SRT Yayın Akışı - 22.07.2019
Son Dakika

ALERJİK ASTIM HASTALARINA “POLEN AŞISI”14 Nisan 2019 - 13:11, Pazar

Sağlık uzmanları, bahar mevsimi alerjik astım rahatsızlığı olanlar için riskli bir dönem olduğunu belirterek, polen aşısı yaptırmaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mahir Kotuk, bahar mevsiminin alerjik hastalar için çok riskli bir dönem olduğunu söyleyerek, uyarılarda bulundu. Kotuk “Alerjik Astım bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte tetiklenen bir hastalıktır. Özellikle alerjik astımlı hastaların bahar mevsimi geldiğinde diğer insanlara göre daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Astım hastalarının bu dönemde polen, ev tozları, tüyler, çimenli ortamlar ve dış etmenler konusunda daha duyarlı olmalıdır" dedi.

NEFES DARLIĞI

Kotuk, alerjik astımın kulakta kaşıntı, burunda kaşıntı, burunda akıntı, boğazda gıcıklanma ve nefes darlığı gibi sorunlara neden olduğunu ifade etti. Hastaların yüzde 30’unda genetik sebeplerden kaynaklandığını vurgulayan Kotuk, polen aşısının önemine de değinerek, "Alerjik astım hastaların ailesinde de alerjiyi araştırmak gerekmektedir. Yüzde 30, 40 oranında genetik geçişin olduğu bilinmektedir. Bu tür hastalarımız için normal klasik tedavilerin haricinde biz aşı tedavisi de yapmaktayız.

TEDAVİ EDİLMELİ

Hastalarımız gerçekten çok fayda görmektedirler. Bu tür hastalarımızda boğazda gıcıklanma, kaşıntı, gözdeki ve burundaki kaşıntılar gibi şikâyetler ortadan kaybolmaktadır. Belirli bir süre içerisinde uygulanan tedavi sonucunda yüzde 90 oranında bir başarı elde ettiğimi söyleyebilirim. Onun için bu tür hastalara bu tedaviyi öneriyorum. Bu tür hastalarda öncelikle alerjinin tespitini yapıyoruz. Daha sonra doğru tedaviyi uygulayarak hastamızın tedavi sürecini yönetiyoruz" dedi.

CİDDİ SORUNLAR

Kotuk Alerjik astımın tedavi edilmemesi durumunda ilerleyen zamanlarda daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olacağını söyleyerek, "Alerjik astım hastalığı tedavi edilmediği takdirde ilerde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilmektedir. Bu tür hastalarda kalbin sağ tarafında bozulmalar ortaya çıkabilmektedir. O açıdan bu hastalığı tedavi etmek oldukça önemlidir. Bu tür hastaların göğüs hastalıkları uzmanlarına başvurmaları gerekmektedir" diye konuştu.

Bu haber toplam 219 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur