SRT Yayın Akışı - 22.07.2019
Son Dakika

18 MART PAZAR GÜNÜ BAŞLAYACAK OLAN ÜÇ AYLARIN FAZİLETİ15 Mart 2019 - 09:22, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Rabbimiz bizleri çok hayırlı bir ümmet olarak yaratmıştır. Kuran-ı Kerimde ‘’ Siz ümmetlerin en hayırlısısınız.’’ (Ali İmran) buyuruyor. Eğer yaşantımız Kuran-a göre ayarlarsak Peygamberimizi örnek alırsak bizlerin her saniyesi, dakikası, saati, günleri ve ayları velhasıl her anı ibadettir. İnancımıza göre hayırlı gün hayırsız gün mübarek gece, mübarek olmayan gece diye bir ayırım yapmak yanlıştır. Yeter ki sen kul olduğunu unutma. Senin her anın mübarektir.

Yalnız Rabbimizin bizlere bahşettiği bazı geceler ve aylar vardır. Bu tamamen bizim tasavvurumuzun dışındadır. Biz istemeden Rabbimizin bizlere lütfudur. İşte bu cinsten biz sizlere şimdi dilimize üç aylar diye geçen RECEP – ŞABAN ve RAMAZAN aylarından bahsedeceğiz.

RECEP AYI

Şehrullah (Allah’ın ayı) diye isimlendirilen 3 ayların ilkidir. Recep kelimesinin manası heybetli gösterişli demektir. Şimdi iki mana üzerinde duralım. 1-) Allah’ın CC. ayı: Elbette ki her ay Allah’ındır. Fakat Rabbim bizleri çok sevdiği için bazı ayları daha çok öne çıkarmış. Gösterişli ve heybetli anlamına gelen Recep ayını da bizler için biraz daha anlamlı kılmış. Recep ayının içinde 2 tane anlamlı gece var.1-) Regaip gecesi. 2-) Miraç gecesi. Regaip: Rağbet görme, kabul bulma, hoş karşılama, değerli kılma anlamlarına gelir. Gününü oruçlu, gecesini tövbeli, ibadetle geçirelim de rağbet görenlerden olalım. Miraç ise yükselmektir. Rabbimizin yanında manen yükselmek bize de nasip olsun. Aynı zamanda Recep ayı kendisinden bir ay sonra gelecek olan ramazanı şerife daha güzel hazırlık yapma fırsatı verir.

ŞABAN AYI

Rabbim bu ayıda Peygamber efendimize SAV. Lütfetmiştir. Ay onun her şey onun kime isterse ona hediye eder. İnancımız böyledir. Peygamberimize verilen peygamber ayı da diyebileceğimiz ŞABAN ayı aynı zamanda biz ümmetlerinin de ayıdır. Recep ayı ile başlayan rahmet deryası Şaban ayı ile çoğalacak. Biz Rabbimizden gelen bu Rahmetin bereketin, faziletin, yükselişin heybet ve gösterişin talibiyiz. Bizi yaratan, bizi yakmak, cezalandırmak, hor, hakir görmek için yaratmamıştır. Bize çirkinlik yakışmaz. Güzele iyiye talibiz. Rabbimiz: ‘’ Muhakkak bir insanı en güzel yaratılışla yarattık.’’ (Tin süresi) buyuruyor. Güzel yaratılışımızı çirkin fiillerle kaybetmeyelim. O halde bu aylarda daha çok titiz kul olalım.

 Şaban ayında, tam ortasında Ramazana açılacak kapıya 15 gün kala mübarek bir gece vardır. O gecenin adı da ‘’BERAAT ’tır.’’

Berat: Kurtulma, aklanma, temize çıkma manasına gelir. Burada temize çıkma, aklanma günahlardan temizlenmek demektir. Tabi ki Ramazana bu şekilde temizlenmiş olarak girmek çok güzeldir. Evimiz ne kadar temiz olursa olsun misafir gelecek diye tekrar temizlik yaparız.  Misafire mahcup olmamak için nasıl ki temiz olsa da evimizi temizliyorsak, ramazan misafirimiz içinde KALP evimizi temizlemek lazım. Elbette temizdir. Fakat tekrar tövbe sabunu ile bir daha temizlemek nur üstüne nur olur. Bize de huzur gelir. Gönül evimiz nurlu olur. Recep ayında Regaip ile rağbete kavuşan Miraç’ta Rabbinin yanında manen yükselen, Şaban-ı şerifin ortasında Beraat ile aklanan temize çıkan her kes 3. Ay olan Ramazan-ı şerife neşe içinde girecektir.

İşte böyle aziz dostlarım. Müslümanın hayatı hep güzelliklerle doludur. Güzele giden yol budur. Bu yolun sonu her fani için Allah’a CC. Çıkar. Her gecemiz Regaip, Beraat, Miraç ve Kadir olsun. Her ayımız Recep, Şaban, Ramazan olsun. Biz Rabbimize kul Peygamberimize ümmet olma şerefini kaybetmedikçe dünya ve ahiret mutluluğu bizimdir. Şeytan ve nefis azgındır. Fakat gerçek müminin kalbine giremez. Yeter ki biz onları kalbimize, hayatımıza sokmayalım. Şimdiden üç aylarınızı tebrik ediyorum. Evlerinize, yuvalarınıza, hayatınıza, milletimize, vatanımıza hayırlar getirmesini yüce Rabbimizden niyaz ediyorum. Yazımızı bir hadisi şerif ile bitirelim. Peygamber efendimiz SAV. ‘’ Allah ile beraber olunuz. Gerisine aldırış etmeyiniz.’’ Buyuruyor.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 596 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur