SRT Yayın Akışı - 27.06.2019
Son Dakika

SAKARYALILAR EĞİTİM SİSTEMİNDEN ŞİKAYETÇİ3 Haziran 2019 - 11:38, Pazartesi

Stajyer Muhabirimiz Esma Nur Yıldırım vatandaşlara, "Eğitim sistemini yeterli buluyor musunuz?" diye sordu. Vatandaşların birçoğu, sistemin büyük sorunları olduğunu ifade etti.

SÜREKLİ DEĞİŞİYOR

Çağla Özpehlivan : Eğitim sisteminin sürekli değişmesine alıştık artık. Sürekli sistem değişikliği oluyor haliyle  bu durumda çocuklarımızı etkiliyor. En  kısa zamanda düzelmesini isterim. Her yeni gelen bakan bir sistem getiriyor. Herhangi bir sistem uzun süreli olmuyor ama bence bu sistemler fayda da sağlamıyor çünkü gençler artık eğitimin kendisine değil sadece diplomaya önem verir oldu.

TEMEL DERSLER ZORUNLU OLMALI

Havva Acar : Eğitim sistemindeki sürekli değişiklik sebebiyle sistemi beğenmiyordum ve yeterli bulmuyordum. Çünkü sistemin sürekli değişiklik gösteriyor. Yeni sistem tatiller açısından güzel olacak gibi ama artık bir sistem bulunmalı ve oturtulmalı sürekli değişen sistemler öğrencilerde kafa karışıklığına sebep oluyor. Sistemde derslerin seçmeli olması kötü çünkü bazı temel dersler herkese zorunlu olmalı bence.

KİMSE ŞAŞIRMIYOR ARTIK

Burcu Hayta : Sistemin değişmesi artık kimseyi şaşırtmıyor. Hiç kimse başladığı sistemle mezun olamıyor okullardan. Bu eğitim açısından çok kötü bir durum. Umarım artık faydalı bir sistem bulmuşlardır ve değiştirmezler. Üniversite mezunları dahi bugün işsiz ise demek ki Türkiye'deki eğitim sisteminde büyük bir problem var.  Devletin eğitim sisteminde gerekeni yapamadığını düşünüyorum.

EĞİTİM YAPBOZA DÖNMÜŞ

Canan Yiğit : Bu şekilde öğrenciler yıpranıyor bence. Bir sisteme alışmadan hemen başka bir sistem geliyor. Bence kimse tam olarak iyinin ne olduğunu bilmiyor ve öğrenciler deneme tahtası gibi her yeni çıkan şeye ayak uydurmaya çalışıyorlar. Eğitim sistemi yapboza döndü. Her sene değişiyor. Ayrıca devlet okullarına değil de özel okullara yöneltiyorlar. O yüzden şimdiki öğrencilerin hiçbir şeyden haberi yok, her şeyden kopmuş durumdalar.

BİLİMSEL EĞİTİM YOK

Senem Kaya : Öncelikle bir şeyin var olması gerekir ki varlığından da bahsedelim. Türkiye'de eğitim denen bir şey yok. Türkiye'de yirmi senedir bilimsel eğitimde  yok. Dünya ilim ve fende ileriye doğru giderken biz geriye gidiyoruz. O yüzden eğitim olmadığını söyleyebilirim.   Öğrenciler denek gibi kullanılıyor. Yeni sistem tatillerin düzenlenmesi açısından iyi ama zorunlu temel derslerin seçmeli olması kötü.

ÇAĞ, BİLİŞİM ÇAĞI

Ahmet Ünlü : Artık bu konuda yorum yapamıyor kimse bence. Çünkü söylenecek söz kalmadı. Her sene çıkıyorlar ve eğitim sistemini şöyle değiştireceğiz çok faydalı olacak diyorlar. Sonraki sene tekrar çıkıp tekrar değiştiriyorlar. Eğitim sisteminin yönetiminde birçok yanlış mevcut. Şu anki çağ, bilişim çağı teknoloji her gün gelişiyor ama yapılan eğitim müfredat olarak  şekil ve tarz olarak yanlış.

ÖĞRENCİNİN TEMELİ OLMALI

Faruk Uyar : Evet yine eğitim sistemi değişiyor, şaşırmıyoruz artık bu haberlere. Yeni sistem tatiller açısından güzel olacak gibi ama tabii uygulanmadan bilemeyiz. Birde her ders seçmeli olmamalı her öğrencinin temelinde olması gereken dersler olmalı ve zorunlu olmalı. Çünkü 10 sene sonra şu an eğitim sisteminde verilen bilgilerle kimse iş bulamayacak. Farklı mesleklere yönelecek eğitim birimimiz mevcut değil. 

DENEME YANILMA YÖNTEMİ

Gökay Alioğlu : Eğitim sistemi dört yılda bir değişiyor. Bu yüzden sisteme alışılamıyor.Ayrıca şu anki sistem velilere dayalı, öğrencilerle alakası yok .Benim iki küçük kızım var ve onlar okula gidene kadar sistem 3-4 kere daha değişir herhalde. Bunun sebebini anlayamıyorum. Öğrencilerin hangisinin iyi geleceğini analiz edemiyorlar ki sürekli deneme yanılma yöntemi kullanıyorlar demek ki.

BU SİSTEMDE DEĞİŞİR

Ayşe Piştofoğlu : Sistem hakkında yorum yapmaya gerek yok bence çünkü bunu da değiştirirler. Öğrenciler daha olan sisteme alışamamışken tekrar değiştiriyorlar ne zamana kadar böyle gidecek bilmiyorum ama öğrenciler sürekli eksiye düşüyor bu şekilde. Bozuk sistemde gelecek nesile ne öğretilebilir. Sistemin sürekli değişikliği yüzünden Türkiye'nin bir yere varabilmesini beklemiyoruz.

SİSTEM ÇOK GÜZEL

Berke Dinçer : Eğer kalırsa bence bu sistem güzel ama değişir bence. Tatillerin düzenlenmesi ve zorunlu ders olmaması güzel. Her çocuk aynı değil her ders zorunlu olmamalı herkes yeteneğine göre ders almalı. Sistem çok güzel inşallah bu sistemi de değiştirmezler. Her öğrenci  kendi yeteneğine göre  çalışacak. Yarın bir bakan çıkar ben bu sistemi beğenmiyorum derse yine sistem yeniden sil baştan olacak.

Bu haber toplam 230 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur