SRT Yayın Akışı - 18.04.2019
Son Dakika

İNDİRİM TATMİN ETMEDİ21 Ekim 2018 - 10:44, Pazar

Haberin Fotoğrafları

Muhabirlerimiz sokağa çıktı, vatandaşlara “Yüzde 10 indirim yeterli mi?” sorusunu sordu. Cevaplara bakıldığında vatandaşın yüzde 10’luk indirimden memnun olmadığı, hatta indirimi hissetmediği gözlendi.

GİRDİLERİN DÜŞMESİ GEREKİYOR

Harbiye Yılmaz:  Küçük esnafın veya sanayicinin bu tarz indirim yapmasıyla bir şeylerin değişeceğini zannetmiyorum. Bu indirimin sağlıklı olması için girdilerin düşmesi gerekiyor. Elektrik, doğalgaz, kira ve vergiler de indirim olması gerekir ki bu üretime yansımalı. Bu yüzde 10 indirimin faydalı olması için en baştan başlanmalı indirim yapılmaya. 3 ayda 3 defa elektrik ve doğalgaza zam geldi. Elektrik ve doğalgaz girdisi yüksek olan bir firma bunu ne kadar ucuza satabilir. 

İNDİRİM GÜZELDİR

Vildan KAVRAK : İndirimin farkında değilim ama indirim olmuşsa güzel olmuştur. Daha önceden de çok şeyler yaşadık. Birçok zam gelmişti ama hiç indirim olmamıştı o yüzen bu indirim iyi. Türk milleti olarak şuan her şey güzel. Mağazalar çalışıyor insanlar bayramda tatile gidiyorlar. Bu mücadelenin hem vatandaşa hem de esnafa nefes aldıracağını düşünüyorum.” Hiçbir eksik yok. Fazlası var eksik yok. Örneğin zam geldiği içi sigarayı bırakan görmedim ben hiç.

MAAŞLARA HİÇ ZAM YOK

Semiha Çiçek: Giderlerimiz her geçen gün katlanarak artıyor. Sürekli bir şeylere zam geliyor. Yapılan bu yüzde 10’luk indirim bizi ne kadar etkileyecek bekleyip görmek gerekiyor. her şeye zam geliyor fakat maaşlara hiç zam gelmiyor. Bence bu yüzde 10 indirim yeterli değil. Bu indirimler etki etmiyor, hiçbir faydası olmuyor. Doğalgaza, sebze-meyveye ve giyime çok zam geldi. Mutfaktan ve giyimden kısmak zorunda kaldık geçinmek için. Bu zamanda geçim zorlaştı mutlaka tasarruf yapman gerekiyor.

İNDİRİMİ HİÇ FARKETMEDİK

Fazile Kasapoğlu: Bu indirimi hiç fark etmedim. Her şey hala çok pahalı. En fazla harcama yaptığımız yer şu anda kırtasiye. Herşeye zam geldiği gibi kırtasiye ürünlerine de zam geldi. İndirim yapılmış gibi gelmiyor. Bir anda yiyecek- giyecek vs. her şeye çok zam geldi. Elektronik üründe de çok zam var. Tasarruf etmek için en çok giyim ve kıyafetten kıstık. Zamları çok fark ediyoruz ama gelen indirimler hiçbir etki etmiyor ve fark etmiyoruz.

KİMSE YEMİYOR

Ümmühan Alev :   Doları yükselişini  bahane ederek  Yüzde 100 zam yapıp  yüzde 10 indirmek hiç doğru bir şey değil. Kimse bunu yemiyor. En azından artık ben yemiyorum. Eğitime çok zam geldi. Gıdayı saymıyorum bile. İki poşet aldığımız şeyi artık bir poşete indirdik. Bir kilo aldığımızı yarım kiloya indirdik. Üniversitelerde aldıkları ek kitaplar çok pahalı. Gezmekten, tatilden ve sosyal hayattan çok kıstık. İnsanlar eve kapanıp televizyon izler oldular.

HEP YALAN

Safiye Alpaslan : Bu yüzde 10 indirim faydalı olmayacaktır. Hep yalan, inanmıyorum. Sürekli büyük zamlar geldi. Gittiğim yerlerde fiyatlarda hiçbir değişiklik göremiyorum. Örneğin az önce kot pantolon almaya gittim. Alamadan geri dönüyorum, Şuan üniversite okuyan bir oğlum var ve ben bu ay ona para gönderemedim. Domates biberle idare etmeye çalışıyoruz. Evime kaç aydır et girmiyor. Bunun neresi indirim önce yüzde 100 zam yap sonra  yüzde 10 indirim. Bunun neresinde adalet.

İNDİRİM YETERLİ DEĞİL

Asuman SARI : Her şey çok pahalı.  Yüzde 10 indirim pek rahatlatmaz ama hiç olmamasından iyidir. Servis ücretlerinden ve çocukların kurslarından kısmak zorunda kaldık. En çok gıda ve temizlik ürünleri pahalılaştı.  Doğalgaza ve elektriğe üç ayda zam yapıldı. Zammı onlarda daha çok fark ettik. Bu fiyatlarla yüzde 10 indirim yeterli değil ama tabii ki hiç olmamasından iyidir. Umarım bu indirimin devamı gelecektir. İndirim kelimesi psikolojik olarak bile bizleri etkiledi.

İNSANLARI AZDA OLSA RAHATLATIR

Yurdanur Yıldırım: Yüzde 10 indirim çok iyi. Yapılan bu indirim bence piyasaları biraz hareketlendirdi. İnşallah devamı da gelir.  Ben bu devirde herhangi bir şeyimden kısmadım. Zaten çok şey almıyorum, çok alışveriş yapmıyorum. O yüzden geçinebiliyorum. Ama bu indirimde iyi oldu. Bir şeyler alırken daha rahat olabiliriz. Az alışveriş yapınca geçinmek zor olmuyor. İnsanlarda fazlasına kaçmadan ihtiyaçlarını alırsa geçinmek kolay olacaktır.

BÜTÇEYE BİR FAYDASI YOK

Beyzaniye YEŞİL :  Önce  yüzde 100 Yüzde 50 zam koydular şimdi  yüzde 10 indirim olsa ne olacak. Arada 40 lira karı var. Bu indirimin bütçeme bir katkı sağlayacağını sanmıyorum. Henüz alışveriş yapmadım. Önceden her ay markete giderken artık gidemez oldum. Kıyafet alışverişi yapmıyoruz ve elektroniğe de yaklaşamıyoruz. Hepsi çok pahalı.  Elektriğe ve doğalgaza   üç ayda üç defa zam geldi. Madem dolar düştü zamları geri alsınlar.

 BİR ETKİSİNİ GÖRMEDİM

Serpil YOKUŞ :  Yüzde 10 indirim hiç olmamasından iyidir. Henüz bir etkisini görmedim ama etkisi olacaktır. Zamlar çok fazlaydı. Hiç bir şey alamıyoruz. Ancak çocuklara para harcayabiliyoruz. Çünki kırtasiye malzemeleri çok arttı. Servis ücretleri arttı. Kıyafet alışverişi yapmıyoruz, böylece tasarruf ediyoruz. Bu indirim biraz rahatlatacaktır böyle düşünüyorum. Daha fazla indirim olur umarım.  Geçinmek çok zorlaştı.

BOĞAZIMIZDAN KISTIK

Nermin Yurtsever: Dolardaki yükselişi bahane ederek fiyatları önce yukarıya fırlattılar, sonra  yüzde 10 indirim yapıyoruz dediler. Açıkçası indirim olduğunu düşünmüyorum. Zamlardan sonra kıyafet olarak hiçbir şey almadım. Gıda fiyatları da fırladı. Önceden 2 liraya aldığımızı artık 4 liraya alıyoruz. Yani yüzde 100 zam yapılmış. Boğazımızdan kısmak zorunda kaldık. Türkiye dışarıdan gelenlere daha uygun. Çünkü onların kazandıkları daha değerli.

Bu haber toplam 428 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Evren TV Programlar

okur