15:41, Pazar


Zemine Yılmaz İşçi

 İlki görkemli Cumhuriyetimizin ilanı! İkincisi 6 Ekimde kutladığımız Atatürk’ün Kars’a gelişi! Üçüncüsü; içinde büyüyüp, içimde  acı ve  anılar büyüttüğüm Kars’ın Kurtuluşu! Ve dördüncüsü, önümüzdeki  hafta büyük lider  Mustafa  Kemal  Atatürk’ün aramızdan  ayrılışının 79.yılını özlemle anacağız.

Cumhuriyet Bayramı bu yıl eskisi gibi olmasa da  son yıllarda  kutladığımız  en coşkulu bayramdı.   Bu coşkuyu özlemişiz. Unutturulmaya çalışılsa da  millet unutmuyor. 7’den 70’e herkes  Mustafa Kemal Atatürk’e olan sevgilerini  bir kez daha gösterdiler.

 Yaşlı bir ninenin  reklam panosundaki   Atatürk resminin üzerindeki yağmur damlalarını silmesi, küçük çocukların  bayrağını öpmesi hepimizi çok duygulandırdı. Koşullar ne olursa olsun bundan sonra da ulusça aynı coşku, aynı heyecan, aynı gururla kutlamaya devam edeceğiz.

İşte biz buyuz. Bizi kimse bölemez, bizi kimse ayıramaz.

 30  Ekim’de Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılını kutladık. Kilometrelerce uzakta olsak bile o coşkuyu içimizde hissettik.

Dünyada en büyük özlem memleket özlemidir. Bu özlem ve hasretlik, bir kor gibi yakar tutuşturur insanı.Memleket deyince, bir başka heyecana kapılır insan, bir başka bakar gözleri.Memleket deyince, hepimizin anlatmak isteyip de anlatamadıkları, beyaz kâğıda renkli kalemlerle yazmak isteyip de yazamadıklarıdır belki de…

Gözün gönlün hep ordadır gitmek istersin memleketine; nitekim gün gelir fırsat bulup gitsen de zaman kısıtlıdır doyamazsın.

Memleket özlemi, anaya duyulan hasret ve özlem gibidir. Memleketin havası, güneşi, sokakları,köyü hatırlandıkça insanın göz pınarları dolar.Memleket insanın sözüdür, özüdür, hasrettir, sevdadır, özlemdir, aşktır,

Bazıları için Kars, haritada bir il de olsa, benim  için memlekettir, doğup büyüdüğüm ata toprağıdır, gözümü  dünyaya açtığımız ana ocağımdır, çocukluğumdur, gençliğimdir, geçmişimdir, baba evimdir.

Doğasıyla, havasıyla, insanıyla “ben farklıyım” dedirten ,adı geçince tarafsız olamadığım  tek şeydir memleketim.

Doğduğum kenti, yaşadığımız köyü , yürüdüğüm sokakları, okuduğum okulları, arkadaşlarımı, dostlarımı  uzakta da olsak hatırladığımızda geçmiş gözümüzde  yeniden canlanır.

Tabii ki eski Kars’la yeni Kars arasında çok fark var. Ama bizim ona sevgimizin arasında hiçbir fark yok. Sınır konulmayan, sınır tanımayan tutkulardan birinin memleket sevgisi olduğunu bildiğim için ben  kendimi her ikisine de ait ve çok yakın hissediyor.

Sadece gözümü açtığımız yer değil KARS cumhuriyetin ilk tohumlarının atıldığı yer olarak da gurur duyduğum memleketimin   anılarında özel bir yeri  vardır.

Bu yazı toplam 92 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar