SRT Yayın Akışı - 27.06.2019
Son Dakika

ULAŞIM BÜYÜK SIKINTI22 Mayıs 2019 - 10:56, Çarşamba

Yazı İşleri Müdürümüz Saim İşçi, Adapazarı Tuzla Mahalle Muhtarı Musa Azaklı’ya mahallenin sorunlarını sordu.

Muhtar Azaklı, “Mahallemizde temel sorunların başında 18 uygulaması sıkıntısı var. Çünkü insanların arsaları birbirine karışmış durumda. İkinci sorun ise ulaşım. Mahallemizde akşam 9’dan sonra belediye otobüsü, akşam 10’dan sonra da dolmuş minibüsler çalışmıyor” dedi.

AYRIŞTIRICI DEĞİL BİRLEŞTİRİCİ

İlk kez muhtar olduğunu ifade eden Tuzla Mahalle Muhtarı Musa Azaklı, “Daha öncesinde muhtar adayı olmuştum. Ama kazanamadım. 31 Mart 2019 seçimlerinde tekrar aday olarak kazandım. Ben bu mahallenin bir parçasıyım. Bu mahallenin cenazesinde de varız, okulunda varız, sporunda da varız. Ve mahallemizde bazı eksikliklerin olduğunu bunların da takibinde olduğumuz için böyle bir niyetimiz oldu. Azaları belirlerken mahallenin yerleşimine ve etkin gruplarına göre belirledik.  Özellikle genç ve orta yaşlı azalarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mahallemizi ve halkımızı iyi tanıyan, işini seven kişileri tercih ettim. Bir söz vardır; “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” Birinci hedefim insanlarla ilişkileri sağlam tutunca ayrıştırıcı değil de birleştirici konumda olunca karşı taraftan da aynı empatiyi alıyorsunuz” dedi.

ESKİ YERLEŞİM YERİ

Mahallenin sorunlarından da bahseden Tuzla Mahalle Muhtarı Musa Azaklı, “Mahallemizde 112 sokağımız var. Bunların bir kısmı açılmış durumda. 7 tane caddemiz var. Ayrıca 5 mahallenin tam ortasında bulunuyoruz. Nüfusumuz şuanda 4 bin 261 nüfusumuz var. İşin enteresan tarafı ise 2 bin 131’i bay, 2 bin 130’u da bayan bulunuyor. Mahallemizde 61 farklı şehirden insan yaşıyor. Başta Karadeniz olmak üzere, kınalı göçmen ve manav milletimiz var. Mahallemizde çok emeği geçmiş insanlar yaşadı. Örneğin 5. Cumhurbaşkanımız Cevdet Sunay gibi. Mahallemiz siyasi ve politik geçmişi yüksek bir mahalle. Fakat eski bir yerleşim yeri olduğu için fazla gelişemedi. Son dönemlerde mağduriyetler olsa da 18 uygulaması yapıldı. Çok güzel yeşil alanlar ortaya çıktı.

18 UYGULAMASI

Mahallemizin en temel sorunu 18 uygulaması. Çünkü insanların arsaları birbirine karışmış durumda. İkinci sorun ise ulaşım. Bizim mahallemizde akşam 9’dan sonra belediye otobüsü, akşam 10’dan sonra da dolmuş minibüsler çalışmıyor. Bununla ilgili biz bir çalışma yaptık. Seçimden önce gece 12’ye kadar çalışıyordu. Sonra nedensiz bir şekilde iptal oldu. Altyapı sorunu ile ilgili çalışmalara başlandı, devam ediyor. Yağmursuyu bağlantılarında sıkıntı var. Yol konusunda ise bizim en büyük caddemiz Deveoğlu’nun asfalt sorunu var” dedi.

MAHALLE MECLİSİ

Projelerinden de söz eden Muhtar Azaklı, “Yeşil alan olarak ayrılan yaklaşık 20 dönümlük arazinin üzerine çocuk parkları, spor sahası ve ailelerin dinlenebileceği büyük bir sosyal tesis yapma niyetimiz var. Mahallemizde 2 tane okulumuz var. Belediyenin 18 uygulamasında ayırdığı 3 tane okul alanımız var. Tabi bunlar devlet projesi takipçisi olacağız. Bunun yanı sıra mahallemizde ve Türkiye genelinde çok küçük yaşta alkol, sigara ve uyuşturucu alım sorunu var. Biz elimizden geldiğince çocuklarımızı bu tehlikeli konulardan uzaklaştırmak için spora ağırlık vermeyi hedefliyoruz. Bunun içinde spor tesislerine ihtiyaç var. Mahallemize bir spor tesisi kazandırırsak çocuklarımız olumlu etkilenecek. Bir diğer projemiz ise mahallemize hizmet etmiş eski muhtarlar ve siyasilerle birlikte bir mahalle meclisi oluşturma hedefimiz var’’ diye konuştu.

ALTYAPI EKSİK

Sakaryaspor ile ilgili düşüncelerini de aktaran Muhtar Azaklı,  “Sakaryaspor’dan memnun değilim. Üzülerek söylüyorum senelerdir devam eden bir altyapı sorunu var. Eğer biz altyapımıza yönelemezsek Sakaryaspor’un düzeleceği kanaatinde değilim. Bunun yanı sıra Sakaryaspor’un taraftar profili hiç hoşuma gitmiyor. Taraftar takıma destek veriyor, fakat kulübe zarar veriyor. Yani kulüp ekonomik krizle boğuşurken taraftar tribün cezası almakta” dedi.

Bu haber toplam 283 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur