SRT Yayın Akışı - 27.06.2019
Son Dakika

RİSKLİ BİNALAR ACİLEN DÖNÜŞÜME ALINMALI4 Haziran 2019 - 18:36, Salı

İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan editörümüz Simgenur Batıhan'a yaptığı değerlendirmede, şehirdeki en önemli sorununun deprem güvenliği olmayan katil binalar olduğunu belirtti.

İKTİDARA EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

Yeni kurulan bir parti olmanıza rağmen iki seçim atlattınız. Genel Seçimlerde bir milletvekili çıkardınız. 31 Mart yerel seçimlerinde ise 29 meclis üyesi çıkardınız İYİ Parti’nin bundan sonraki hedefi nedir?

25 Ekim 2017 tarihinde kurulan partimiz, tüm engellemelere ve İYİ Parti’yi seçime sokmamak üzere belirlenen seçim tarihine rağmen 24 Haziran Genel Seçimleri’nde seçmenlerin karşısına çıkmış ve 5 milyon oy olarak TBMM’nde seçmenlerini temsil etme imkânı bulmuştur. 7 ay içerisinde Türkiye’nin her köşesinde teşkilatlanan İYİ Parti, yapılan baskın seçime rağmen biri Sakarya’dan olmak üzere 40 milletvekili ile ülkenin en etkin muhalefet partisi olmayı başarmıştır. 31 Mart Yerel Seçimleri’nde ise Türkiye’de 23 ilçe belediyesi kazanan İYİ Parti, Sakarya’da kazandığı meclis üyeleriyle, yerel yönetimlerde de söz sahibi olmuştur. Kuruluşundan kısa bir süre sonra iki önemli seçim atlatan partimiz, seçmenden gördüğü teveccühün bilinciyle iktidar hedefine emin adımlarla ilerlemeyi sürdürmektedir.

TATMİN OLMADIK, HEDEFİMİZ BELEDİYE ALMAK

İYİ Parti’yi Sakarya’da başarılı buluyor musunuz? Yarın seçim olsa İyi Parti’nin oy oranı sizce ne olur?

Bu soruyu Sakarya’nın iktidar partisinin en güçlü olduğu 5 ilden biri olduğunu ortaya koyarak cevaplamak gerekiyor. Ülkenin geneline sirayet eden korku iklimine, insanların üzerindeki siyasi baskılara ve yıldırma politikalarına rağmen, Sakarya’nın cesur insanları politikamızı vatandaşlara anlatmak için olağanüstü çaba sarf etmişlerdir. 24 Haziran Seçimlerinde Ümit Dikbayır’ın milletvekili seçilmesi ve Sakarya’nın sorunları ile ilgili ortaya koyduğu performans, İYİ Parti teşkilatlarının geleceğe yönelik umutlarına da ışık tutmuştur. Genel ve yerel seçimlerde yapılan işbirlikleri sayesinde birçok büyükşehirde Ak Partili yönetimlere son verilmesinin en büyük sebebi İYİ Parti’nin varlığıdır. Bu açıdan bakıldığında İYİ Parti her iki seçimde de başarılı olmuş diyebiliriz. İktidar partisinin en güçlü olduğu illerden olan Sakarya için değerlendirirsek, CHP oylarından arındırarak yaptığımız hesaplara göre alınan sonuçlara baktığımızda çoğu ilçede İYİ Parti meclis üyesi listeleri, genel seçimlere oranla oylarını arttırmaya devam etmiştir. Hedefimiz belediye kazanmak olduğu için bu sonuçlar bizleri tatmin etmemiştir. Bundan sonraki hedefimiz, teşkilat yapımızda gerekli iyileştirmeleri yaparak, belediye başkan adaylarımızı bugünden belirmek suretiyle önümüzdeki seçimlere şimdiden hazırlanmaya başlamaktır. Yarın seçim olsa İYİ Parti’nin alacağı oy oranını tahmin etmek çok kolay değil. İstanbul seçimlerinde yaşanan adaletsizliklere seçmenin 23 Haziran’da göstereceği tepki, bu soruyu cevaplarken bize geleceği tahmin etme açısından yardımcı olabilir.

 

YAPICI MUHALEFET ANLAYIŞINI SÜRDÜRECEĞİZ

Belediyelerde meclis üyeleriniz bulunmaktadır. Sakarya genelinde nasıl bir muhalefet yapacaksınız?

Biz TBMM’nde sürdürdüğümüz milli menfaatlerimizi ön planda tutan yapıcı muhalefet anlayışını Sakarya’daki belediye meclislerinde de sürdürmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin ve hemşehrilerimizin menfaatine olan her konunun sonuna kadar destekçisi olacağız, burada bir sorun yok. Ancak bir takım kişi ve kurumların menfaati için atılacak adımlar olur ise,  bunun da sonuna kadar karşısında olacağımızı belirtmek isterim.

 

DEPREM GÜVENLİĞİ VE TARIM TEŞVİĞİ

Sizce Sakarya’nın acilen çözülmesi gereken sorunları nelerdir?

Bir devletin vatandaşlarına karşı en önemli sorumlulukları güvenli barındırma ve yeterli iaşenin sağlanmasıdır. Bu anlamda yerel seçim çalışmaları sırasında sıklıkla dile getirdiğimiz gibi Sakarya’nın en acil çözülmesi gereken sorunları da deprem güvenliği ve tarımdır. Şehrimizdeki riskli birçok binanın acilen kentsel dönüşüm projeleri ile tekrar elden geçirilmesi gerekmektedir. 200 bini aşkın vatandaşımız hayati risk altındadır. Geçim sıkıntısının en önemli sebebi, tarım ve hayvancılık ürünlerindeki girdi fiyatlarının yükselmesidir. İlgili kurumların ve belediyelerin çiftçinin girdisine destek olacak şekilde acil eylem planları oluşturması gerekir. Ayrıca Sakarya’da çiftçi yaş ortalaması 59’a yükselmiştir ve bu durum ileride tarım ve hayvancılığın tamamen yok olacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle gençleri tarım ve hayvancılık konusunda teşvik etmek yetkililerin başlıca görevidir. Bu konularla ilgili atılacak olumlu adımlar, şehirdeki parasal sıkışıklığın bir miktar açılmasına ve Sakarya’nın içinde bulunduğu ekonomik çıkmazdan kurtulmasına da yardımcı olacaktır.

Bayramlar millet olma şuuruna ermenin  ve ortak değerlerimizi güçlendirmenin vesilesidir. Bu vesile ile Sakaryalı hemşehrilerimizin  Ramazan Bayramını kutluyor, ülkemize, Türk Dünyasına, İslam alemine ve bütün insanlığa huzur getirmesini diliyorum.

Bu haber toplam 239 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur