SRT Yayın Akışı - 24.05.2019
Son Dakika

10 ŞEY RUHA EZİYET VERİR30 Kasım 2018 - 09:39, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

 İnsan olarak bizler 2 özellikten meydana geldik.

1) et ve kemik

2) ruh (can) et ve kemik öldükten sonra toprağa gider ve çürür yok olur. Ruh ise ölmez. Ebedi, ölmemek üzere rabbine döner. Yüce Rabbimiz " ölümü tadacaksınız bize döndürüleceksiniz" buyuruyor. Sevgili Peygamberimiz SAV "muhakkak Allah cc sizin yüzünüze et ve kemik olan dış görünüşünüze malınıza bakmaz. Lakin Hz Allah cc sizin kalbinize amelinize ruhunuza bakar" buyuruyor. Bize düşen rabbimizin baktığı iç dünyamızı ruhumuzu güzelleştirmeliyiz. Ruhumuza eziyet verecek onu kötüleştirecek günahlardan uzak durmalıyız. Ruhumuzu güzelleştiren amellerimizi yapmalıyız. Kuran’a Peygamberimizin ahlakını sarılmalıyız. Rabbim "tertemiz gönderdim sizi dünyaya tertemiz geliniz bana" buyuruyor. Peygamberimiz SAV " günah ruhu nokta nokta siyahlaştırır. Noktalar çoğaldıkça kalp tamamen siyahlaşır." buyuruyor. Bu hal ruha eziyet verir. Başka neler ruhu eziyet verir. Şimdi onları maddeler halinde sıralayalım. Ruha eziyet veren şeyler:

 1) kendisi için dua edip Allah'tan CC istekte bulunur. Ana babası ve din kardeşleri için istekte bulunmayan kişi ruhuna eziyet verir.

Müslüman sadece kendini düşünmeyecek. Sevgili Peygamberimiz SAV "sizden biriniz kendisi için sevdiğini kendi için istediğini din kardeşi için sevmedikçe istemedikçe tam iman etmiş olmaz." buyuruyor. O halde manen olgunluğa erişmek istiyorsak ruhumuza eziyet etmek istemiyorsak, kendimiz için dua ederken bütün inananlar için de dua etmeliyiz.

2) kuranı kerimi okumamak ruha eziyet verir. Rabbimiz "Kur'an'ı inananlara bir şifa ve rahmet olarak indirdik." buyuruyor. Eğer ki iç ailemizin huzurlu, kalbimizin nurlu, dünya ve ahiretimizi olumlu, ruhumuzun eziyetsiz, şifalı olmasını istiyorsak Kuran'ı anlayarak okumalıyız. Kuran okumayan kişi Allah cc ile dargındır. Çünkü Kur'an okuyan rabbi ile konuşan kişidir. Ölülere okuruz da kendimize okumayız. Kur'an ölülere değil dirilere inmiştir. Elhamdülillah şu andaki idarecilerimiz kapatılan İmam Hatip ve Kur'an kurslarını canlandırdılar. Kur'an bülbüllerinin sesleri semalara yükseliyor. Peygamberimiz SAV " Kur'an'ı ya okuyun veya okutun ya da dinleyin. Sakın okumayan okutmayanlardan olmayın yoksa helak olursunuz. “buyuruyor.

3)camiye gitmeyen camiye girmeyen ruhuna eziyet etmiş olur. Çünkü camiler mescitler Allah'ın CC evidir. Oralara devam edenler ruhlarını güzelleştirir. Başta KABEMİZ olmak üzere bütün mescitler Emin yerlerdir. Gerçek Müslüman camilerde huzur bulur.

 4) mezarlardan geçerken ölümü hatırlamamak kendinden önce oraya gidenlere hayır dua okumayanlar ruhlarına eziyet edenlerdir. Mademki ruh Allah'a CC gidecektir. O halde ölümün en çok hatırlandığı yerler kabirlerdir. Oralar gariplerin köyüdür. Oralarda yalnız kalacağımızı hatırlar da, ona göre imanımızı amelinizle nurlandırırsak ruhumuz eziyetten kurtulur, huzura erer.

 5) müminlerin bayramı ve en nurlu günü olan cuma gününe kavuşup da cuma kılmamak ruha eziyet verir ve kalbi katılaştırır. Onun içindir ki cuma günü ezandan sonra cuma namazı bitinceye kadar yapılan ticaret alışveriş haramdır. Böyle kazanca devam edenin ruhu kararır.

 6) bulunduğumuz yerlerdeki ilim adamlarının sohbetine gitmemek ruhumuza eziyettir. İlim mescitleri meleklerin etrafını çevirdiği Cennet bahçeleridir. Peygamberimiz SAV " kim bir ilim Meclisi’nde oturursa Cennet bahçesinde oturdum diye yemin etse yalan söylememiş olur." buyuruyor.

7)iki Müslüman bir araya gelir birbirine selam vermezse hayır konuşmazlarsa ruhlarına eziyet vermiş olurlar.

 8) kendisini meşru bir davete çağrılanın mazereti olmadan gitmemek ruha eziyet verir. Çağrıldığımız yer cemiyeti Kur'an'a sünnete aykırı ise babamız dahi çağırsa gitmeyeceğiz. Rabbim sureyi mücadelede "Allah'a ve resulüne isyan bayrağı çekilen davetlere babanız dahi olsa gitmeyin" buyuruyor. Çünkü yine aynı surede "böyle bir cemiyete davete gidenlere şeytan Allah'ı CC unutturur "buyuruyor Müslüman Allah'ın CC unutulduğu cemiyete gitmez.

 9) gençliğini ilim ve İslam ahlakından mahrum geçirmek ruha eziyettir. Muhterem genç kardeşim bakınız Rabbim ne diyor "ben gençliğini ibadetle geçiren genç kullarımı çok severim " o halde ruhumuzu ibadetle güzel kılalım ve rabbimizin sevdiği gençlerden olalım.

 10) kendisi tok olduğu halde komşusu aç yatan kişi ruhuna eziyet verir. Peygamberimiz SAV " komşusu aç olduğunu bildiği halde kendisi tok yatan sabaha gerçek mümin olarak uyanamaz buyuruyor.

 On maddede hepimize iyi bir ders olsun inşallah selam ve dua ile kalınız

Bu yazı toplam 449 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur