SRT Yayın Akışı - 18.06.2019
Son Dakika

POŞET UYGULAMASI VATANDAŞLARI İKİYE BÖLDÜ24 Aralık 2018 - 10:22, Pazartesi

Marketlerde plastik poşet devrini kapatacak bu yasayı Gazetemiz editör muhabiri Simgenur Batıhan ve stajyer muhabirler Esma Nur Yıldırım, Merve Arslan sokaktaki vatandaşlara sordu.

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM Başkanlığına sundukları çevre ile ilgili yasa teklifi uyarınca bakanlıkça bu konuda belediye ve il özel idarelerine teşvik verileceğini, marketlerde naylon poşetlerin 25 kuruş karşılığı satılacağını, yeni imar uygulamaları kapsamında bisiklet yolu zorunluluğu getirileceğini açıkladı. Ayrıca2019 yılının ilk gününden itibaren yasanın yürürlüğe gireceğini ve uygulanacağı da duyuruldu.

Marketlerde plastik poşet devrini kapatacak bu yasayı Gazetemiz editör muhabiri Simgenur Batıhan ve stajyer muhabirler Esma Nur Yıldırım, Merve Arslan sokaktaki vatandaşlara sordu. Paralı poşet uygulaması vatandaşı adeta ikiye böldü. Kimileri kararın çok yerinde olduğunu, çevre için daha önceden alınması gereken bir karar olduğunu savunurken bazı vatandaşlar ise ekonominin bu kadar sıkışık olduğu bir dönemde insanların poşete para vermesini zorlayacak bir uygulamanın gereksiz olduğunu dile getirdiler.

KÜÇÜK ESNAF YAPAMAZ

Şeyma Yazıcı : Bence mantıklı. Poşetler çevre kirliliğine sebep oluyor. İnsanlar sürekli poşet alıyor. Kullanıyor ya da kullanmıyor farketmez ama bunlar çevreye zarar veriyor. Çevreyi korumak adına güzel. Küçük esnafın yapabileceğini düşünmüyorum ama büyükler yapar.

HAYAT ŞARTLARI PAHALI

Ayşe Sarı : Hayat şartları iyice kötüleşti, her şey zaten pahalı birde poşet ücretli olacak. 25 kuruştan bahsediyorlar ücret olarak nasıl vereceğiz ? markete girdiğimizde 10 kuruş bile daha az ucuz olanı alırken bir de poşet parası mı vereceğiz ?

GEREKSİZ BİR UYGULAMA

Elif Akyıldız : Bence gereksiz bir uygulama. Bir de poşete mi para vereceğiz. Gerçekten bir fayda sağlayacaksa olur ama ben bir fayda sağlayacağını düşünmüyorum. Her şeyin ucuzunu ararken poşete de para vermek saçma olur.

 

ÜCRETLİ OLMALI

Emre Karacaoğlan : Bence de ücretli olmalı. Poşetler kimyasal atık ve çevreye çok fazla zarar veriyor. İnsanların poşet kullanımı azaltılmalı. Ücreti de 25 kuruş olursa normal bence, caydırıcı olabilir.

TEMELLİ YASAKLANMALI

Mustafa Dürger : Poşet temelli yasaklanmalı. Aşırı bir çevre kirliliğine yol açıyor. Her taraf naylon poşet artıkları ve naylon ürünlerle dolu. Ama bu caydırıcı olmaz bence 25 kuruş fazla verir alır. Herkes cebine fileyi koysun alışverişini yapsın evine götürsün.

VATANDAŞIN BÜTÇESİ DÜŞÜNÜLMELİ

Feriha İçduygu : Ücretsiz olması daha iyi. Az bir para gibi gözüküyor ama alan olur, alamayan olur. File, bez çanta güzel tabii ki reklamlarda çıkmaya başladı ama vatandaşın bütçesi açısında ücretsiz olması daha iyi.

DESTEKLEMİYORUM

Nazmi Ayvar : Uygulamayı desteklemiyorum. Poşet yani bu, ücretli olmamalı. Çevre tabii ki her zaman önemli ama poşete para verecek olmak saçma geliyor. Poşete bir alternatif üretilmesi gerekiyor.

ÇEVRE İÇİN SAĞLIKLI

İnce Uygur : Poşetler ücretli olsun, destekliyorum. Çünkü alışverişte herkes bol bol alıyor. Bez torbalarımız var zaten, onlar kullanılsın. Poşetler çevrede kaç yüzyılda çözülüyormuş. Bez torba çevre için daha sağlıklı.   

KESİNLİKLE KARŞIYIM

Kadir Geçinir : Kesinlikle karşıyım buna. Çevre kirliliğini önlemek için belki iyi olabilir ama bunun yararını henüz görmüş değiliz. Bunun doğruluk payı vardır ama ben yanlış görüyorum. Çünkü insanlar zar zor geçiniyor her şey parayla olmamalı.

FAZLA POŞET ALIMINA ÖNLEM OLABİLİR

Sema Acartürk :  İnsanların gereksiz poşet alımına önlem olabilir sadece. Marketlerden fazladan  4-5 tane poşet  alıyoruz çöp poşeti olarak kullanıyoruz. Buna önlem olur. Çevreye pek faydası olacağını zannetmiyorum.Çünkü bizim insanımız camdan cam şişe , pet şişe atan insanlar.Halk olarak pek faydası olacağını zannetmiyorum.

BAŞKA YÖNTEMLER GELİŞTİRİLEBİLİNİR

Hatice Ayaz : Çok saçma. Bizler poşete bile  para ödeyeceksek artık ben Türkiye’de yaşamak istemiyorum. Bu parasal yöntem yerine daha başka yöntemler geliştirebilirlerdi.Mesela kese kağıdına çevirebilirlerdi. Artık ben ocak ayından itibaren poşet kullanmam kendi torbamla alışveriş yaparım.

KENDİ TORBAM İLE ALIŞVERİŞYAPARIM

Cansu Çelikcan : İnsanların poşeti biraz daha amaç olarak kullandıkları için bu yararı var ama çokça da doğaya zararı var. Bu süreçte de ihtiyacım varsa alırım 25 kuruş verip ama onun haricinde kendi torbam ile alışveriş yaparım.

 

ÇEVRE KİRLİĞİNE  BİRAZ DA OLSA ETKİ EDER

Ayşe Gürsoy : Çevre kirliliğine biraz olsun katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu etkileyeceği şeyde dar gelirli aileler asgari ücretli aileler tabi ki 25 kuruş hesabını yapacaklardır. Bizlerde mecbur kendi torbalarımız ile alışveriş yapacağız.

ÜCRETLİ OLMASINA KARŞIYIM

Murat Camcı : Ücretli olmasına karşıyız. Çevre kirliliğini önleyeceğini pek düşünmüyorum. Ocak ayından itibaren alışveriş yerlerindeki ücretli poşetleri kullanmam kendime ait çanta veya torbamla alışveriş yaparım.

DESTEKLİYORUM

Erdem Uğur : Poşetlerin ücretli olmasını, destekliyorum. Bu yöntemin azda olda çevre kirliliği önleyeceğini düşünüyorum. İsterse 50 kuruştan satılsın. İhtiyacım olduğu zamanlar satın alırım harici durumda file ile alışveriş yaparım.Biraz Avrupalılaşalım..

Bu haber toplam 813 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur