SRT Yayın Akışı - 18.06.2019
Son Dakika

GENÇLER GELECEKLERİNDEN KAYGILI31 Aralık 2018 - 10:29, Pazartesi

Editörümüz Simgenur Batıhan ve stajyer muhabirlerimiz Esma Nur Yıldırım, Merve Arslan Sakarya Üniversitesi öğrencilerine sordu; “ Diplomalı işsiz sayısının arttığı bir dönemde geleceğinizden kaygı duyuyor musunuz?

Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan işsizlik, üniversite öğrencilerinin gelecek kaygısı taşımalarına neden oluyor. "Üniversiteli Diplomalı İşsizler" her geçen gün çoğalırken, pek çok üniversite mezunu, işsiz kalmamak adına okudukları bölümle ilgisi olmayan alanlarda çalışıyor. Öğrencilerin tercihlerinde açıkta kalmamak, iş garantisi olan bir meslek sahibi olmak, popüler bir meslek edinmek etkili olurken, kendi istedikleri alanda çalışmak da hayallerinde yatıyor. Fakat gençlerin hemen hepsinin buluştuğu ortak payda gelecekleri ile ilgili kaygı taşımaları. Kimi işsiz kalabileceği, istediklerini tam olarak gerçekleştiremeyeceği, kimi ise eğitimini aldıkları bölümle ilgili sektörlerin Türkiye'de yeterince gelişmemiş olduğuna inanıyor. Öğrenciler istedikleri bölümü seçmiş olsalar da, ülkemizde yeterli olanakların olmadığından yakınıyorlar. Gençlerin umutsuzlukla okuması yada mezun olduktan sonra hayal kırıklığı yaşaması; mutsuz bireylerin toplumumuzda gün geçtikçe çoğalacağını gösteriyor.

BÖLÜMÜMÜ SEVİYORUM, KAYGIM YOK

Serpil Arslan : Reklamcılık bölümü öğrencisiyim. Bu bölüme geldikten sonra gelecek kaygım biraz daha azaldı çünkü bölümümde kendimi geliştirebileceğim alan fazla olduğu için eskisi kadar kaygılanmıyorum. Bölümümü seviyorum ve ileride de bu sevginin karşılığını göreceğimi düşünüyorum.

GELECEK KAYGISI YAŞAMIYORUM

Candan Bahadır : İletişim fakültesi reklamcılık 2. Sınıf öğrencisiyim. Aslında gelecek kaygısı şuan yaşamıyorum. Çünkü bir insan kendini ne kadar geliştirip kendine bir şeyler katarsa elbet bir iş bulabilir. Tabi  ki de şuanlık düşüncelerim böyle ama ileride fikirlerim değişir mi elbet değişir diye düşünüyorum.

KENDİM İÇİN AVANTAJA ÇEVİRİYORUM

Nisa Yanar : Reklamcılık 2. sınıf öğrencisiyim. Gelecek kaygımın olduğun zamanlar tabi ki oluyor ama bu beni aynı zamanda hırslandırıyor ve bu kaygıyı en aza indirmek için çabalıyorum bunu kendim için avantaja çevirmeye çalışıyorum.

KAYGIMI KENDİMİ GELİŞTİREREK YENEBİLİRİM

Beyza Nur Metin : Sağlık Yönetimi 2. sınıf öğrencisiyim. Gelecek kaygısı her öğrencide olduğu gibi bende de var. Çünkü bu devirde iş bulma imkanı kısıtlı. Ama bu kaygıyı kendimi daha çok geliştirip bir yerlere gelme umuduyla yenmeye çalışıyorum.

KPSS’ DEN ALIM YOK

Sıla Şahin : Sağlık Yönetimi 2.sınıf öğrencisiyim. Her bölüm kadar gelecek kaygımız bulunuyor. KPSS' den alımımız yok diyebileceğimiz düzeyde ama kendimi geliştirmeye devam ederek bu kaygının önüne geçebiliyorum.

BÖLÜMÜMÜN ÖNÜ AÇIK

Cihan Ceylan : Elektronik bölümünde okuyorum. Gelecek kaygım yok çünkü elektronik önü acık bir meslek her yerde çalışabilirim. Ben de bölümü daha da ilerletip elektrik elektronik  mühendisliğini hedefliyorum.

GELECEK KAYGIM VAR

Zeynep Bulut : Anestezi bölümü okuyorum. Tabiî ki gelecek kaygım var. İki senelik bir bölüm sonuçta ve KPSS atama puanı 85 üstü alıyor. Çok az kişi alıyor kendi bölümüm. Bence iki senelik bir bölüm değil, iki yılda bizlere öğretiyorlar.. Daha ciddiye alınacak bir bölüm.

HER BÖLÜMDE GELECEK KAYGISI VAR

Zanna Kocaağa : Anestezi bölümü öğrencisiyim. Gelecek kaygım var çünkü iki yıllık bir bölüm ve dört yıllığa tamamlama şansımız yok. Dört yıllık bir bölümü yok. Zaten Türkiye şartlarında hangi meslek daha iyi, önü acık bilemiyorum. İnsanda her bölümde gelecek kaygısı var.

PLANIM YOK KAYGIM DA YOK

Mert Demir : Gelecekle ilgili hiçbir planım olmadığı için bir kaygım da yok. Elektrik elektronik bölümünde okuyorum. Şuan hedefim okulu bitirmek. Herhangi bir şey düşünmüyorum ya da iş hayatıyla ilgili bir plan kurmuyorum. Plansız olunca kaygımda olmuyor. Ne olursa onu yaşayacağım.

DİPLOMAM BANA FAYDA SAĞLAMIYOR

Burcu Hayta : Ben basın ve yayıncılık bölümünde okuyorum ama mezun olduktan sonra bu alanda çalışmayacağım. Hem iş olanakları çok az hem de diploma gerekmediği için sektördeki çoğu kişi alaylı. Diplomam beni başka insanlardan ayırmıyorsa boşuna okuyorum demektir.

GELECEKLE İLGİLİ KAYGILIYIM

Hatice Yılmaz :  Gelecekle ilgili kaygım var. Çevre mühendisliği okuyorum ve iş olanakları sınırlı. Benim alanım için pek alım yapılmıyor. Üniversiteyi kazanmak için uğraşıyoruz, okumak için uğraşıyoruz, bitirdikten sonra da KPSS için uğraşıyoruz. Nasıl gelecek kaygım olmasın.

İŞİM HAZIR, KAYGIM YOK

Zafer Aras : Gelecek kaygım şuan için yok. Elektronik bölümünde okuyorum ve mezun olunca çalışacağım yer hazır. Bu sebeple iş için ya da gelecek için herhangi bir kaygı duymuyorum. İş yerim belli olmasa da kaygılı olmazdım çünkü çevrem geniş mutlaka iş bulurdum.

GELECEĞİ TAHMİN EDEMİYORUM

Uğur Künkül : Mühendislik bölümünde okuyorum. İyi bir bölümde okumama rağmen illaki geleceği düşünüyorum. Çünkü ekonomi ne olacak belli değil. İnşaat mühendisliği de iyi bir bölümdü ama bu krizle beraber iş olanakları azaldı. Gelecekte ne olacağını tahmin edemediğim için kaygılarım var.

ŞUAN ÇALIŞIYORUM, ENDİŞELİ DEĞİLİM

Emin Güney : Şuan çalıştığım için herhangi bir gelecek kaygım yok. İşim olmasaydı mutlaka kaygılanırdım. Şuan ki ekonomik durum kötü daha ileride iyi mi olur bilemiyorum. Ekonomi ile ilgili ileriye dönük kaygılıyım. Daha da kötüye giderse mutlaka etkilenirim diye düşünüyorum.

EĞİTİMİME ODAKLIYIM

Ali Yılmaz : Şu an için eğitimime odaklıyım. Bilgisayar bölümü okuyorum ve bu önü çok açık bir bölüm. Mezun olunca işsiz kalacağımı düşünmüyorum ama iyi bir iş için kendimi daha çok geliştirmeliyim. Okuduğum bölümün sektör sürekli yenilenen ve gelişen bir sektör ve bu nedenle istihdam sorunu yok bence.

Bu haber toplam 832 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur