SRT Yayın Akışı - 27.06.2019
Son Dakika

BAYRAMLARIN TADI TUZU YOK4 Haziran 2019 - 14:19, Salı

Sakarya halkına sorduk; Eski bayramları özlüyor musunuz? Şimdi ki bayramlar nasıl? Gördük ki Sakaryalılar da aynı dertten muzdarip. Vatandaşlar aile bağlarının yok olduğunu ve geleneklerimizin git gide unutulduğunu dile getirdi.

AİLE TOPLANTILARI YOK OLDU

Adem Özkılıç: Ben küçükken hep beraber tüm aile toplanır, kurbanımızı keser büyüklerimizin elini öper harçlığımızı alır doğru sokağa koşardık. Şimdi ise aileler artık birbirlerini görmeye gitmek yerine bayramı farklı şekillerde değerlendirir oldu. Aile toplantıların yerini istirahat günleri aldı.

HER ŞEY UNUTULDU

Hayri Eren: eski bayramlar çok güzeldi. Bütün aile toplanırdık. Eskiden saygı sevgi vardı şimdi yok. Küçüklerin gün geçtikçe büyüklerine saygısı azaldı. Şimdiki gençlerde ne saygı ne sevgi ne bayram ziyaretleri var. Her şey unutuldu.

SAYGI EN ÖNEMLİ ŞEY

Samet Keskin: Büyüklerimize saygı bizim için en önemli şey. Onları ziyaret etmek, vefat eden yakınlarımızı anmak onları kabirlerinde ziyaret etmek bayramlarda yaptığımız şeyler. Gelenek ve göreneklerimize sadık kaldığımız sürece diğer milletlerden farkımızı da ortaya koyuyoruz diye düşünüyorum.

BAYRAMI TATİL GÖRÜYORLAR

Hasan Öztürk: Şimdiki bayramlar bayram mı bilemiyorum. Eskiden küçük büyük demeden bizden yaşça büyüklerimizin evinde toplanırdık. Şimdi ise herkes bayramı tatil gözüyle görüp kendini denizde buluyor.

NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR

Yelda Ozan: Artık eski bayramlar gibi bağlılık yok ailelerde. Bayramın birinci günü herkes toplanıyor bir bakıyorsun ikinci gün kimse yok. Eskiden cümbür cemaat toplanır birlikte imece usulü bir şeyler yapardık. Artık itimat kalmadı eskilere.  Yani diyeceğim şu ki: ‘nerede o eski bayramlar’…

Bu haber toplam 164 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur